Multitool – co to takiego?

Narzędzie wielofunkcyjne składa się z kilku pomniejszych akcesoriów i narzędzi, które służą do wykonywania bardzo wielu różnych czynności – cięcie, rozcinanie, wkręcanie, otwieranie i tak dalej. Multitool (bądź multi tool, czasem określany jako kombinerki wielofunkcyjne) powinien więc posiadać w swoim składzie:

 

  • kombinerki płaskie;
  • miarki (cale, centymetry);
  • otwieracze do konserw i kapsli;
  • wkrętaki (wiele rozmiarów);
  • nożyczki sprężynowe;
  • pilniki (drewno, metal);
  • scyzoryk/nóż taktyczny;
  • przecinaki (druty twarde, miękkie, wielożyłowe);
  • młotek;
  • piła i wiele innych.

Ilość dodatkowych narzędzi jest zawsze uzależniona od modelu multitool’a, ale wyżej wymienione są tymi, które producenci implementują najczęściej. Narzędzie wielofunkcyjne od uznanego producenta nie będzie tanie, ale będzie bardzo przydatne. Ową przydatność ukaże zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. Typowy multitool wojskowy będzie jednak inny niż multitool do roweru.

Ten pierwszy będzie wyposażony w narzędzia, którymi żołnierz będzie mógł także posługiwać się jako broń, z kolei narzędzia rowerowe wielofunkcyjne będą całkowicie nieprzydatne dla żołnierza. Co to oznacza? Należy wybierać multitoole dostosowane do swoich potrzeb i wymagań, które pojawiają się w określonej przestrzeni czy zawodzie – nieco inne będzie wielofunkcyjne narzędzie dla elektryka (bezpieczne w pracy z instalacjami elektrycznymi), inne dla mechanika, inne dla serwisanta jednośladów rowerowych, jeszcze inne dla stolarza.

Multitool a survival/bushcraft – jaki wybrać?

multitool2

Narzędzia wielofunkcyjne mogą być bardziej uniwersalne i o nieco węższym przeznaczeniu (dla elektryków, stolarzy, serwisantów rowerów i mechaników etc.). Osobę, która interesuje się survivalem lub bushcraftem, udaje się w góry, na biwak, w nieprzystępny teren, powinna raczej zaopatrywać się w multitoole uniwersalne, a najlepiej wojskowe lub projektowane do użytku w trudnych warunkach.

Należy wybierać egzemplarze wyposażone w blokadę narzędziową. Takie sprawdzą się najlepiej w wymagających warunkach – multitool bez blokady może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza wtedy, gdy niespodzianie otworzy się ostre narzędzie. Warto także decydować się na zakup modeli wytwarzanych z materiałów, które nie wytwarzają iskier. Jest to szczególnie wartościowa cecha, gdy przychodzi do użycia multitoola w warunkach, w których drobna iskra mogłaby doprowadzić do niepożądanego zapłonu jakiejś materii.

W zestawie powinny znaleźć się także kombinerki, a więc ściskacz i przecinak do drutu oraz nóż taktyczny. Nóż jest bardzo istotnym elementem multitoola, który będzie używany w trudnych warunkach lub niebezpiecznym terenie. Pozwoli na przygotowanie posiłku, rozcięcie materiału, broń w przypadku ataku nieprzyjaciela albo dzikiego zwierzęcia. Przydatne są także piły do metalu i drewna, otwieracze do konserw i kapsli, a także pilnik.

Wybór multitoola może być niełatwy. Wystarczy jednak dostosować jego rodzaj do własnych potrzeb i wymagań środowiskowych, a kupiony model z pewnością przyda się podczas wielu wypraw za miasto, ale także i w domowych warsztacie!

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: