Umbria – zielone płuca Włoch. Poznaj krainę dziewiczej przyrody, średniowiecznych zabytków i pysznej kuchni

Umbria to jeden z mniej znanych regionów Włoch. Nie ma dostępu do morza, a mimo to jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Które miasteczka w Umbrii warto zwiedzić? Jakie zakątki Umbrii są najciekawsze przyrodniczo? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Umbria
Ocena

Górzysty i pagórkowaty krajobraz, soczysta zieleń lasów i gajów oliwnych, miasteczka wyglądające jak w epoce średniowiecza. Tak w skrócie można opisać Umbrię. To region rolniczy, gdzie pomiędzy malowniczymi wzgórzami ukryte są sielskie wioski oraz winnice i sady. Zachętą do bliższego poznania Umbrii jest czyste powietrze i brak zatłoczonych metropolii. Turysta znajdzie tu spokój i ciszę oraz wiele miejsc do kontemplacji wiary. Umbria jest bowiem ojczyzną wielu świętych, dlatego też chętnie odwiedzą ją pielgrzymi i osoby zainteresowane zabytkami sakralnymi. Chcesz poznać bliżej ten region? Zacznij od lektury tego artykułu.

Umbria – położenie na mapie Włoch

Umbria leży w centralnej części Włoch. Od zachodu i południa Umbria graniczy z Lacjum, od północnego-zachodu z Toskanią, a od wschodu z Marche. Powierzchnia tego regionu to 8456 km², a liczba mieszkańców wynosi niespełna 900 tys. Stolicą Umbrii jest Perugia, a nazwa regionu pochodzi od nazwy plemienia Umbrów, którzy zamieszkiwali te ziemie jeszcze w czasach starożytnych. Większą część terenu Umbrii zajmują lasy i gospodarstwa rolne. Jest też kilka parków i rezerwatów przyrody, a co za tym idzie, także pieszych szlaków trekkingowych i tras rowerowych. Najwyższy punkt regionu to szczyt Vettero (2476 m n.p.m.) w Appeninach, na granicy między Umbrią i Marche.

Perugia – stolica Umbrii. Najciekawsze atrakcje turystyczne

To miasto znane z festiwalu muzyki jazzowej i produkcji czekolady. Znajduje się tu jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów. Będąc w Perugii, warto zwiedzić następujące obiekty:

  • katedra św. Wawrzyńca (San Lorenzo) z XIV wieku i pobliska fontanna Maggiore;
  • podziemne uliczki rzymskie z I wieku n.e., odkryte przez archeologów;
  • Palazzo dei Priori, w którym mieści się galeria sztuki umbryjskiej z okresu średniowiecza i renesansu;
  • Bazylika San Domenico z cennymi freskami i wyposażeniem;
  • kościół św. Piotra z freskami Pietro Perugino;
  • twierdza obronna Rocca Paolina.

Asyż, Terni, Todi i Orvieto. Poznaj najładniejsze miasteczka Umbrii

W miastach tych znajdziesz wiele zabytkowych obiektów. Oto najważniejsze z nich:

  1. Bazylika San Francesco, Bazylika św. Klary, katedra San Ruffino oraz historyczne centrum przy Via San Francesco i Piazza del Comune w Asyżu;
  2. Palazzo del Capitano i Palazzo del Poppolo w Todi;
  3. Bazylika i grób św. Walentego w Terni oraz okoliczne przydrożne food trucki, oferujące pyszne, regionalne posiłki;
  4. Majestatyczna Katedra Wniebowzięcia NMP przy placu Duomo oraz studnia św. Patryka w Orvieto.

Kolejne, równie urokliwe miasteczka w Umbrii to: Gubbio, Narni, Spello i Citta di Castello.

Bazylika świętego Franciszka w Asyżu. Co warto wiedzieć o tej świątyni i patronie miasta?

Święty Franciszek mieszkał w Asyżu na przełomie XII i XIII wieku. Jest patronem m.in. ekologii, zwierząt, osób niewidomych i ubogich. Bazylikę zbudowano niedługo po jego śmierci. Świątynia składa się z kościoła dolnego i górnego, a jej wystrój, fasada i sklepienie jest przykładem zarówno stylu romańskiego, jak i gotyckiego. Warto zwrócić uwagę na otoczony krużgankami dziedziniec kościoła dolnego. Ściany w poszczególnych nawach i kaplicach pokryte są freskami kilku malarzy, m.in. Simone Martini i Giunto Pisano. Do kościoła dolnego przylega kilka kaplic, m.in kaplica Biskupa Stanisława Szczepanowskiego z Polski. W krypcie spoczywają szczątki św. Franciszka. Kościół górny słynie z cennego ołtarza, ambony i chóru.

Jezioro Trazymeńskie i parki przyrody w Umbrii

To tektoniczne jezioro leży w zachodniej części regionu, niedaleko Perugii. Obszar jeziora i okolic objęto ochroną w ramach parku narodowego. Na turystów czekają tu szlaki do nordic walking i trasy rowerowe. Przybrzeżne miejscowości oferują rejsy statkiem turystycznym na wysepki Maggiore i Polvese. Inne ciekawe przyrodniczo obszary w Umbrii to park przyrodniczy rzeki Nera, a w nim malownicze wąwozy i Cascatta delle Marmore, czyli marmurowy, sztuczny wodospad. Jest on dziełem rzymskich budowniczych z czasów III w. p.n.e. Zasila elektrownię wodną i chroni przed powodzią w czasie obfitych deszczów. Jeśli lubisz górski trekking, to odwiedź park narodowy Monte Cucco.

Nie tylko trufle. Co zjeść podczas zwiedzania Umbrii?

Umbryjska kuchnia wyróżnia się truflami dodawanymi do wielu potraw. Umbria słynie też z wielu regionalnych wędlin, takich jak prosciutto i porchetta. Z racji licznych tu gajów oliwnych, w tutejszej kuchni używa się kilku gatunków oliwy. Dania główne opierają się przede wszystkim na różnego rodzaju makaronach i innych wyrobach z mąki. Mamy więc znane wszystkim spaghetti, ale też tagliatelle, omlet frittata, czy pierożki ravioli. Podaje się je z sosem truflowym, z serem ricotta, soczewicą oraz z mięsem, głównie jagnięciną i dziczyzną. Z alkoholi królują lokalne wina, a desery to kawa ze śmietanką i rogaliki cornetto z musem pistacjowym.

Gdzie nocować w Umbrii?

Brakuje tu luksusowych hoteli. Jest za to wiele gospodarstw agroturystycznych, a pobyt w takich ośrodkach sprzyja poznaniu Umbrii i jej mieszkańców. Gospodarze serwują także posiłki z własnych produktów, przy czym wiele rodzin prowadzi tu przydrożne trattorie i wytwarza domowe wędliny, sery, oliwę i wina.

Umbria jest specyficznym regionem Italii, pięknym i klimatycznym, a zarazem jakże innym od nadmorskich włoskich kurortów. Tutejsza kuchnia, krajobraz i codzienne życie mieszkańców to kwintesencja Włoch.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *