Marche jest zdecydowanie zbyt mało docenianym regionem Włoch, a przecież skrywa wiele wspaniałych miejsc. Jest jednak jeden dosyć istotny plus jego niewielkiej popularności. Dzięki brakowi zainteresowania pośród wydawców przewodników turystycznych jest to region dużo mniej zatłoczony niż inne w kraju. A można o nim się rozpisywać na wiele stron, od białych piaszczystych plaż przez klifowe zatoki Morza Adriatyckiego aż po średniowieczne miasteczka na wzgórzach i ośnieżone szczyty gór. To wszystko można zobaczyć w jednym z najmniej znanych skarbów Włoch. Zapraszamy do lektury naszego przewodnika.

Marche

To górzysty region, wciśnięty pomiędzy Apeniny i wybrzeże Adriatyku. Chwali się szeregiem wspaniałych prowincjonalnych miasteczek. Najważniejszym z nich jest Urbino, którego pięknie zachowane historyczne centrum przypomina czasy swojego rozkwitu, kiedy stanowiło renesansowe centrum kultury oraz miejsce narodzin artysty Rafaela. Ascoli Piceno to kolejna atrakcja regionu. Wyrafinowane miasto słynące z obłędnego jedzenia. Miłośnicy muzyki w pierwszej kolejności powinni udać się do Maceraty, której centrum na szczycie wzgórza każdego lata rozbrzmiewa dźwiękami opery.

Na zachodnich krawędziach regionu, leży Umbria i Parco Nazionale dei Monti Sibillini, który szczyci się dramatyczną górską scenerią i ekscytującymi zajęciami na świeżym powietrzu.

Jaskinie Frassasi w Le Marche

Tempio di Valadier zbudowano w 1828 roku w jaskini w pobliżu jaskiń Frasassi.

Głęboko na wyżynnym terenie w pobliżu odległej wioski Genga, Grotte di Frasassi jest jednym z największych systemów jaskiń w Europie. Tę niezwykłą krainę, wyżłobioną przez rzekę Sentino i odkrytą przez zespół wspinaczy we wrześniu 1971 roku, można zwiedzać w trakcie 75-minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Skala jaskiń jest zadziwiająca. Na przykład Otchłań Ancona bez problemu zmieściłaby katedrę w Mediolanie. Ponadto zawiera lasy stalaktytów i gigantycznych stalagmitów, które osiągają długość do 20 m, a uformowanie ich zajęło 1,4 miliona lat.

Marche wycieczka na Monte Conero bilety

Kup bilet na wycieczkę na Monte Conero!

Bazylika della Santa Casa w Loreto

Bazylika della Santa Casa (Bazylika Świętego Domu) stanowi sanktuarium maryjnych pielgrzymek w Loreto we Włoszech. To majestatyczne świątynia na wzgórzu jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymek w kraju. Bazylika, zbudowana w latach 1469-1587, jest zachwycającą mieszanką stylów gotyckich i renesansowych z białą dwupoziomową fasadą, strzelistą kopułą i 75-metrową dzwonnicą autorstwa Luigiego Vanvitelli. Ale najważniejszym punktem wycieczki jest Santa Casa di Loreto – mały ceglany dom, w którym dorastała Dziewica Maryja, a Archanioł Gabriel powiedział jej o niepokalanym poczęciu.

Każdego roku tysiące pielgrzymów gromadzą się w Casa, aby rzucić okiem na wysadzaną klejnotami czarną rzeźbę Dziewicy i modlić się w blasku świec. Legenda głosi, że w 1294 roku, po wypędzeniu krzyżowców z Palestyny, dom z Nazaretu przywiózł zastęp aniołów.

Muzeum Musei Civici di Palazzo Buonaccorsi w Maceracie

W historycznym centrum Maceraty znajduje się XVII-wieczny Palazzo Buonaccorsi, który jest siedzibą dla trzech najlepszych muzeów w mieście. Museo delle Carozza szczyci się bogatą kolekcją powozów konnych, a na górze mieście się galeria obrazów poświęcona Arte Antica z dziełami od XIII do XIX wieku. Najlepsze ze wszystkich to Galleria di Arte Moderna na drugim piętrze, w której prezentowane są prace regionalnych artystów, takich jak urodzony w Maceracie Ivo Pannaggi – siła napędowa włoskiego futuryzmu w latach 20. i 30. XX wieku.

Sam pałac może poszczycić się wspaniałymi  freskami i drzwiami z marmurowymi ramami, których kulminacją jest oszałamiająca Galleria dell’Eneide ulokowana na pierwszym piętrze.

Muzeum Pinacoteca Comunale di Ancona w Ankonie

W fascynującej galerii sztuki miejskiej w Ankonie znajduje się najważniejsza kolekcja sztuki w Le Marche. Rozmieszczona w dwóch pałacach w muzeum można prześledzić rozwój sztuki w regionie. Ekspozycja umiejętnie zestawia dzieła współczesne i średniowieczne z odważnym i nieco buntowniczym lekceważeniem tradycji i oczekiwań społecznych. Niezapomniane arcydzieła to Pala Gozzi (1520), pierwszy obraz podpisany i datowany przez Tycjana, oraz absolutnie piękna Madonna col Bambino (Madonna z Dzieciątkiem; ok. 1480) autorstwa Carlo Crivelli.

Muzeum Museo Archeologico Nazionale delle Marche w Ankonie

Mieszczące się w pięknym XVI-wiecznym pałacu Palazzo Ferretti, którego sufity pokryte są niepowtarzalnymi freskami i płaskorzeźbami. Muzeum to prezentuje fascynującą podróż  w czasie, od paleolitu po czasy średniowieczne. Wśród jego skarbów znajdują się neolityczne sztylety krzemienne, bogato zdobione wazony attyckie, etruskie wotywne brązy, celtyckie złoto (toryki i korony są oszałamiające) oraz nieskazitelna kopia słynnych brązów z Pergoli (50–30 p.n.e.). Nie można też pominąć Wenus z Frasassi, figurki o wysokości 8,7 cm wyrzeźbionej ze stalaktytu 28 000 lat temu.

Muzeum Palazzo Ducale – Galleria Nazionale delle Marche w Urbino

Wielkie arcydzieło architektury miasta Urbino. XV-wieczny Palazzo Ducale, stanowi monumentalną oprawę dla Galerii Nazionale delle Marche i jej zachwycającej kolekcji sztuki renesansowej. W przepastnych salach pałacu znajdują się obrazy autorstwa Tycjana, Signorelli, Guido Reni i Piero della Francesca, którego intrygująca Flagellazione di Cristo (Biczowanie Chrystusa) wisi w dawnej bibliotece księcia Urbino. Inne ważne obiekty to enigmatyczny La Muta Raphaela (Portret młodej kobiety) i Città Ideale Luciano Laurany (Idealne miasto).

Marche wycieczka na Monte Conero bilety

Kup bilet na wycieczkę na Monte Conero!

Główną część kolekcji jest wystawiona na piano nobile (dosłownie „szlachetna podłoga”), do której prowadzą wystawne schody z wewnętrznego dziedzińca, Cortile d’Onore. Prace wiszą w pozornie nieskończonym ciągu pokoi, których zwieńczenie stanowi wielki Salone del Trono – rozległa przestrzeń o długości 35 m i 17 m wysokości, która służyła niegdyś jako sala bankietowa dla Federico da Montefeltro, potężnego księcia, który wybudował ten pałac w latach pięćdziesiątych XIV wieku.

Książę, za którego czasów Urbino stało się liczącym się ośrodkiem renesansu, wyznaczył do stworzenia swojej wizytowej rezydencji najwybitniejszych artystów i architektów epoki. Aby obejrzeć kompleks w pełnej okazałości, warto udać się na Corso Garibaldi i spojrzeć na Facciata dei Torricini – charakterystyczną fasadę budynku z trzema łukowatymi loggiami, a także dwiema okrągłymi wieżami.

Marche to wyjątkowy włoski region, który zasługuje na bliższe poznanie w trakcie urlopu, bowiem w jego zakątkach kryje się nie tylko piękna natura północnych Włoch. Może poszczycić się również zabytkową architekturą, ciekawymi muzeami i bogatą kolekcją sztuki. Jeżeli jeszcze nie masz planów na następną podróż, to zachęcamy do wyboru Marche we Włoszech.

– najlepsze noclegi:

Booking.com
Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: