Multitool – co to takiego?
Narzędzie wielofunkcyjne składa się z kilku pomniejszych akcesoriów i narzędzi, które służą do wykonywania bardzo wielu różnych czynności – cięcie, rozcinanie, wkręcanie, otwieranie i tak dalej. Multitool (bądź multi tool, czasem określany jako kombinerki wielofunkcyjne) powinien więc posiadać w swoim składzie:
- kombinerki płaskie;
- miarki (cale, centymetry);
- otwieracze do konserw i kapsli;
- wkrętaki (wiele rozmiarów);
- nożyczki sprężynowe;
- pilniki (drewno, metal);
- scyzoryk/nóż taktyczny;
- przecinaki (druty twarde, miękkie, wielożyłowe);
- młotek;
- piła i wiele innych.
Ilość dodatkowych narzędzi jest zawsze uzależniona od modelu multitool’a, ale wyżej wymienione są tymi, które producenci implementują najczęściej. Narzędzie wielofunkcyjne od uznanego producenta nie będzie tanie, ale będzie bardzo przydatne. Ową przydatność ukaże zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. Typowy multitool wojskowy będzie jednak inny niż multitool do roweru.
Ten pierwszy będzie wyposażony w narzędzia, którymi żołnierz będzie mógł także posługiwać się jako broń, z kolei narzędzia rowerowe wielofunkcyjne będą całkowicie nieprzydatne dla żołnierza. Co to oznacza? Należy wybierać multitoole dostosowane do swoich potrzeb i wymagań, które pojawiają się w określonej przestrzeni czy zawodzie – nieco inne będzie wielofunkcyjne narzędzie dla elektryka (bezpieczne w pracy z instalacjami elektrycznymi), inne dla mechanika, inne dla serwisanta jednośladów rowerowych, jeszcze inne dla stolarza.
Multitool a survival/bushcraft – jaki wybrać?
Narzędzia wielofunkcyjne mogą być bardziej uniwersalne i o nieco węższym przeznaczeniu (dla elektryków, stolarzy, serwisantów rowerów i mechaników etc.). Osobę, która interesuje się survivalem lub bushcraftem, udaje się w góry, na biwak, w nieprzystępny teren, powinna raczej zaopatrywać się w multitoole uniwersalne, a najlepiej wojskowe lub projektowane do użytku w trudnych warunkach.
Należy wybierać egzemplarze wyposażone w blokadę narzędziową. Takie sprawdzą się najlepiej w wymagających warunkach – multitool bez blokady może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza wtedy, gdy niespodzianie otworzy się ostre narzędzie. Warto także decydować się na zakup modeli wytwarzanych z materiałów, które nie wytwarzają iskier. Jest to szczególnie wartościowa cecha, gdy przychodzi do użycia multitoola w warunkach, w których drobna iskra mogłaby doprowadzić do niepożądanego zapłonu jakiejś materii.
W zestawie powinny znaleźć się także kombinerki, a więc ściskacz i przecinak do drutu oraz nóż taktyczny. Nóż jest bardzo istotnym elementem multitoola, który będzie używany w trudnych warunkach lub niebezpiecznym terenie. Pozwoli na przygotowanie posiłku, rozcięcie materiału, broń w przypadku ataku nieprzyjaciela albo dzikiego zwierzęcia. Przydatne są także piły do metalu i drewna, otwieracze do konserw i kapsli, a także pilnik.
Wybór multitoola może być niełatwy. Wystarczy jednak dostosować jego rodzaj do własnych potrzeb i wymagań środowiskowych, a kupiony model z pewnością przyda się podczas wielu wypraw za miasto, ale także i w domowych warsztacie!
Dodaj komentarz