Eklektyczna budowla marmuru została ukończona ostatecznie w 1965 roku. Plac wokół świątyni zyskał obecne funkcje reprezentacyjne w drugiej połowie XIX wieku. Katedra w Mediolanie ma cechy gotyckie i barokowe – pierwsze prace rozpoczęły się już w 1386 roku. Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektury jest fasada, ozdobiona 135 różnymi dekoracjami. Pod kościołem znajduje się specjalna strefa archeologiczna, a w sąsiednim Pałacu Królewskim funkcjonuje Muzeum Katedralne z przebogatymi zbiorami. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym zabytku.

Duomo Santa Maria Nascente di Milano, czyli Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

katedra w mediolanie katedra

Pełna, włoska nazwa zabytku to Cattedrale Metropolitana della Natività della Beata Vergine Maria. Imponuje nie tylko kunsztownymi zdobieniami, ale też rozmiarami. Katedra w Mediolanie to jeden z największych kościołów na świecie. Ma 157 metrów długości i 93 m szerokości, a w środku zmieści się ok. 40 tys. ludzi. Jednym z charakterystycznych punktów budowli jest jej zwieńczenie. Wieża i tarasy na dachu Duomo stanowią znakomity punkt widokowy. Przy ładnej pogodzie dostrzeżesz nie tylko panoramę miasta, ale też odległe szczyty Alp!

 

Cechy charakterystyczne Katedry w Mediolanie

Do wzniesienia Katedry Narodzin Świętej Marii w centrum Mediolanu wykorzystano głównie biały, szary i różowy marmur z kamieniołomów Candoglia. Wnętrza urządzone są w gotyckim stylu – dominuje przepych, a wchodzący do środka mają czuć potęgę i boski majestat. Większe zróżnicowanie architektoniczne występuje w części zewnętrznej. Katedrę w Mediolanie ozdobiono elementami typowymi dla gotyku, baroku, klasycyzmu i neogotyku. Są to m.in.:

 • gargulce;
 • figury świętych i Matki Boskiej;
 • płaskorzeźby na ścianach oraz wrotach;
 • sterczyny (zdobione iglice i pinakle);
 • wieżyczka ze złoconą figurką Madonny, o której wspomina hymn Mediolanu.

Wnętrza katedry mediolańskiej – witraże, rzeźby, posągi

katedra w mediolanie noc

Wysokie sklepienie dobitnie pokazuje, ile dzieli zwykłego śmiertelnika od nieba. Potężne kolumny z biblijnymi postaciami potęgują to wrażenie. W porównaniu z nimi marmurowy ołtarz wydaje się nic nie znaczyć – a przecież fundatorzy kościoła ewidentnie nie skąpili funduszy na jego bogate wykończenie.

Katedra w Mediolanie słynie z ogromnych, kolorowych witraży ze scenami z Pisma Świętego oraz ponad trzech tysięcy rzeźb. Najsłynniejszy jest posąg św. Bartłomieja, zgodnie z hagiografią obdartego żywcem ze skóry – Marco d’Agrate niezwykle starannie wykonał detale mięśni. Spore wrażenie na zwiedzających Duomo St. Maria Nascente di Milano robią także ołtarze boczne oraz organy. Wewnątrz katedry w Mediolanie znajdują się również:

 • gwóźdź z Krzyża Świętego – zwykle trzymany w zamknięciu, pokazywany 14 września w Dzień Podwyższenia Krzyża Pańskiego;
 • krypta i relikwie świętego Karola Boromeusza;
 • szczątki św. Jana Dobrego;
 • świeczniki Trivulzio;
 • renesansowe freski lombardzkie z II połowy XVI stulecia;
 • zegar słoneczny na linii południka biegnącego przez Mediolan, oznaczony symbolem koziorożca.

Kup bilet i zwiedź atrakcje w katedrze Duomo!

Krótka historia katedry Duomo w Mediolanie

katedra w mediolanie widok

Budowlę zlecili lokalny książę Gian Galeazzo Visconti oraz arcybiskup Antonio da Saluzzo. Aby umożliwić realizację ambitnego projektu, nakazali wyburzenie stojących w tym miejscu pałaców i wczesnochrześcijańskich świątyń – bazyliki św. Tekli i katedry Santa Maria Maggiore z IV wieku. Już w pierwszych etapach prac nad katedrą w Mediolanie uczestniczyło 78 architektów. Święcenia przeprowadził w 1572 roku kardynał Karol Boromeusz. Mimo tego do ukończenia prac było jeszcze bardzo daleko. Niemal każdy kolejny opiekun świątyni wprowadzał własną wizję, domagał się też godnego upamiętnienia. Budowa katedry w Mediolanie postępowała, by potem dokonywano rozmaitych przeróbek. W 1805 roku Napoleon Bonaparte zaordynował, by właśnie tutaj przeprowadzić jego koronację na króla Italii.

katedra w mediolanie plac przed kosciolem

Kup bilet na zwiedzanie Katedry w Mediolanie!

Katedra w Mediolanie stoi na Piazza del Duomo

katedra w mediolanie niebo

Plac wokół Dom de Milan w obecnej formie powstawał w latach 1865–1873. Miejsce nieuporządkowanego targowiska zajęły ekskluzywne sklepy i restauracje. To wtedy wybudowano Galerię Vittorio Emanuele II, wzorowaną na luksusowych pasażach w Londynie, Brukseli czy Petersburgu. Pełno tu ulicznych artystów (i wszelakich naciągaczy!). W pobliżu Piazza del Duomo oraz katedry w Mediolanie znajdują się jeszcze:

 • opera La Scala;
 • Piazza Mercanti;
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museo del Novecento);
 • Mediolański Pałac Królewski z Muzeum Katedralnym (Museo del Duomo);
 • kościół św. Gotarda.
 

Zwiedzanie Duomo di Milano – dach katedry, kościół, strefa archeologiczna, Muzeum Katedralne

Kiedyś samo wejście do katedry w Mediolanie było darmowe, teraz obejrzenie wnętrza świątyni wymaga kupienia biletu. Do zabytku ustawiają się długie kolejki – lepiej więc zarezerwować konkretną wejściówkę godzinową przez internet. Wejście na dach schodami lub wjazd windą wymaga kupienia osobnego biletu, tak samo jak zejście do podziemnych krypt. W tej części znajdują się pozostałości po poprzednikach mediolańskiej katedry. Duomo Pass pozwala zwiedzić wszystkie lokalizacje w katedrze w Mediolanie oraz sąsiednie muzeum i kościół. Niekoniecznie od razu, w ciągu jednego dnia. Taka wejściówka jest ważna przez 72 godziny od wskazanej daty na bilecie.

katedra w mediolanie plac przed kosciolem

Kup bilet na zwiedzanie Katedry w Mediolanie!

Katedra w Mediolanie – informacje praktyczne. Ceny biletów, godziny otwarcia

katedra w mediolanie plac
Katedra w Mediolanie – adresPiazza del Duomo, 20122 Milano MI, Włochy
Katedra w Mediolanie – godziny otwarciaDuomo:

 • codziennie od 7:00 do 19:00;
 • kasy otwarte do 18:00;
 • ostatnie wejście o 18:10.

Museo di Duomo:

 • otwarte 6 dni w tygodniu od 10:00 do 19:00;
 • w poniedziałki zamknięte;
 • kasy i wejścia jak w katedrze w Mediolanie.
Katedra w Mediolanie – ceny biletów
 • wejście do katedry w Mediolanie – 2–5 euro – kup bilet
 • wstęp na dach katedry w Mediolanie:
  • schodami 5–10 euro;
  • windami 7–14 euro;
 • wejście do Museum di Duomo, kościoła św. Gotarda i pozostałe wystawy w Pałacu Królewskim – 2–5 euro;
 • Duomo Culture Pass (katedra w Mediolanie z podziemiami i muzeum) – 4–10 euro;
 • Duomo Pass (katedra w Mediolanie z dachem, częścią archeologiczną i muzeum);
  • schodami 7–15 euro;
  • widną 9–20 euro.

Bilety rodzinne do katedry w Mediolanie dla 3–4 osób dostępne wyłącznie online. 

Katedra w Mediolanie – dojazdW pobliżu katedry Duomo w Mediolanie znajdują się następujące przystanki:

 

 • tramwajowe – linie 2, 12, 14, 15, 16, 19, 24, 27;
 • autobusowe – linie NM1, N27, 54, 73.
Katedra w Mediolanie – dostępność dla osób niepełnosprawnychWjazd na dach i wejście do strefy archeologicznej katedry w Mediolanie umożliwiają windy. Jednak możliwości poruszania się w ich obrębie na wózku są ograniczone.

 

Museum di Duomo jest w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Katedra w Mediolanie – strona wwwhttps://www.duomomilano.it/

Gotycka katedra w Mediolanie to jeden z najsłynniejszych zabytków w całych Włoszech. Zdjęcia i filmy nie oddają pełni jej piękna oraz majestatu. Zdecydowanie warto zobaczyć ją na własne oczy, na żywo. Kto był w mediolańskiej Duomo Santa Maria Nascente i pobliskich atrakcjach, niech koniecznie podzieli się swoimi wrażeniami!

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: