Przez wieki na Półwyspie Malajskim krzyżowały się wpływy buddyzmu, chrześcijaństwa i islamu. Terytorium znajdowało się pod kontrolą m.in. sułtanatu Sumatry, Portugalii, Holandii, Japonii czy Wlk. Brytanii – swoją politykę wobec Malajów realizowali też Chińczycy. W efekcie Malakka jest niezwykle zróżnicowana pod każdym względem – niektóre dzielnice różnią się od siebie niczym dzień i noc. Za najciekawsze miejsca w mieście uchodzą m.in. Pałac Sułtanatu Malakki, Plac Czerwony/Holenderski, XVI-wieczny kościół św. Pawła, portugalski fort Famosa, liczne świątynie oraz ulica Jonker.
Malakka – historia miasta w Pigułce informacje geograficzne
Miasto Malakka jest najstarszym istniejącym do dziś ośrodkiem miejskim w całej Malezji. Pierwszą osadę w tej części Półwyspu Malajskiego miał założyć na przełomie XIV i XV wieku Parameśwara, czasami utożsamiany z Iskandarem Szachem – ostatni król Singapuru, który ustanowił nowe państwo po inwazji imperium Majapahit.
Nazwa miasta ma pochodzić od drzewa, pod którym odpoczywał. Według legendy, jego psy myśliwskie zostały pokonane przez myszojelenia. W kolejnych stuleciach, aż do ogłoszenia niepodległości przez Malezję w 1957 r., Malakka była kolonią. Miasto należało m.in. Portugalii i Holandii. Czasami nazywa się je również Melaka – taki zapis jest najbliższy malajskiej wymowie. O rozwoju i znaczeniu osady decydował głównie port oraz morskie szlaki handlowe. Kup bilet na wycieczkę, by poznać bliżej to niezwykłe miejsce!
Co warto zobaczyć w Malakce? Najciekawsze atrakcje – zabytki, muzea, rozrywka
Symbolem miasta jest Pałac Sułtanatu Malakki – drewniany budynek został wzniesiony bez wbicia choćby jednego gwoździa. To wierna rekonstrukcja dawnej siedziby lokalnego władcy, przeznaczona na muzeum. Z czasów portugalskich zachowały się m.in. kościół św. Pawła oraz Fort Famosa. Do najbardziej charakterystycznych pamiątek po Holendrach zaliczają się XVII-wieczny ratusz Stadthuys (część przekształcona na Muzeum Historii i Etnografii), flamandzki kościół Chrystusa oraz Plac Czerwony/Holenderski z piękną fontanną i wieżą zegarową. Podczas zwiedzania Malakki warto wejść do wspaniałych świątyń:
- hinduskiej Sri Poyatha Moorthi;
- chińskiej Cheng Hoon Teng;
- muzułmańskie meczety Kampung Kling i Masjid Selak Malakkam czyli „meczet na wodzie”.
Wiele interesujących legend związanych z Malakką wspomina o starożytnych studniach Perigi Hang Tuah oraz Hang Li Poh. Wiele ciekawych eskponatów związanych z dziedzictwem Malezji znajdziesz w muzeum Baba & Nyonya. Sporo wrażeń dostarczy też wizyta w muzeum więziennym Muzium Penjara Malaysia. Warto wybrać się na spacer nadrzecznymi bulwarami – albo wypłynąć w turystyczny rejs, szczególnie po zmierzchu. Słynną atrakcją miasta jest także targ na ulicy Jonker w chińskiej dzielnicy. Najwięcej handlarzy przeróżnymi towarami pojawia się tu w piątki i soboty. Malakka ma znacznie więcej walorów turystycznych, w tym:
- plaże i kąpieliska nad Cieśniną Malajską;
- muzea morskie – Kapal Selam, Muzeum Królewskiej Marynarki Malezji z repliką statku Flor de la Mar;
- park wodny Bayou Lagoon;
- pola golfowe w północnej części miasta;
- ogród zoologiczny Melaka;
- Muzeum Kultury Cheng Ho;
- Muzeum Chińskiej Biżuterii.
Informacje geograficzne o Malezji i Malakce
Położenie Malakki naraża ją na destrukcyjne skutki monsunów. Panuje tu klimat równikowy, a cyklony tropikalne najczęściej występują pomiędzy październikiem a lutym. W tej części Azji dość regularnie zdarzają się trzęsienia ziemi. Silniejsze wstrząsy mogą wywołać falę tsunami.
Lata i zimy są stosunkowo krótkie, przez większą część roku dominują dni pochmurne z mniej lub bardziej intensywnymi opadami. Temperatury wahają się od ok. 23 do 34°C. Na najlepszą (dla Europejczyków) pogodę w Malezji można liczyć od czerwca do sierpnia włącznie, czasami także od grudnia do marca. Zarezerwuj wszystkie bilety z wyprzedzeniem i poznawaj Malakkę bez ograniczeń!
Malakka – bilety
Malakka – przydatne informacje
Do wjazdu do Malezji wystarczy paszport ważny przez 6 miesięcy od daty przyjazdu. Jeśli planowany pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni, nie ma konieczności starania się o wizę. Po wylądowaniu w Malakce lub na innym lotnisku celnicy mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub udokumentowania środków finansowych na wyjazd z Malezji.
Władze kraju nie wymagają od turystów szczepień. Z uwagi na obecność wirusa Zika oraz złą jakość powietrza zaleca się noszenie maseczek N95 i przestrzeganie aktualnych zaleceń sanitarnych. Językiem urzędowym jest malajski, a malezyjska waluta to ringgit (MYR). MSZ zaleca rejestrację wyjazdu w systemie Odyseusz z uwagi na zagrożenie terrorystyczne w kraju.
Dodaj komentarz