Umbria – zielone płuca Włoch. Poznaj krainę dziewiczej przyrody, średniowiecznych zabytków i pysznej kuchni

Umbria to jeden z mniej znanych regionów Włoch. Nie ma dostępu do morza, a mimo to jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Które miasteczka w Umbrii warto zwiedzić? Jakie zakątki Umbrii są najciekawsze przyrodniczo? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Umbria

Górzysty i pagórkowaty krajobraz, soczysta zieleń lasów i gajów oliwnych, miasteczka wyglądające jak w epoce średniowiecza. Tak w skrócie można opisać Umbrię. To region rolniczy, gdzie pomiędzy malowniczymi wzgórzami ukryte są sielskie wioski oraz winnice i sady. Zachętą do bliższego poznania Umbrii jest czyste powietrze i brak zatłoczonych metropolii. Turysta znajdzie tu spokój i ciszę oraz wiele miejsc do kontemplacji wiary. Umbria jest bowiem ojczyzną wielu świętych, dlatego też chętnie odwiedzą ją pielgrzymi i osoby zainteresowane zabytkami sakralnymi. Chcesz poznać bliżej ten region? Zacznij od lektury tego artykułu.

Umbria – położenie na mapie Włoch

Umbria leży w centralnej części Włoch. Od zachodu i południa Umbria graniczy z Lacjum, od północnego-zachodu z Toskanią, a od wschodu z Marche. Powierzchnia tego regionu to 8456 km², a liczba mieszkańców wynosi niespełna 900 tys. Stolicą Umbrii jest Perugia, a nazwa regionu pochodzi od nazwy plemienia Umbrów, którzy zamieszkiwali te ziemie jeszcze w czasach starożytnych. Większą część terenu Umbrii zajmują lasy i gospodarstwa rolne. Jest też kilka parków i rezerwatów przyrody, a co za tym idzie, także pieszych szlaków trekkingowych i tras rowerowych. Najwyższy punkt regionu to szczyt Vettero (2476 m n.p.m.) w Appeninach, na granicy między Umbrią i Marche.

Zobacz też:
Wybrzeże Amalfi to malowniczy region we Włoszech, znany nie tylko z plaż. Które atrakcje warto zobaczyć w trakcie pobytu?

Perugia – stolica Umbrii. Najciekawsze atrakcje turystyczne

To miasto znane z festiwalu muzyki jazzowej i produkcji czekolady. Znajduje się tu jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów. Będąc w Perugii, warto zwiedzić następujące obiekty:

  • katedra św. Wawrzyńca (San Lorenzo) z XIV wieku i pobliska fontanna Maggiore;
  • podziemne uliczki rzymskie z I wieku n.e., odkryte przez archeologów;
  • Palazzo dei Priori, w którym mieści się galeria sztuki umbryjskiej z okresu średniowiecza i renesansu;
  • Bazylika San Domenico z cennymi freskami i wyposażeniem;
  • kościół św. Piotra z freskami Pietro Perugino;
  • twierdza obronna Rocca Paolina.

Asyż, Terni, Todi i Orvieto. Poznaj najładniejsze miasteczka Umbrii

W miastach tych znajdziesz wiele zabytkowych obiektów. Oto najważniejsze z nich:

  1. Bazylika San Francesco, Bazylika św. Klary, katedra San Ruffino oraz historyczne centrum przy Via San Francesco i Piazza del Comune w Asyżu;
  2. Palazzo del Capitano i Palazzo del Poppolo w Todi;
  3. Bazylika i grób św. Walentego w Terni oraz okoliczne przydrożne food trucki, oferujące pyszne, regionalne posiłki;
  4. Majestatyczna Katedra Wniebowzięcia NMP przy placu Duomo oraz studnia św. Patryka w Orvieto.

Kolejne, równie urokliwe miasteczka w Umbrii to: Gubbio, Narni, Spello i Citta di Castello.

Zobacz też:
San Vito Lo Capo – kurort na północno-zachodnim wybrzeżu Sycylii z najpiękniejszą plażą w regionie

Bazylika świętego Franciszka w Asyżu. Co warto wiedzieć o tej świątyni i patronie miasta?

Święty Franciszek mieszkał w Asyżu na przełomie XII i XIII wieku. Jest patronem m.in. ekologii, zwierząt, osób niewidomych i ubogich. Bazylikę zbudowano niedługo po jego śmierci. Świątynia składa się z kościoła dolnego i górnego, a jej wystrój, fasada i sklepienie jest przykładem zarówno stylu romańskiego, jak i gotyckiego. Warto zwrócić uwagę na otoczony krużgankami dziedziniec kościoła dolnego. Ściany w poszczególnych nawach i kaplicach pokryte są freskami kilku malarzy, m.in. Simone Martini i Giunto Pisano. Do kościoła dolnego przylega kilka kaplic, m.in kaplica Biskupa Stanisława Szczepanowskiego z Polski. W krypcie spoczywają szczątki św. Franciszka. Kościół górny słynie z cennego ołtarza, ambony i chóru.

Jezioro Trazymeńskie i parki przyrody w Umbrii

To tektoniczne jezioro leży w zachodniej części regionu, niedaleko Perugii. Obszar jeziora i okolic objęto ochroną w ramach parku narodowego. Na turystów czekają tu szlaki do nordic walking i trasy rowerowe. Przybrzeżne miejscowości oferują rejsy statkiem turystycznym na wysepki Maggiore i Polvese. Inne ciekawe przyrodniczo obszary w Umbrii to park przyrodniczy rzeki Nera, a w nim malownicze wąwozy i Cascatta delle Marmore, czyli marmurowy, sztuczny wodospad. Jest on dziełem rzymskich budowniczych z czasów III w. p.n.e. Zasila elektrownię wodną i chroni przed powodzią w czasie obfitych deszczów. Jeśli lubisz górski trekking, to odwiedź park narodowy Monte Cucco.

Zobacz też:
Livorno w Toskanii. Poznaj plaże, zabytki i inne atrakcje w Małej Wenecji

Nie tylko trufle. Co zjeść podczas zwiedzania Umbrii?

Umbryjska kuchnia wyróżnia się truflami dodawanymi do wielu potraw. Umbria słynie też z wielu regionalnych wędlin, takich jak prosciutto i porchetta. Z racji licznych tu gajów oliwnych, w tutejszej kuchni używa się kilku gatunków oliwy. Dania główne opierają się przede wszystkim na różnego rodzaju makaronach i innych wyrobach z mąki. Mamy więc znane wszystkim spaghetti, ale też tagliatelle, omlet frittata, czy pierożki ravioli. Podaje się je z sosem truflowym, z serem ricotta, soczewicą oraz z mięsem, głównie jagnięciną i dziczyzną. Z alkoholi królują lokalne wina, a desery to kawa ze śmietanką i rogaliki cornetto z musem pistacjowym.

Gdzie nocować w Umbrii?

Brakuje tu luksusowych hoteli. Jest za to wiele gospodarstw agroturystycznych, a pobyt w takich ośrodkach sprzyja poznaniu Umbrii i jej mieszkańców. Gospodarze serwują także posiłki z własnych produktów, przy czym wiele rodzin prowadzi tu przydrożne trattorie i wytwarza domowe wędliny, sery, oliwę i wina.

Umbria jest specyficznym regionem Italii, pięknym i klimatycznym, a zarazem jakże innym od nadmorskich włoskich kurortów. Tutejsza kuchnia, krajobraz i codzienne życie mieszkańców to kwintesencja Włoch.

Zobacz też:
Marche to piękny region Włoch nadal nieodkryty przez turystów. Poznaj jego najlepsze atrakcje: Urbino, Loreto, Macerta i Ankona

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.