Petronas Towers to nie tylko nowoczesne budynki, które zachwycą miłośników miejskiej architektury. Te drapacze chmur powinny bliżej poznać również osoby, które cenią sobie wyjątkowe scenerie do zdjęć, są fanami zakupów albo koneserami sztuki. W Petronas Towers można spędzić wiele godzin! Posłuchasz tu Malezyjskiej Orkiestry Symfonicznej, odwiedzisz butiki znanych marek oraz zobaczyć dzieła słynnych malarzy. Co jeszcze warto wiedzieć o tej niezwykłej konstrukcji?
Petronas Towers – historia powstania bliźniaczych wież
Budowa Petronas Towers rozpoczęła się w 1992 roku i trwała 6 lat. Oba budynki zaprojektował argentyński architekt César Pelli. Tworząc projekt, odnosił się on do sztuki islamskiej – głównego wyznania Malezyjczyków. Jego zadanie nie należało jednak do najłatwiejszych – Petronas Towers wzniesiono w miejscu, gdzie tuż pod ziemią znajduje się twarda skała. W związku z tym budynki musiały zostać zaopatrzone w głębokie fundamenty. Sięgają one ok. 150 metrów w głąb, co czyni je najgłębszymi na świecie.
Najwyższe na świecie bliźniacze wieże – kto budował? Jak są skonstruowane?
Budowę każdej z wież powierzono innej firmie. Tower One budowała firma Hazama Corporations, a za wzniesienie Tower Two odpowiadała Samsung Constructions. Choć budowę pierwszej z wież rozpoczęto miesiąc wcześniej, ostatecznie to Samsung Construcions zakończyło prace wcześniej. Budynki oddano do użytku w 1998 roku. Obie wieże wykonane są głównie z żelbetonu, a ich elewacja: ze szkła i stali. Każda liczy 452 (dokładnie 451,9) metry wysokości, co sprawiło, że od 1998 do 2004 roku wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata. Obecnie wciąż zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież. Każdy budynek ma 88 pięter nad ziemią i po 4 piętra podziemne.
Najważniejsze informacje o budynkach – czy można je zwiedzać?
Co jeszcze może cię zainteresować? Wieże mają 76 wind. Na wysokości pięter 41 i 42 (a więc ok. 170 metrów nad ziemią) budynki zostały połączone mostem o długości 58,5 metra. Waga mostu wynosi 750 ton. Chciałbyś, choć na chwilę, postawić na nim stopę? Jest to możliwe! 20-osobowe grupy turystów wpuszczane są w odstępach liczących ok. 10 minut. Wjazd nowoczesną windą trwa 45 sekund, a widoki ze Skybridge możesz podziwiać przez całe 15 minut. Kup bilety online i zobacz widok z mostu na żywo!
Co znajduje się w wieżach Petronas?
W budynkach Petronas Towers znajdują się m.in.: biura różnych firm, centrum handlowe, filharmonia, galeria sztuki, meczet oraz restauracje i bary. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z południowo-wschodniego wyjścia do centrum handlowego, znajdziesz się bezpośrednio w parku z fontannami, wodospadami kaskadowymi, sztucznymi stawami, a nawet placem zabaw dla dzieci.
Szczegółowe informacje odnośnie do cen biletów i godzin otwarcia zawiera tabela:
Petronas Towers – adres | Concourse Level, Petronas Twin Tower, Lower Ground, Kuala Lumpur City Centre, 50088 Kuala Lumpur, Malezja |
Godziny otwarcia | Poniedziałki – nieczynne
Wtorek-piątek: 10:00–18:00 (ostatnie wejście o 17:30) Weekend: 10:00–21:00 (ostatnie wejście 20:30) |
Cena biletu wstępu | Dzieci do lat 2 – gratis
Dzieci w wieku 3–12 lat: 33 RM Powyżej 13 lat i dorośli: 80 RM — kup bilety Seniorzy (od 61. roku życia): 42 RM |
Dostępność dla osób niepełnosprawnych | Tak |
strona www | https://www.petronastwintowers.com.my/ |
Petronas Twin Towers – ciekawostki
Zainteresował cię temat Petronas Towers? Mamy dla ciebie jeszcze kilka ciekawostek:
- przy wznoszeniu budynków pracowało do 7 tysięcy robotników jednocześnie! Wykorzystali oni łącznie: 160 tys. m² betonu, 77 tys. m² nierdzewnej stali, 208 pali długości 208 m (każdy pal jest pokryty płytą żelbetową o grubości 4,5 m);
- wieże mają w sumie 32 000 okien (czyli 65 tys. m² szyb). Aby umyć tylko te znajdujące się na jednej z nich, potrzeba około miesiąca;
- do kultury islamskiej nawiązuje nie tylko zewnętrzny wygląd wież. Przekrój poziomy każdej z nich stanowi ośmioramienną gwiazdę – islamski symbol harmonii, jedności i stabilności.
Zwiedzanie stolicy Malezji bez odwiedzenia Petronas Towers to jak odwiedziny Krakowa bez zobaczenia Sukiennic, czy Wawelu! Będąc na miejscu, nie możesz pominąć tej atrakcji! Z pewnością nie pożałujesz.
Zobacz też:
- Shanghai Tower w Chinach – drugi najwyższy budynek świata. Co warto o nim widzieć?
- Cayan Tower – spiralny wieżowiec w sercu Dubaju
- Skylon Tower – wieża w Kanadzie z widokiem na wodospad Niagara!
- Dubai Creek Tower – nowy najwyższy budynek świata w sercu Dubaju. Jak wygląda budowa i ile metrów będzie mieć wieża?
- Capital Gate – krzywa wieża w centrum Abu Dhabi. Poznaj najbardziej pochyły budynek na świecie!
- Tower Bridge w Londynie – poznaj ciekawostki o tym słynnym moście
- Wieża Eiffla w Paryżu – jedna z najsłynniejszych budowli na świecie
- Empire State Building w Nowym Jorku – historia, cena wstępu na tarasy widokowe. Poznaj wieżowiec Empire State Building!