Co powinny posiadać kempingi odpowiednie dla psów?
Sam fakt, że dany kemping podaje informacje o dopuszczeniu obecności zwierząt, nie oznacza jeszcze, że ośrodek jest rzeczywiście dostosowany do potrzeb czworonogów. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą przełożyć się na wygodę odpoczynku w towarzystwie psa.
- W ośrodku powinna znajdować się strefa do wyprowadzania psów. Co ważne, wyznaczona strefa powinna być na bieżąco sprzątana przez właścicieli pupili! W bardzo wielu ośrodkach znaleźć można specjalne kosze, często wyposażone w jednorazowe woreczki foliowe ułatwiające higieniczne zbieranie odchodów.
- Na lokalnym kempingu powinny znajdować się także zabezpieczenia w postaci ogrodzenia domków lub miejsc postojowych dla kamperów. Ogrodzenie powstrzymuje psa przed oddalaniem się od właścicieli, a tym samym wchodzeniem w interakcje z innymi zwierzakami czy gośćmi ośrodka.
- Na terenie ośrodka dostosowanego do potrzeb właścicieli psów powinien znajdować się także zewnętrzny prysznic, pod którym można umyć zwierzaka na przykład po zabawie w wodzie.
- W ośrodku, do którego przyjeżdżają rodziny z psami, przyda się również psi plac zabaw oraz miejsce odpowiednie na dłuższe spacery. Najlepiej, jeśli ośrodek znajduje się nieco na uboczu, żeby można było wybrać się na spacer z pupilem poza jego teren.
Wybierając ośrodek, warto także zwrócić uwagę na wysokość opłat związanych z zabraniem ze sobą zwierzaka.
Pies na kempingu – przygotowania przed wyjazdem
Jeszcze przed wyjazdem, a nawet kilka tygodni wcześniej, warto rozpocząć przygotowania do wyjazdu z psem. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza w celu sprawdzenia aktualności szczepień. Lekarz weterynarii sprawdzi stan zdrowia psa, upewni się, że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu, a także, jeśli to konieczne, przepisze środki, które pomogą zwierzakowi spokojnie znieść długą podróż.
Kolejny krok to zdobycie informacji o weterynarzach przyjmujących w okolicy wybranego ośrodka kempingowego. W najlepszym wypadku mogą się one nie przydać, jednak jeśli zwierzakowi coś się stanie, konieczna może być pilna pomoc. Wystarczy, że pies połknie jakiś przedmiot, żeby wizyta u specjalisty nie mogła czekać.
Planując wyjazd za granicę, koniecznie należy także sprawdzić przepisy odnośnie wjazdu do danego kraju z psem. Podstawą na przejeździe granicznym pozwalającą na przepuszczenie zwierzaka jest jego paszport. Przepisy konkretnych krajów mogą się jednak między sobą różnić, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy konieczne nie będą dodatkowe dokumenty takie jak na przykład potwierdzenie przejścia obowiązkowych szczepień.
Bezpieczna podróż z psem na pokładzie
Po wyborze odpowiedniego ośrodka i wstępnym przygotowaniu się na podróż przychodzi czas na zabezpieczenie zwierzaka na czas przejazdu. Przepisy nie określają jasno sposobu, w jaki należy przewozić zwierzęta – w tej kwestii stosuje się przepisy odnoszące się do ładunków. Najważniejsze jest, aby pies był zabezpieczony przed zmianą położenia, zwłaszcza szybką w wyniku na przykład nagłego hamowania samochodu.
Jak zabezpieczyć psa w samochodzie? Jest na to kilka sposobów. Najprostszy obejmuje przypięcie do jego obroży specjalnego karabińczyka, który pozwala na zapięcie zwykłych pasów wokół zwierzaka. Podobnie działającą alternatywą są szelki dla psów, które są nieco wygodniejsze dla czworonogów przez dostosowanie kroju do ich kształtu ciała.
Za najbezpieczniejszy sposób przewożenia zwierząt uważa się zamknięcie ich w specjalnym transporterze. W sklepach dostępne są modele o różnych rozmiarach, w tym odpowiednie nawet dla dużych ras psów. Transportery samochodowe posiadają specjalne pasy, którymi montuje się je w samochodzie. Często są one wykonywane z miękkich materiałów, żeby pupil nie obijał się o twarde kraty czy ściany transportera podczas drogi po nierównym podłożu.
Przed ruszeniem w drogę warto zabrać psa na krótką przejażdżkę w nowych zabezpieczeniach, żeby nieco go do nich przyzwyczaić i sprawdzić, jak znosi podróż. Jeśli jego zachowanie jest trudne do opanowania, zwierzę się boi i panikuje, konieczne mogą być środki uspokajające od lekarza weterynarii, zwłaszcza w przypadku podróży za granicę trwającej kilka godzin.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety