Fažana – wyjątkowe miejsce na półwyspie Istria

Wielbiciele Chorwacji coraz częściej wybierają na swoje urlopy region Istra. Dlaczego tak jest? Ma ona bardzo wiele do zaoferowania, a na dodatek jest mniej zatłoczony niż najpopularniejsza wśród turystów Dalmacja, co wcale nie oznacza, że jest gorsza. Istria zwana jest zieloną częścią Chorwacji, ponieważ znajdziemy tam bujną roślinność, łagodniejsze ukształtowanie terenu i delikatnie mniejszą temperaturę.

fazana wyjątkowe miejsce
Ocena

W dzisiejszym artykule skupimy się na niezwykle urokliwym miasteczku Fažana, pokażemy jak ciekawie spędzić tam czas, co zobaczyć i czego koniecznie spróbować.

Jeśli interesują Cię noclegi w Chorwacji, ich ceny możesz sprawdzić na stronie internetowej tutaj.

Najważniejsze informacje o miasteczku Fažana

Miasteczko położone jest w południowej części półwyspu zaledwie 10 km od miasta Pula. Niegdyś była to mała rzymska wioska rybacka, a do dziś symbolem miasta są sardynki, które znajdziemy nie tylko w tamtejszej kuchni, ale i w rzeźbach czy malowidłach. Oprócz sardynek w pobliżu miasta łowione są też inne odmiany ryb w tym sardele czy i makrele, więc jest to jedno z lepszych miejsc w Chorwacji, gdzie możemy zjeść pyszne świeże ryby.

Starówka i zabytki

Spacerując po mieście, możemy zauważyć charakterystyczną dla śródziemnomorskich miast kamienną, wąską zabudowę, czy historyczne domy, które mają aż troje drzwi. Sama starówka jest bardzo kolorowa, budynki są tutaj niebieskie, żółte, a nawet różowe. Jeśli chodzi o zabytki, w Fažanie znajdziemy:

  • kościół parafialny Św. Kosmy i Damiana,
  • kościół Matki Bożej z Góry Karmel z 14 wieku,
  • kościół św. Jana Apostoła z 16 wieku,
  • kościół św. Elizeusza „w polu” z 6 wieku.

Atrakcje i czas wolny

Jeśli będziemy mieć już dość zatłoczonego miasta, możemy udać się na plaże Valbandon, która leży nieopodal miasta. To piękne miejsce znajduje się w otoczeniu drzew sosnowych, pod którymi możemy skryć się w upalne dni. Sama plaża jest kamienista i bardzo długa, więc zazwyczaj nie ma na niej problemu ze znalezieniem miejsca. Największą rozrywką w Fažanie jest bez wątpienia Park Brijuni, składa się na niego 15 wysp, na których znajdziemy unikalną roślinność i ku zdziwieniu wielu zoo wraz z otwartym safari. Na wyspy można bez problemu dostać się statkiem, który wypływa z małego portu bezpośrednio z miasta i zwiedzać je na własną rękę, lub wybrać się na wycieczkę zorganizowaną.

Kuchnia i najlepsze przysmaki

Będąc w innym państwie, chcemy poznać ich regionalną kuchnię i tradycyjne potrawy. Jak wcześniej wspominaliśmy, symbolem miasta są sardynki, a praktycznie w każdej konobie znajdziemy wiele dań z ich udziałem, jest to rzecz numer jeden, którą musimy spróbować, odwiedzając Fažanę. Oprócz ryb znajdziemy też świetne owoce morza jak muszle czy ostrygi. Ze względu na bliskie położenie Włoch i historię w kartach menu znajdziemy też wiele typowo włoskich potraw, w tym świetną pizzę i różne rodzaje pasty czy risotto.

Oprócz typowych wyżej wymienionych dań musimy spróbować też sławnej chorwackiej oliwy, jak i samych oliwek, serów, czy wina. W Chorwacji uprawia się wiele szczepów winogron i produkuje się setki rodzajów wina. Jeśli chcemy dowiedzieć się o nich czegoś więcej i posmakować ich tradycyjnego trunku warto wybrać się do jednej z lokalnych winnic na degustację.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *