EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – warto wiedzieć!

rodzina na wakacjach z ubezpieczeniem turystycznym
Ocena

Gdy wybieramy się na zagraniczne wakacje, chcemy by były one nie tylko pełne wspaniałych wrażeń, ale również bezpieczne. Przykre sytuacje mogą zdarzyć się każdemu- groźne wypadki, zwichnięcia, złamania, zatrucia czy oparzenia, czasem muszą się skończyć wizytą u lekarza. Dla obywateli Unii Europejskiej oraz krajów zrzeszonych w obrębie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu funkcjonuje program ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego, które dostępne jest dla wszystkich posiadaczy specjalnej karty EKUZ. Ale, co ważne, ten przywilej gwarantuje jedynie bardzo podstawową opiekę zdrowotną. Dlatego warto również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dostępna jest za darmo, dla wszystkich chętnych obywateli państw objętych programem. Na liście krajów znajdują się: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Wielka Brytania, Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Co warto zanotować: EKUZ upoważnia nas do otrzymania opieki zdrowotnej, na identycznych zasadach, jak otrzymują ją obywatele danego kraju. Przykładowo we Francji pacjenci muszą pokryć 30% kosztów leczenia i w związku z tym takie same zasady będą obowiązywać turystę posiadającego EKUZ.

Kartę powinniśmy wyrobić odpowiednio wcześniej (w okresie wakacyjnym najlepiej minimum dziesięć dni przed wyjazdem). EKUZ zapewnia wszystkie podstawowe i niezbędne świadczenia medyczne, które wiążą się z udzieleniem pierwszej pomocy, najważniejszą hospitalizacją, chroniąc pacjenta zwykle na podstawowym poziomie i przygotowując go na bezpieczny powrót do swojego kraju, by tam mógł uzyskać dalszą pomoc lekarską.

kobieta na wakacjach z ubezpieczeniem turystycznym

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne to umowa z firmą ubezpieczeniową, którą zawieramy dobrowolnie i wyłącznie na własne życzenie. Obejmuje ona pełny czas podróży, a wysokość składki uzależniona jest nie tylko od destynacji, ale również od ilości i rodzaju wariantów, na które się zdecydujemy. Współcześnie takie ubezpieczenie dostępne jest online. Można je wykupić do 4 godzin przed wyjazdem, tak więc nawet jeśli decydujemy się na nie w ostatniej chwili, nie będzie za późno. Będzie działać dokładnie tak samo jak zakupione dwa tygodnie wcześniej. Odpowiednia polisa turystyczna zawiera znacznie szerszy zakres opieki medycznej, pomocy assistance i innych udogodnień.

EKUZ i ubezpieczenie turystyczne – czym się różnią?

  • placówki medyczne

EKUZ działa wyłącznie w tych, które są wciągnięte na listę i mają podpisaną odpowiednią umowę z ubezpieczycielem. To nawet nie jest tak, że program obejmuje wszystkie publiczne placówki. W sytuacji poszukiwania pomocy medycznej jesteśmy więc zmuszeni albo upewniać się, że dane miejsce ma podpisaną umowę, albo szukać takiego miejsca w okolicy. W przypadku dodatkowo wykupionego ubezpieczenia turystycznego możemy mieć pewność, że zadziała w każdej placówce medycznej, nawet prywatnej. Ubezpieczyciel może nam nawet zaoferować wizytę lekarza lub pielęgniarki w miejscu, w którym przebywamy.

  • dopłata do wizyty lub leczenia

EKUZ działa tylko wówczas, gdy znajdujemy się na terenie kraju, który obejmuje program i tylko na terenie placówek, które mają podpisaną umowę. Dodatkowo, jeśli w danym kraju jego obywatele mają obowiązek pokryć część kosztów wizyty lub koszty materiałów opatrunkowych, również będziemy musieli to zrobić. Ubezpieczenie turystyczne działa bezgotówkowo, pokrywa również koszty niezbędnych środków medycznych, opieki, leków.

  • zakres opieki medycznej

W przypadku EKUZ działa wyłącznie ochrona podstawowa. Zwykle polega ona na tym, by nas zabezpieczyć, bez zbędnych udogodnień i odtransportować do Polski, gdzie podejmiemy dalsze leczenie. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty zabiegów, ale również materiałów opatrunkowych, kul, ortez i innych niezbędnych środków, które zostaną użyte, by nam pomóc. Nie musimy za nic dopłacać.

  • transport medyczny

Organizacja transportu medycznego jest bardzo droga. EKUZ nie pokrywa jej kosztów poza nielicznymi wyjątkami, które uruchamiają specjalne procedury w NFZ. Ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty transportu medycznego, nawet, jeśli ten będzie potrzebny po zakończeniu terminu wyjazdu.

  • koszty akcji ratowniczych

EKUZ ich nie pokrywa (chyba, że na terenie danego kraju są dostępne za darmo). W przypadku dodatkowego ubezpieczenia turystycznego możemy liczyć na wsparcie pod postacią takich działań jak: poszukiwania na morzu, w górach, użycie helikoptera i wszystkiego, co jest niezbędne, by nam pomóc.

  • opóźniony lot i zagubiony bagaż

EKUZ nie ma z tym nic wspólnego. Ubezpieczenie turystyczne może obejmować tę sferę, jeśli rozszerzymy je właśnie np. o ubezpieczenie bagażu. Zadziała nie tylko wówczas, gdy nasza walizka zostanie bezpowrotnie utracona, ale również wtedy, gdy będziemy na nią czekać zbyt długo i to nas zmusi to zakupienia niezbędnych rzeczy na miejscu.

  • pomoc na miejscu

Czyli tak zwany Assistance. EKUZ nie daje takiej możliwości, natomiast ubezpieczenie turystyczne tak. Assistance przydaje się w różnych sytuacjach. Wśród rodzajów wsparcia znajdują się między innymi takie elementy jak: opieka nad dziećmi, transport czy dowiezienie leków. W przypadku assistance samochodowego, nasz niesprawny pojazd może zostać naprawiony za granicą, odtransportowany do najbliższego warsztatu. Możemy nawet liczyć na zapewnienie nam noclegu i wyżywienia na określony czas, w którym czekamy na naprawę pojazdu.

Materiał Partnera


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *