Najpiękniejsze miasta w Polsce – które miejsca warto zobaczyć?

Szukając miejsca na udany urlop, nie trzeba mijać granic kraju. Najpiękniejsze miasta w Polsce znajdziesz w każdym województwie. Nie sposób wymienić ich wszystkich, dlatego poznaj kilka propozycji znajdujących się w różnych regionach Polski.

Najpiękniejsze miasta w Polsce – stolica  

Warszawa, jak przystało na stolicę, musi znaleźć się na pierwszym miejscu listy najpiękniejszych miast w Polsce. Metropolia ta warta jest odwiedzenia nie tylko ze względu na sam fakt, że jest to nasza stolica, ale przede wszystkim za mnogość atrakcji, jakie oferowane są tam mieszkańcom i turystom.

Warszawskie Stare Miasto zachwyca niezwykłą architekturą, pięknymi kamienicami i wąskimi uliczkami. Będąc w Warszawie, koniecznie zobacz Zamek Królewski, a podążając dalej słynnym Traktem Królewskim dotrzesz do Łazienek. Spacer taki, w zależności od tego, przy ilu zabytkowych miejscach po drodze się zatrzymasz, zajmie przynajmniej 2 godziny. Miasto położone po obu stronach Wisły obfituje też w wiele parków, muzeów i atrakcji turystycznych.

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Kraków 

Kolejnym miastem, w którym można poczuć historyczny klimat jest dawna stolica Polski i obecna stolica województwa małopolskiego – Kraków. W mieście tym warto podziwiać przede wszystkim Wawel składający się z dwóch instytucji, jakimi są Zamek Królewski i Katedra. Pytając rodaków o najpiękniejsze miasta w Polsce, z pewnością większość wskaże właśnie Kraków, ale miasto to znane jest doskonale także zagranicznym turystom.

Poza Wawelem i związaną z nim legendą o smoku wawelskim Kraków może pochwalić się także niezwykłym Rynkiem Głównym pamiętającym czasy Bolesława Wstydliwego. Do Rynku prowadzi 11 ulic, którymi warto się przespacerować podczas pobytu w Krakowie. Wśród nich najsłynniejsze to ulica Floriańska i Grodzka tworzące razem z Bramą Floriańską tzw. Trakt Królewski.

Najpiękniejsze miasta nad polskim morzem

W każdej części Polski nie brakuje pięknych miejsc. Sporo jest ich również nad wybrzeżem, ale zdecydowanie, przynajmniej pod względem atrakcji, miejsc kąpieliskowych i urokliwych zakątków króluje Gdańsk.

Wybierając się do Gdańska, możesz odpocząć na piaszczystej plaży, ale też podziwiać zabytki. Najwspanialsze budowle znajdują się przede wszystkim przy ulicach ciągnących się od Złotej do Zielonej Bramy.

Niezwykłe dary natury znajdziesz także w okolicach Łeby. Chyba każdy słyszał o słynnych, ruchomych wydmach w Słowińskim Parku Narodowym. Łeba słynie przede wszystkim z pięknych krajobrazów, ale rozrywkę znajdą tam również miłośnicy sportów wodnych, rowerzyści i spacerowicze.

Wymieniając najpiękniejsze miasta w Polsce znajdujące się przy Morzu Bałtyckim nie sposób zapomnieć także o Kołobrzegu, Świnoujściu, Dębkach czy Helu.

Najpiękniejsze górskie miasta Polski 

Poza sercem kraju i miastami na wybrzeżu warto wymienić także kilka pięknych miejsc na południu. Polskie góry to idealny cel podróży dla wszystkich, którzy szukają odpoczynku na łonie przyrody. Zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości u ich podnóży należą do najpiękniejszych nie tylko w Polsce.

Słynnego Zakopanego, uznawanego za zimową stolicę Polski chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zimą jest to raj dla narciarzy i snowboardzistów, latem idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. W Polskich górach znajdziesz jednak znacznie więcej pięknych miejscowości. Warte uwagi są m.in. Bukowina Tatrzańska, Szklarska Poręba, Krynica-Zdrój, Szczyrk.

Pozostałe piękne miasta w Polsce – Wrocław

Wymieniając najpiękniejsze miasta w Polsce, warto umieścić na liście także Wrocław. Miasto to nie jest już tak historyczne, jak chociażby Kraków czy Warszawa, ale turyści często wybierają właśnie to miejsce.

Przede wszystkim Wrocław uznawany jest za miasto nieco bardziej nowoczesne, choć wciąż piękne pod względem niezwykle klimatycznej architektury. Jest to też miasto pełne atrakcji dla całych rodzin. Znajduje się tam m.in. największy w Polsce Ogród Zoologiczny z Aquaparkiem.

Za najpiękniejsze miasta w Polsce uznaje się także Kazimierz Dolny, Sandomierz, Poznań, Lublin, czy Zamość. Oczywiście wyliczać można bez końca. Zarezerwuj hotel w Poznaniu lub innym mieście na stronie Travelist pobyt w wybranym polskim mieście i przekonaj się na własne oczy, czy zasługuje ono na miano jednego z najpiękniejszych!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *