Masada, Morze Martwe to miejsca, które trzeba zobaczyć w Izraelu! Miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Masada, Morze Martwe to nazwy, które przynajmniej w części brzmią znajomo. O ile bowiem każdy słyszał o najbardziej zasolonym zbiorniku wodnym świata, o tyle Masada wydaje się egzotycznym miejscem. Tym bardziej warto poznać jej historię!

masada morze martwe
Ocena

Masada, Morze Martwe to miejsca, które turyści zobaczą podczas jednodniowej wycieczki na obrzeża Pustyni Judzkiej. Dojazd z Jerozolimy zajmuje nieco ponad godzinę, więc warto uwzględnić tę okolicę na swojej trasie zwiedzania. Tutaj spotyka się wszystko, co ważne dla Izraela – historia walki o wolność oraz niezwykłe widoki.

Masada, Morze Martwe – dlaczego warto przyjechać?

Miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO to wabik na turystów. Jeśli dodamy do tego atrakcyjną lokalizację z widokiem na Morze Martwe, otrzymamy miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Dlatego Masada – Morze Martwe jest tak blisko, jak to tylko możliwe – znajduje się wśród najchętniej odwiedzanych miejsc Izraela

Historia Masady

Masady próżno szukać wśród biblijnych historii, jednak to miejsce jest niezwykle ważne dla Żydów. To potężna skała, na której szczycie znajdują się ruiny długo niezdobytej twierdzy. Wybudował ją w II w. p.n.e. arcykapłan Jonatan Machabeusz, a rozbudował Herod Wielki (ok. 25 r. p.n.e.). O tym, jak wyglądała w czasach świetności, można przekonać się, zwiedzając wykopaliska, otoczone potężnymi murami obronnymi. Masada przeszła do historii w czasie wojny żydowskiej, której celem było wyrwanie się spod rzymskiej okupacji. Obrońcy twierdzy bronili się w niej przez trzy lata, lecz gdy zobaczyli, że nie mają szans na zwycięstwo, odebrali sobie życie. Po 73 r. w Masadzie mieścił się rzymski posterunek, a później mieszkali tam bizantyjscy mnisi. Od VII wieku pozostawała niezasiedlona.

Planujesz zwiedzanie Masady? Kup bilet!

Morze Martwe – najważniejsze informacje

Ze szczytu Masady, która znajduje się na wysokości ok. 400 m nad poziomem Morza Martwego, widać jego błyszczącą taflę. Jest to kolejna atrakcja Izraela, przyciągająca setki turystów. Błoto z Morza Martwego to naturalny kosmetyk poprawiający stan skóry, który w salonach Spa cieszy się niezwykłą popularnością. W Izraelu na wyznaczonych kąpieliskach dostępny jest za darmo. Warto przy tym pamiętać, by korzystać tylko z oznakowanych miejsc, gdzie znajduje się prysznic ze słodką wodą. Po kąpieli w Morzu Martwym konieczne jest spłukanie z siebie mocno zasolonej wody.

Masada – zwiedzanie, co powinni wiedzieć turyści

Jeśli interesuje cię wycieczka Masada – Morze Martwe, pamiętaj, o tym, by wybierać poranne godziny. Latem w tej części kraju temperatura sięga 50 stopni Celsjusza! To ważne zwłaszcza dla osób, które do Masady chcą dojść starożytną trasą, nazywaną Ścieżką Węża. Wspinaczka zajmuje ok. 40 minut i możliwa jest tylko przed świtem – później robi się zbyt gorąco. Trasa otwierana jest o godzinie 5:30, natomiast później na szczyt turyści dostają się tylko w wagonikach kolejki linowej lub rzymską rampą.

Kup bilet, dzięki któremu zwiedzisz Masadę!

Masada, Morze Martwe – cena

Zwiedzanie twierdzy Masada jest płatne. Bilet wstępu nie obejmuje jednak wjazdu i zjazdu kolejką linową, jeśli zdecydujesz się na taką opcję.

Twierdza Masada – bilety wstępu

 • Dorośli: 31 NIS;
 • Dzieci: 17 NIS;
 • Grupowy (dorosły): 26 NIS;
 • Grupowy (dziecko): 14 NIS;
 • Studencki: 26 NIS;
 • Muzeum: 20 NIS.

Kolejka linowa – bilety

W jedną stronę W obie strony
Dorośli 28 NIS 46 NIS
Dzieci 14 NIS 28 NIS

Masada, Morze Martwe – bilety

Masada, Morze Martwe – przydatne informacje

Planujesz wycieczkę do Masady? Morze Martwe i jego wybrzeże potrafi być gorące, dlatego koniecznie zabierz ze sobą zapas wody i kapelusz z rondem, który ochroni cię przed słońcem. Zarówno na szczycie skały, jak i nad morzem trudno znaleźć cień.

Masada, Morze Martwe – godziny otwarcia

Jeśli chcesz mieć pewność, że zwiedzisz Masadę, zrób wcześniejszą rezerwację online (en.parks.org.il/reserve-park/masada-national-park). Godziny otwarcia zależą od pory roku. Należy też pamiętać, że w największe upały słynna Ścieżka Węży jest zamykana o 8:00 rano. Wejście odbywa się rzymską rampą, ale najbezpieczniej będzie wjechać kolejką linową.

Godziny otwarcia latem:

 • Niedziela – czwartek, sobota: 8:00-17:00
 • Piątek i wigilie świąteczne: 8:00-16:00

Godziny otwarcia zimą:

 • Niedziela – czwartek, sobota: 8:00-16:00
 • Piątek i wigilie świąteczne: 8:00-15:00
 • Wigilie świąteczne: 8:00-13:00
 • Wigilia Jom Kipur: 8:00-12:00

Kup bilet na wycieczkę!

Masada, Morze Martwe – jak dojechać?

Do Masady i Morza Martwego można dojechać własnym samochodem (na miejscu dostępne są parkingi), taksówką lub autobusem z Jerozolimy do celu kursuje linia 486. Organizowaniem wycieczek zajmują się też miejscowe biura turystyczne.

kup bilety

Masada, Morze Martwe – dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami mają swobodny dostęp zarówno do kąpielisk nad Morzem Martwym, jak i do Masali. Przy kompleksie znajdują się windy, można wygodnie skorzystać z rampy lub przejazdu wagonikiem kolejki. Osoby, którym trudniej się poruszać, powinny zwiedzać Masadę w asyście.

Masada, Morze Martwe to największe atrakcje Izraela. Jeśli chcesz zwiedzać kraj nie tylko ścieżkami biblijnymi, już teraz kup bilet!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *