Przez wieki na Półwyspie Malajskim krzyżowały się wpływy buddyzmu, chrześcijaństwa i islamu. Terytorium znajdowało się pod kontrolą m.in. sułtanatu Sumatry, Portugalii, Holandii, Japonii czy Wlk. Brytanii – swoją politykę wobec Malajów realizowali też Chińczycy. W efekcie Malakka jest niezwykle zróżnicowana pod każdym względem – niektóre dzielnice różnią się od siebie niczym dzień i noc. Za najciekawsze miejsca w mieście uchodzą m.in. Pałac Sułtanatu Malakki, Plac Czerwony/Holenderski, XVI-wieczny kościół św. Pawła, portugalski fort Famosa, liczne świątynie oraz ulica Jonker.

Malakka – historia miasta w Pigułce informacje geograficzne

Miasto Malakka jest najstarszym istniejącym do dziś ośrodkiem miejskim w całej Malezji. Pierwszą osadę w tej części Półwyspu Malajskiego miał założyć na przełomie XIV i XV wieku Parameśwara, czasami utożsamiany z Iskandarem Szachem – ostatni król Singapuru, który ustanowił nowe państwo po inwazji imperium Majapahit.

Nazwa miasta ma pochodzić od drzewa, pod którym odpoczywał. Według legendy, jego psy myśliwskie zostały pokonane przez myszojelenia. W kolejnych stuleciach, aż do ogłoszenia niepodległości przez Malezję w 1957 r., Malakka była kolonią. Miasto należało m.in. Portugalii i Holandii. Czasami nazywa się je również Melaka – taki zapis jest najbliższy malajskiej wymowie. O rozwoju i znaczeniu osady decydował głównie port oraz morskie szlaki handlowe. Kup bilet na wycieczkę, by poznać bliżej to niezwykłe miejsce!

Co warto zobaczyć w Malakce? Najciekawsze atrakcje – zabytki, muzea, rozrywka

Symbolem miasta jest Pałac Sułtanatu Malakki – drewniany budynek został wzniesiony bez wbicia choćby jednego gwoździa. To wierna rekonstrukcja dawnej siedziby lokalnego władcy, przeznaczona na muzeum. Z czasów portugalskich zachowały się m.in. kościół św. Pawła oraz Fort Famosa. Do najbardziej charakterystycznych pamiątek po Holendrach zaliczają się XVII-wieczny ratusz Stadthuys (część przekształcona na Muzeum Historii i Etnografii), flamandzki kościół Chrystusa oraz Plac Czerwony/Holenderski z piękną fontanną i wieżą zegarową. Podczas zwiedzania Malakki warto wejść do wspaniałych świątyń:

  • hinduskiej Sri Poyatha Moorthi;
  • chińskiej Cheng Hoon Teng;
  • muzułmańskie meczety Kampung Kling i Masjid Selak Malakkam czyli „meczet na wodzie”.

Wiele interesujących legend związanych z Malakką wspomina o starożytnych studniach Perigi Hang Tuah oraz Hang Li Poh. Wiele ciekawych eskponatów związanych z dziedzictwem Malezji znajdziesz w muzeum Baba & Nyonya. Sporo wrażeń dostarczy też wizyta w muzeum więziennym Muzium Penjara Malaysia. Warto wybrać się na spacer nadrzecznymi bulwarami – albo wypłynąć w turystyczny rejs, szczególnie po zmierzchu. Słynną atrakcją miasta jest także targ na ulicy Jonker w chińskiej dzielnicy. Najwięcej handlarzy przeróżnymi towarami pojawia się tu w piątki i soboty. Malakka ma znacznie więcej walorów turystycznych, w tym:

  • plaże i kąpieliska nad Cieśniną Malajską;
  • muzea morskie – Kapal Selam, Muzeum Królewskiej Marynarki Malezji z repliką statku Flor de la Mar;
  • park wodny Bayou Lagoon;
  • pola golfowe w północnej części miasta;
  • ogród zoologiczny Melaka;
  • Muzeum Kultury Cheng Ho;
  • Muzeum Chińskiej Biżuterii.

kup bilety

Informacje geograficzne o Malezji i Malakce

Położenie Malakki naraża ją na destrukcyjne skutki monsunów. Panuje tu klimat równikowy, a cyklony tropikalne najczęściej występują pomiędzy październikiem a lutym. W tej części Azji dość regularnie zdarzają się trzęsienia ziemi. Silniejsze wstrząsy mogą wywołać falę tsunami.

Lata i zimy są stosunkowo krótkie, przez większą część roku dominują dni pochmurne z mniej lub bardziej intensywnymi opadami. Temperatury wahają się od ok. 23 do 34°C. Na najlepszą (dla Europejczyków) pogodę w Malezji można liczyć od czerwca do sierpnia włącznie, czasami także od grudnia do marca. Zarezerwuj wszystkie bilety z wyprzedzeniem i poznawaj Malakkę bez ograniczeń!

Malakka – bilety

Malakka – przydatne informacje

Do wjazdu do Malezji wystarczy paszport ważny przez 6 miesięcy od daty przyjazdu. Jeśli planowany pobyt nie przekracza 90 dni w okresie 180 dni, nie ma konieczności starania się o wizę. Po wylądowaniu w Malakce lub na innym lotnisku celnicy mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub udokumentowania środków finansowych na wyjazd z Malezji.

Władze kraju nie wymagają od turystów szczepień. Z uwagi na obecność wirusa Zika oraz złą jakość powietrza zaleca się noszenie maseczek N95 i przestrzeganie aktualnych zaleceń sanitarnych. Językiem urzędowym jest malajski, a malezyjska waluta to ringgit (MYR). MSZ zaleca rejestrację wyjazdu w systemie Odyseusz z uwagi na zagrożenie terrorystyczne w kraju.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: