Eklektyczna budowla marmuru została ukończona ostatecznie w 1965 roku. Plac wokół świątyni zyskał obecne funkcje reprezentacyjne w drugiej połowie XIX wieku. Katedra w Mediolanie ma cechy gotyckie i barokowe – pierwsze prace rozpoczęły się już w 1386 roku. Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury jest fasada, ozdobiona 135 różnymi dekoracjami. Pod kościołem znajduje się specjalna strefa archeologiczna, a w sąsiednim Pałacu Królewskim funkcjonuje Muzeum Katedralne z przebogatymi zbiorami. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym zabytku.
Duomo Santa Maria Nascente di Milano, czyli Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
Pełna, włoska nazwa zabytku to Cattedrale Metropolitana della Natività della Beata Vergine Maria. Imponuje nie tylko kunsztownymi zdobieniami, ale też rozmiarami. Katedra w Mediolanie to jeden z największych kościołów na świecie. Ma 157 metrów długości i 93 m szerokości, a w środku zmieści się ok. 40 tys. ludzi. Jednym z charakterystycznych punktów budowli jest jej zwieńczenie. Wieża i tarasy na dachu Duomo stanowią znakomity punkt widokowy. Przy ładnej pogodzie dostrzeżesz nie tylko panoramę miasta, ale też odległe szczyty Alp!
Cechy charakterystyczne Katedry w Mediolanie
Do wzniesienia Katedry Narodzin Świętej Marii w centrum Mediolanu wykorzystano głównie biały, szary i różowy marmur z kamieniołomów Candoglia. Wnętrza urządzone są w gotyckim stylu – dominuje przepych, a wchodzący do środka mają czuć potęgę i boski majestat. Większe zróżnicowanie architektoniczne występuje w części zewnętrznej. Katedrę w Mediolanie ozdobiono elementami typowymi dla gotyku, baroku, klasycyzmu i neogotyku. Są to m.in.:
- gargulce;
- figury świętych i Matki Boskiej;
- płaskorzeźby na ścianach oraz wrotach;
- sterczyny (zdobione iglice i pinakle);
- wieżyczka ze złoconą figurką Madonny, o której wspomina hymn Mediolanu.
Wnętrza katedry mediolańskiej – witraże, rzeźby, posągi
Wysokie sklepienie dobitnie pokazuje, ile dzieli zwykłego śmiertelnika od nieba. Potężne kolumny z biblijnymi postaciami potęgują to wrażenie. W porównaniu z nimi marmurowy ołtarz wydaje się nic nie znaczyć – a przecież fundatorzy kościoła ewidentnie nie skąpili funduszy na jego bogate wykończenie.
Katedra w Mediolanie słynie z ogromnych, kolorowych witraży ze scenami z Pisma Świętego oraz ponad trzech tysięcy rzeźb. Najsłynniejszy jest posąg św. Bartłomieja, zgodnie z hagiografią obdartego żywcem ze skóry – Marco d’Agrate niezwykle starannie wykonał detale mięśni. Spore wrażenie na zwiedzających Duomo St. Maria Nascente di Milano robią także ołtarze boczne oraz organy. Wewnątrz katedry w Mediolanie znajdują się również:
- gwóźdź z Krzyża Świętego – zwykle trzymany w zamknięciu, pokazywany 14 września w Dzień Podwyższenia Krzyża Pańskiego;
- krypta i relikwie świętego Karola Boromeusza;
- szczątki św. Jana Dobrego;
- świeczniki Trivulzio;
- renesansowe freski lombardzkie z II połowy XVI stulecia;
- zegar słoneczny na linii południka biegnącego przez Mediolan, oznaczony symbolem koziorożca.
Kup bilet i zwiedź atrakcje w katedrze Duomo!
Krótka historia katedry Duomo w Mediolanie
Budowlę zlecili lokalny książę Gian Galeazzo Visconti oraz arcybiskup Antonio da Saluzzo. Aby umożliwić realizację ambitnego projektu, nakazali wyburzenie stojących w tym miejscu pałaców i wczesnochrześcijańskich świątyń – bazyliki św. Tekli i katedry Santa Maria Maggiore z IV wieku. Już w pierwszych etapach prac nad katedrą w Mediolanie uczestniczyło 78 architektów. Święcenia przeprowadził w 1572 roku kardynał Karol Boromeusz. Mimo tego do ukończenia prac było jeszcze bardzo daleko. Niemal każdy kolejny opiekun świątyni wprowadzał własną wizję, domagał się też godnego upamiętnienia. Budowa katedry w Mediolanie postępowała, by potem dokonywano rozmaitych przeróbek. W 1805 roku Napoleon Bonaparte zaordynował, by właśnie tutaj przeprowadzić jego koronację na króla Italii.
Katedra w Mediolanie stoi na Piazza del Duomo
Plac wokół Dom de Milan w obecnej formie powstawał w latach 1865–1873. Miejsce nieuporządkowanego targowiska zajęły ekskluzywne sklepy i restauracje. To wtedy wybudowano Galerię Vittorio Emanuele II, wzorowaną na luksusowych pasażach w Londynie, Brukseli czy Petersburgu. Pełno tu ulicznych artystów (i wszelakich naciągaczy!). W pobliżu Piazza del Duomo oraz katedry w Mediolanie znajdują się jeszcze:
- opera La Scala;
- Piazza Mercanti;
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museo del Novecento);
- Mediolański Pałac Królewski z Muzeum Katedralnym (Museo del Duomo);
- kościół św. Gotarda.
Zwiedzanie Duomo di Milano – dach katedry, kościół, strefa archeologiczna, Muzeum Katedralne
Kiedyś samo wejście do katedry w Mediolanie było darmowe, teraz obejrzenie wnętrza świątyni wymaga kupienia biletu. Do zabytku ustawiają się długie kolejki – lepiej więc zarezerwować konkretną wejściówkę godzinową przez internet. Wejście na dach schodami lub wjazd windą wymaga kupienia osobnego biletu, tak samo jak zejście do podziemnych krypt. W tej części znajdują się pozostałości po poprzednikach mediolańskiej katedry. Duomo Pass pozwala zwiedzić wszystkie lokalizacje w katedrze w Mediolanie oraz sąsiednie muzeum i kościół. Niekoniecznie od razu, w ciągu jednego dnia. Taka wejściówka jest ważna przez 72 godziny od wskazanej daty na bilecie.
Katedra w Mediolanie – informacje praktyczne. Ceny biletów, godziny otwarcia
Katedra w Mediolanie – adres | Piazza del Duomo, 20122 Milano MI, Włochy |
Katedra w Mediolanie – godziny otwarcia | Duomo:
Museo di Duomo:
|
Katedra w Mediolanie – ceny biletów |
Bilety rodzinne do katedry w Mediolanie dla 3–4 osób dostępne wyłącznie online. |
Katedra w Mediolanie – dojazd | W pobliżu katedry Duomo w Mediolanie znajdują się następujące przystanki:
|
Katedra w Mediolanie – dostępność dla osób niepełnosprawnych | Wjazd na dach i wejście do strefy archeologicznej katedry w Mediolanie umożliwiają windy. Jednak możliwości poruszania się w ich obrębie na wózku są ograniczone.
Museum di Duomo jest w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. |
Katedra w Mediolanie – strona www | https://www.duomomilano.it/ |
Gotycka katedra w Mediolanie to jeden z najsłynniejszych zabytków w całych Włoszech. Zdjęcia i filmy nie oddają pełni jej piękna oraz majestatu. Zdecydowanie warto zobaczyć ją na własne oczy, na żywo. Kto był w mediolańskiej Duomo Santa Maria Nascente i pobliskich atrakcjach, niech koniecznie podzieli się swoimi wrażeniami!
Dodaj komentarz