Kierowca odpowiada za bezpieczeństwo

Musisz pamiętać, że jeśli jesteś kierowcą, to ponosisz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za pasażerów i innych uczestników ruchu. Są rzeczy, o których powinieneś więc pamiętać zarówno przed samą podróżą, jak i w czasie jazdy.

Ubezpiecz samochód

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Co prawda nie ograniczy ono ryzyka wypadku, ale dzięki niemu w razie zdarzenia z Twojej winy masz szansę uniknąć konsekwencji związanych z naprawą szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Ubezpieczenie AC zabezpiecza za to Twój samochód na wypadek kradzieży czy uszkodzenia w wyniku wypadku, stłuczki lub zdarzeń atmosferycznych. Obie polisy możesz wygodnie wykupić na https://www.link4.pl.

Zaplanuj podróż

Dotyczy to w szczególności dłuższych tras. Powinieneś wiedzieć, ile mniej więcej będziesz jechał, aby móc odpowiednio zaplanować odpoczynki. Jeśli nie jesteś kierowcą zawodowym i ma to być pierwsza Twoja tak długa trasa w życiu, to musisz ostrożnie zakładać, ile dasz radę prowadzić samochód. Może być tak, że po 3h czy 4h nie będziesz już w stanie zachować odpowiedniej koncentracji. Właśnie dlatego musisz wybrać trasę, na której będziesz mógł w razie czego znaleźć jakieś miejsce, w którym odpoczniesz lub się prześpisz.

Jeśli zamierzasz jeździć po drogach oddalonych od większej ilości zabudowań i ośrodków miejskich musisz pamiętać, że może być trudno o stację paliw. Dobrze zaplanuj więc przystanki związane z tankowaniem samochodu. W przypadku podróży z małym dzieckiem będziesz musiał częściej się zatrzymywać. Wybierz więc trasę, na której będzie to możliwe.

Siadaj za kółko wypoczęty

Prawidłowa koncentracja podczas jazdy samochodem nie tylko może sprawić, że sam nie spowodujesz wypadku, ale także pozwoli uniknąć takiego, do którego doprowadzić mogą inni uczestnicy ruchu. Dlatego powinieneś przed każdą podróżą być wypoczęty. Pomoże w tym odpowiednia dawka snu oraz posiłek. Zadbaj też o wodę czy inne płyny na czas jazdy. O tym, że pod żadnym pozorem nie możesz wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków chyba wspominać nie trzeba. Dobrze jest też odpowiednio ustawić sobie fotel, co pozwoli uniknąć dolegliwości bólowych podczas jazdy.

Przygotuj odpowiednio samochód

Wypoczęty i skoncentrowany na jeździe kierowca to jedno. Trzeba jednak także zadbać o to, aby samochód był odpowiednio przygotowany do jazdy. Dla bezpieczeństwa kluczowe będą takie elementy jak stan ogumienia czy hamulców. Robiąc regularne przeglądy techniczne, będziesz miał pewność, że te kluczowe części są w stanie, który pozwala na jazdę. Jeśli tylko mechanik stwierdzi, że warto wymienić klocki hamulcowe czy opony, powinieneś to zrobić. Musisz też pamiętać o wymianie opon sezonowych oraz płynów w różnych systemach samochodu.

Bądź czujny na drodze

Kiedy jesteś już w trasie, musisz być przede wszystkim skupiony. Bezpieczna jazda zgodna z przepisami to podstawa. Jeśli jesteś uważnym obserwatorem drogi, będziesz miał także większe szanse na uniknięcie kolizji czy wypadku spowodowanego przez kogoś innego. Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych. Bądź wyczulony na wszelkie dźwięki czy inne sygnały, które mogą świadczyć o awarii jakiegoś podzespołu. Lepiej jest pojechać do warsztatu i mieć pewność, że wszystko jest w porządku, niż zignorować jakiś sygnał, który doprowadzi nie tylko do kosztownej awarii, ale także jakiejś niebezpiecznej sytuacji.

W przypadku usterki, której nie przewidzisz, warto postawić na ubezpieczenie, które ochroni Cię przed skutkami zdarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą ubezpieczeń oferowanych przez LINK4. Sprawdź ofertę na stronie LINK4. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Archiwum: grudzień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: