W czasach Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowały dwie miejscowości o nazwie Cezarea. Pierwszą określano jako Nadmorską lub Palestyńską – dziś administracyjnie należy do izraelskiego regionu Chof ha-Karmel w dystrykcie Hajfa. I to ją ci tutaj przybliżymy. Główną atrakcją jest park narodowy, z pozostałościami starożytnych zabudowań i terenami archeologicznymi. Warto też wstąpić do miejscowych muzeów. To miejscowość, w której nie brakuje udogodnień dla turystów (i bogatych właścicieli domów), którzy przyjeżdżają tu z myślą o relaksie. Drugie miasto, położone na Wzgórzach Golan, nazywano Cezareą Filipową – to dzisiejsze Banjas, nieopodal granic z Syrią i Libanem.
Historia Cezarei Nadmorskiej, zabytki z czasów Cezarei Palestyńskiej
Miasto założył król Judei Herod II Wielki w drugiej połowie I w. p.n.e. – nazwał je na cześć cesarza/cezara Oktawiana Augusta. W czasach hellenistycznych istniało tutaj inne miasto, Stratonospyrgos (Pyrgos Stratonos) – wzniesione prawdopodobnie przez Stratona I, władcę Sydonu. Za czasów Machabeuszy powstał tutaj port morski. Rzymianie zdobyli te tereny w 63 r. p.n.e. Z czasem uczynili je siedzibą namiestników Judei. Park Narodowy Cezarei odsłonił niewielką część starożytnego miasta. Zarezerwuj bilet i nie czekaj w kolejkach! Z tamtych czasów można podziwiać:
- amfiteatr (odnowiony i stale użytkowany);
- akwedukt;
- pozostałości ogromnego hipodromu;
- ruiny pałacu króla Heroda;
- dawne łaźnie;
- zatopiony, starożytny port (na głębokości ok. 5 m).
Cezarea Nadmorska/Palestyńska została podbita przez Arabów w roku 640. W VII w. zniszczono bibliotekę, która miała jedne z największych zbiorów w starożytności, a miasto zaczęło powoli podupadać. W czasach krucjat przechodziło z rąk do rąk, aż w 1265 r. zostało całkowicie zniszczone. Do dziś zachowały się pozostałości fortyfikacji obronnych krzyżowców, m.in. ruiny cytadeli, fragmenty murów oraz fosy. Cezareę odbudowali w II poł. XIX w. muzułmanie z Bośni. Opuszczoną w pierwszych latach XX. stulecia wioskę rybacką przejęli Arabowie i Palestyńczycy, a w 1948 r. siły Izraela zrównały ją z ziemią, by znów budować wszystko od nowa.
Cezarea to nie tylko starożytne ruiny. Z jakich atrakcji warto jeszcze skorzystać w Izraelu?
Na terenie Parku Narodowego Cezarei urządzono kilka galerii sztuki i pracowni artystycznych. Można w nich podziwiać m.in. mozaiki, współczesne rzeźby i obrazy czy szklane wyroby z miejscowej huty. Część artefaktów odnalezionych w ruinach trafiło na ekspozycje archeologicznego Muzeum Antycznej Cezarei. Zupełnie odmienny profil ma Muzeum Ralli, które prezentuje dzieła twórców z Ameryki Południowej. W swoich zbiorach ma kilka prac Salvadora Dalego. W ostatnich latach wizytówką miasta stał się doroczny festiwal jazzowy. O stałą ofertę kulturalną dla mieszkańców i turystów dbają placówki Centrum Kultury i Rekreacji Cezarei. Sprawdź dostępne wycieczki po okolicy i zarezerwuj miejsce z wyprzedzeniem!
W tej części Morza Śródziemnego warto skorzystać z możliwości do nurkowania. Zarówno z uwagi na zatopiony port, jak i bogactwo podwodnych form życia. Cezarea zapewnia dobre warunki do uprawiania wielu sportów wodnych – sprzęt wypożyczysz w kilku miejscach. Największa plaża w kurorcie znajduje się w północnej części miasta. Południowe obszary sąsiadują z dużą elektrownią. W Cezarei funkcjonuje także 18-dołkowe pole golfowe.
Cezarea – bilety
Cezarea – przydatne informacje
W pobliżu kurortu przebiega izraelska autostrada nr 2. Podobnie jak pobliska droga ekspresowa numer 4, przecina region w osi północ-południe. W kierunku południowym leżą Netanja i Tel Awiw, na północy leży Hajfa z terminalem pasażerskim dla statków turystycznych. Podróż z Cezarei w głąb lądu umożliwia droga ekspresowa nr 65. Najbliższe lotniska – poniżej 100 km w linii prostej – to:
- Hajfa;
- Megiddo;
- Rosh Pina;
- Herclijja;
- Ben Guriona.
Wjazd turystyczny do Izraela nie wymaga wizy. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy po planowanej dacie powrotu. Suma zalecanego przez polski rząd ubezpieczenia to 100 tys. €. Karty kredytowe wyposażone w chip mogą sprawiać problemy z płatnościami i korzystaniem z bankomatów – warto mieć przy sobie gotówkę (nowe szekle izraelskie, euro, dolary amerykańskie). Cezarea nie należy do obszarów najbardziej zagrożonych działaniami wojennymi i terroryzmem, ale warto zainstalować aplikację Red Alert, która wysyła ostrzeżenia przed możliwym atakiem rakietowym.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety