Oktoberfest – jak przygotować się na bawarskie święto piwa?

Oktoberfest to święto piwa znane na całym świecie. Pod tym względem Bawaria nie ma sobie równych. Dlaczego piwosze tak cenią bawarskie trunki? Sprawdź, czym wypełnisz swój kufel, jeśli pojedziesz na Oktoberfest 2022!

oktoberfest

Oktoberfest to największe wydarzenie dla miłośników piwa. Ten popularny festiwal odbywa się od 1810 roku. Zobaczysz tam nie tylko specjały prosto z lokalnych browarów, ale także kolorowe stragany i parady strojów ludowych. Zgodnie z tradycją na die Wiesn należy zjawić się minimum trzy razy – z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi z pracy. Odwiedzający słynne bawarskie namioty mogą wspólnie podziwiać tradycyjne stroje kelnerek i ogromne kufle piwa.

Oktoberfest, czyli festyn z okazji święta piwa

Oktoberfest, z bawarskiego „Wiesn”, to coroczne święto monachijskich browarów. Jako największy na świecie festyn ludowy cieszy się dużą popularnością. Namioty piwne i inne atrakcje przeciętnie przyciągają około 6 milionów osób. Szacuje się, że sprzedaż piwa wynosi nawet 5 milionów litrów.

Początkowo Oktoberfest oznaczał wyścigi konne, stylizowane na igrzyska olimpijskie. Pierwszy festyn odbył się 12 października 1810, kiedy ślub brali książę Ludwik i księżniczka Therese von Sachsen-Hildburghausen. Zainteresowanie wśród mieszkańców spowodowało, że festiwal zaczęto powtarzać co roku, a rocznica książęcej pary stała się ludową tradycją. Na przestrzeni lat jedynie kilka razy, na przykład w 1854 i 1873 roku, odwoływano święto. Robiono to z powodu wojen lub chorób.

Chociaż Oktoberfest to święto październikowe, jego obchody od 1872 roku zaczynają się już we wrześniu. Przez szesnaście dni uczestnicy festynu mogą podziwiać kostiumy swego regionu i testować lokalne browary (od 1880 roku) warzone według Bawarskiego Prawa Czystości, a w drugą niedzielę wysłuchać koncertu orkiestr dętych.

Gdzie i kiedy odbywa się Oktoberfest 2022?

Niezmiennie od lat Oktoberfest organizowany jest na terenie Bawarii, a dokładniej w jej stolicy – Monachium. To tam kelnerki w ludowych strojach serwują najlepsze piwo, jakie do zaoferowania mają tradycyjne monachijskie browary. Zgodnie ze zwyczajem święto piwa odbywa się na łąkach przed murami miasta nazywanych Theresenwiese. Łąka Teresy to miejsce, gdzie w 1810 roku odbył się ślub bawarskiej pary książęcej, który zapoczątkował znany współcześnie festiwal.

Ramy czasowe imprezy każdego roku wyglądają nieco inaczej, jednak data wydarzenia zawsze ustalana jest zgodnie z przyjętą regułą. Bawarskie święto piwa zaczyna się po 15 września, a kończy w dzień będący pierwszą niedzielą października. Jeśli pierwsza niedziela wypada 1. lub 2. dnia miesiąca, zakończenie festiwalu przesuwane jest na 3 października. Oktoberfest 2022 rozpoczął się 17 września, a jego koniec zaplanowano na 3 października.

Ile kosztuje piwny festiwal w Bawarii?

Planujesz wyjazd na kolejny Oktoberfest i chcesz wiedzieć, jaki jest orientacyjny koszt takiej wyprawy? Festiwal piwa to idealne miejsce dla zwolenników dobrej zabawy, dlatego nie dziwi fakt, że tak dużą popularnością cieszą się wszystkie odsłony imprezy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem, powinieneś z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg i kupić bilety. Dzięki temu zyskasz spokój ducha i nieco oszczędzisz, bo im bliżej do festynu, tym ceny mogą być wyższe.

W przypadku Oktoberfest podstawowy koszt to dojazd na miejsce festiwalu. Jeśli wyruszysz do Monachium prosto z Warszawy (1072 km), masz do wyboru trzy możliwości:

  • podróż samochodem zajmie około 11 godzin i (w zależności od aktualnych cen paliwa w obie strony) wyniesie średnio 900 zł;
  • podróż pociągiem to niemal 18 godzin jazdy i średnio 700 zł (za bilety dla jednej osoby w obie strony);
  • podróż samolotem jest najszybsza (tylko 1,5 godziny!), ale też najdroższa – za bilety w obie strony zapłacisz około 1100 zł.

Dojazd i nocleg

Zainteresowanie piwnym świętem sprawia, że koszt noclegu potrafi zwalić z nóg. Jeśli nie zależy ci na luksusie, możesz wynająć miejsce na polu namiotowym w okolicy festiwalu. Zapłacisz za to już od około 215 do 375 zł za dobę dla jednej osoby. Bardziej komfortowy nocleg w hotelu wymaga przygotowania od 650 (pokój dwuosobowy) do 1050 zł (apartament) za dobę.

Dojazd i nocleg to jedno, ale „wejście” do namiotów też kosztuje. Sam wstęp jest bezpłatny – przedpłata dotyczy rezerwacji stolika na konkretną godzinę i dzień. Płacisz wtedy za to, co zjesz i wypijesz na terenie namiotu. W zależności od terminu (najdroższe są weekendowe wieczory) cena za litrowy kufel piwa waha się od 10 do 12 euro.

Trunki i parada strojów – co warto wiedzieć na temat Oktoberfestu

Bawarskie dożynki chmielne Oktoberfest to bez wątpienia najciekawszy festyn na świecie. Zapoczątkowany przez wyścigi konne, na przestrzeni lat zmienił się w pełnoprawne piwne święto wypełnione odniesieniami do regionalnych tradycji.

Nie bez powodu festiwal piwa znany jest jako największa parada strojów ludowych. Tradycyjne stroje noszą nie tylko kelnerki serwujące kufle z zimnym trunkiem, ale również mieszkańcy regionu i turyści. U kobiet można zauważyć białe bluzki, gorsety, spódnice i fartuchy, a u panów krótkie skórzane spodnie i szelki.

Wbrew pozorom Oktoberfest to impreza przeznaczona nie tylko dla dorosłych. Dla rodzin z dziećmi przygotowane jest wiele atrakcji, a wśród nich: nieśmiertelny cyrk pcheł, kolorowe stragany, karuzele i wata cukrowa. Z kolei pełnoletni goście mogą usiąść w jednej z 14 hal, gdzie podniebienia cieszy lekko słodkawy smak piwa.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *