Jaskinia Batu w Malezji – świątynie, posąg Murugana, święta hinduizmu

Jaskinie Batu mają ok. 400 milionów lat, ale zostały odkryte dopiero w drugiej połowie XIX stulecia. Dziś są jednym z najważniejszych miejsc dla wyznawców hinduizmu. Poznaj historię, znaczenie religijne oraz i walory turystyczne tego miejsca!

jaskinia batu

Jaskinia Batu to popularne określenie głównej części kompleksu Batumalai Sri Subramaniar Swamy Devasthanam. Całość składa się z 4 pieczar i wielu miejsc kultu – zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni. Największą i najsłynniejszą spośród wapiennych grot nazywa się Jaskinią Katedralną (lub Świątynną). Wysokość sklepienia sięga nawet 100 metrów. Poza nią są jeszcze Jaskinia Ciemna, Jaskinia Villa oraz Jaskinia Ramayana. Charakterystyczne są także kolorowe schody oraz wielki posąg Murugana. Całość leży ok. 13 km na północ od centrum Kuala Lumpur, stolicy Malezji.

Jaskinie Batu pod Kuala Lumpur – historia, zabytki, święto Thaipusam

Według historyków z jaskiń Batu korzystali członkowie plemienia Temuan, którzy ukrywali się przed i Malajami. W latach ‘60. XIX w. chińscy osadnicy eksploatowali tutejsze zasoby naturalnych nawozów. Pierwszy z podziemnych posągów pozostawił w 1891 r. jeden z najbardziej wpływowych Tamilów w ówczesnej Malezji, K. Tambusamy Pillai. Znaczenie religijne jaskini Batu rosło, co pozwalało rozbudowywać świątynie. Schody do Jaskini Katedralnej/Świątynnej składają się z 272 stopni – w 2018 r. zostały pomalowane, każdy segment na inny kolor. Kup bilet do Malezji i przekonaj się, że feeria barw doskonale pasuje do pozostałych obiektów!

Podczas święta Thaipusam przyjeżdża tu wtedy nawet milion ludzi. Trzydniowe obchody zaczynają się po pełni księżyca w tamilskim miesiącu Thai, czyli między 14 stycznia a 15 lutego. Trudno o swobodne zwiedzanie, za to można podziwiać niezwykłe rytuały. Wewnątrz jaskiń Batu znajduje się mnóstwo kapliczek, ołtarzy i posągów, które przedstawiają ważne sceny z hinduskiej mitologii. Co można oglądać w kolejnych częściach?

 • Jaskinia Ramayana – sceny z życia boga Ramy, 15-metrowy posąg bohatera hinduskiego eposu Ramajana, króla małp Hanumana;
 • Jaskinia Ciemna – formacje skalne, rzadkie nietoperze i pająki. Zwiedzanie możliwe tylko w grupach z przewodnikiem (o ile w ogóle zostanie ponownie udostępniona);
 • Jaskinia Villa – wystawa dzieł sztuki, w większości poświęconych Muruganowi.
Zobacz też:
Menara Kuala Lumpur – cennik wejścia i przydatne informacje

Przed jaskinią Batu stoi ogromna statua Murugana

To jemu poświęcona jest główna świątynia – zdecydował o tym kształt wejścia do podziemi, który K. Tambusamie Pillaiowi przypominał grot boskiej włóczni. W religii hinduistycznej Murugan jest jedną z manifestacji Brahmana, czyli absolutu. Odpowiada za boski ład, zwycięża chaos – toczy odwieczną walkę z demonem Soorapadmanem. Złoty posąg przed głównym wejściem do jaskini Batu ma 42,7 m wysokości. Łaska Murugana ma chronić przed wpływem złowrogich istot. Bóstwo znane jest także pod imionami:

 • Kārttikeja;
 • Kumaran;
 • Skanda;
 • Subramanian;
 • Szanmukha.

Zarezerwuj miejsce na wycieczkę z przewodnikiem, a dowiesz się więcej o głównym patronie Batumalai Sri Subramaniar Swamy Devasthanam! W wielu zakątkach malezyjskich jaskiń Batu spotkasz wizerunki pawi – a być może także żywe ptaki. W tradycji hiduistycznej Murugan wykorzystuje pawia jako wierzchowca. Może również objawić się ludziom w formie tego zwierzęcia. Według mitologii to on przekazał Sziwie sylabę Om – w tej religii to świętość. Na pewno kojarzysz mnichów, którzy medytując powtarzają mantrę „Ommmmmmm”.

Jaskinia Batu – cena

Wstęp do Jaskini Katedralnej jest darmowy. Za wejście do pozostałych obowiązują opłaty. Poszczególne części kompleksu Batumalai Sri Subramaniar Swamy Devasthanam mogą być wyłączane z ruchu turystycznego. Wstęp do Jaskini Ramayana i Jaskini Villa trzeba zapłacić po 5 ringgitów (MYR) od osoby. Zwiedzanie Jaskini Ciemnej kosztuje 25–35 MYR/os.

Zobacz też:
Malakka – atrakcje turystyczne, bilety na wycieczki po Malezji

Jaskinia Batu – bilety

Jaskinia Batu – przydatne informacje 

 

jaskinia Batu – adres  Subramaniar Swamy Temple, Batu Caves, 68100 Batu Caves, Selangor, Malezja
jaskinia Batu – godziny otwarcia codziennie od 6:00 do 21:00
jaskinia Batu – cena 
 • wstęp do świątyń i Jaskini Katedralnej bezpłatny;
 • wejście do Jaskini Ciemnej – 25–35 MYR;
 • wejście do Jaskini Ramajana – 5 MYR.
jaskinia Batu – dojazd, transport
 • Kolej podmiejska KTM Komuter – stacja Batu Caves. Linie z dworca KL Sentral w Kuala Lumpur –  KA01, KE1, KJ15, KS01, KT1, MR1, SBK15.
 • autobusy – 11/11d z pętli Bangkok Bank Terminus oraz U6 z przystanku Titiwangsa.
jaskinia Batu – dostępność dla niepełnosprawnych brak ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi
jaskinia Batu – strona www https://www.malaysia.travel/explore/batu-caves

Przed wejściem do jaskiń Batu należy zadbać o odpowiednie zakrycie ramion i nóg. Turyści powinni także uważać na makaki i inne małpy, które potrafią pozbawić nieostrożnych ludzi nie tylko jedzenia, ale też sprzętu elektronicznego.


Zobacz też:

Zobacz też:
Menara Kuala Lumpur – cennik wejścia i przydatne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *