Cezarea nad Morzem Śródziemnym w Izraelu. Atrakcje turystyczne dawnej Cezarei Palestyńskiej

Izraelska Cezarea ma wiele atutów, którymi przyciąga turystów z całego świata. Można cały poświęcić cały turnus na zwiedzanie zabytków i muzeów w okolicy, ale nie brakuje też miejsc do spokojniejszego odpoczynku. Poznaj wszystko, co ma do zaoferowania przyjezdnym ta wioska!

cezarea

W czasach Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowały dwie miejscowości o nazwie Cezarea. Pierwszą określano jako Nadmorską lub Palestyńską – dziś administracyjnie należy do izraelskiego regionu Chof ha-Karmel w dystrykcie Hajfa. I to ją ci tutaj przybliżymy. Główną atrakcją jest park narodowy, z pozostałościami starożytnych zabudowań i terenami archeologicznymi. Warto też wstąpić do miejscowych muzeów. To miejscowość, w której nie brakuje udogodnień dla turystów (i bogatych właścicieli domów), którzy przyjeżdżają tu z myślą o relaksie. Drugie miasto, położone na Wzgórzach Golan, nazywano Cezareą Filipową – to dzisiejsze Banjas, nieopodal granic z Syrią i Libanem.

Historia Cezarei Nadmorskiej, zabytki z czasów Cezarei Palestyńskiej

Miasto założył król Judei Herod II Wielki w drugiej połowie I w. p.n.e. – nazwał je na cześć cesarza/cezara Oktawiana Augusta. W czasach hellenistycznych istniało tutaj inne miasto, Stratonospyrgos (Pyrgos Stratonos) – wzniesione prawdopodobnie przez Stratona I, władcę Sydonu. Za czasów Machabeuszy powstał tutaj port morski. Rzymianie zdobyli te tereny w 63 r. p.n.e. Z czasem uczynili je siedzibą namiestników Judei. Park Narodowy Cezarei odsłonił niewielką część starożytnego miasta. Zarezerwuj bilet i nie czekaj w kolejkach! Z tamtych czasów można podziwiać:

 • amfiteatr (odnowiony i stale użytkowany);
 • akwedukt;
 • pozostałości ogromnego hipodromu;
 • ruiny pałacu króla Heroda;
 • dawne łaźnie;
 • zatopiony, starożytny port (na głębokości ok. 5 m).
Zobacz też:
Tel Awiw w Izraelu – co warto sprawdzić w tym miejscu?

Cezarea Nadmorska/Palestyńska została podbita przez Arabów w roku 640. W VII w. zniszczono bibliotekę, która miała jedne z największych zbiorów w starożytności, a miasto zaczęło powoli podupadać. W czasach krucjat przechodziło z rąk do rąk, aż w 1265 r. zostało całkowicie zniszczone. Do dziś zachowały się pozostałości fortyfikacji obronnych krzyżowców, m.in. ruiny cytadeli, fragmenty murów oraz fosy. Cezareę odbudowali w II poł. XIX w. muzułmanie z Bośni. Opuszczoną w pierwszych latach XX. stulecia wioskę rybacką przejęli Arabowie i Palestyńczycy, a w 1948 r. siły Izraela zrównały ją z ziemią, by znów budować wszystko od nowa.

Cezarea to nie tylko starożytne ruiny. Z jakich atrakcji warto jeszcze skorzystać w Izraelu?

Na terenie Parku Narodowego Cezarei urządzono kilka galerii sztuki i pracowni artystycznych. Można w nich podziwiać m.in. mozaiki, współczesne rzeźby i obrazy czy szklane wyroby z miejscowej huty. Część artefaktów odnalezionych w ruinach trafiło na ekspozycje archeologicznego Muzeum Antycznej Cezarei. Zupełnie odmienny profil ma Muzeum Ralli, które prezentuje dzieła twórców z Ameryki Południowej. W swoich zbiorach ma kilka prac Salvadora Dalego. W ostatnich latach wizytówką miasta stał się doroczny festiwal jazzowy. O stałą ofertę kulturalną dla mieszkańców i turystów dbają placówki Centrum Kultury i Rekreacji Cezarei. Sprawdź dostępne wycieczki po okolicy i zarezerwuj miejsce z wyprzedzeniem!

W tej części Morza Śródziemnego warto skorzystać z możliwości do nurkowania. Zarówno z uwagi na zatopiony port, jak i bogactwo podwodnych form życia. Cezarea zapewnia dobre warunki do uprawiania wielu sportów wodnych – sprzęt wypożyczysz w kilku miejscach. Największa plaża w kurorcie znajduje się w północnej części miasta. Południowe obszary sąsiadują z dużą elektrownią. W Cezarei funkcjonuje także 18-dołkowe pole golfowe.

Zobacz też:
Waluta Izraela – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym izraelskim szeklu. Kurs, wymiana i inne

Cezarea – bilety

Cezarea – przydatne informacje

W pobliżu kurortu przebiega izraelska autostrada nr 2. Podobnie jak pobliska droga ekspresowa numer 4, przecina region w osi północ-południe. W kierunku południowym leżą Netanja i Tel Awiw, na północy leży Hajfa z terminalem pasażerskim dla statków turystycznych. Podróż z Cezarei w głąb lądu umożliwia droga ekspresowa nr 65. Najbliższe lotniska – poniżej 100 km w linii prostej – to:

 • Hajfa;
 • Megiddo;
 • Rosh Pina;
 • Herclijja;
 • Ben Guriona.

Wjazd turystyczny do Izraela nie wymaga wizy. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu. Suma zalecanego przez polski rząd ubezpieczenia to 100 tys. €. Karty kredytowe wyposażone w chip mogą sprawiać problemy z płatnościami i korzystaniem z bankomatów – warto mieć przy sobie gotówkę (nowe szekle izraelskie, euro, dolary amerykańskie). Cezarea nie należy do obszarów najbardziej zagrożonych działaniami wojennymi i terroryzmem, ale warto zainstalować aplikację Red Alert, która wysyła ostrzeżenia przed możliwym atakiem rakietowym.


Zobacz też:

Zobacz też:
Nazaret w Izraelu – miasto Maryi i Gabriela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *