Choć latanie staje się coraz bardziej popularne, wciąż wzbudza wiele emocji. Zanim znajdziesz się na pokładzie samolotu, musisz nie tylko przejść przez odprawę, ale przede wszystkim dotrzeć na czas na lotnisko. Z jakich rozwiązań możesz skorzystać?

Podróż na lotnisko własnym samochodem

Podróż własnym samochodem to najprostszy i najwygodniejszy sposób dostania się na lotnisko. Takie rozwiązanie to możliwość wygodnego przemieszczania się z bagażem i spora oszczędność czasu. To również konieczność znalezienia miejsca do parkowania, co nie zawsze jest proste. Lotniska dysponują wprawdzie parkingami, jednak dla osób udających się w kilkudniową podróż korzystanie z nich staje się sporym wydatkiem. Alternatywą jest znalezienie tańszego parkingu w pobliżu. Takich obiektów jest sporo, jednak czy zawsze będzie na nich wolne miejsce?

Jeśli chcesz dotrzeć na lotnisko własnym samochodem, zostawić je w bezpiecznym miejscu i nie wydać na to majątku, możesz wykorzystać platformę Parkos. Pozwala ona sprawdzić ceny na parkingach w pobliżu lotnisk i w porę zarezerwować miejsce w wybranym punkcie. Jak to działa? Zobacz na przykładzie Parking Berlin Brandenburg.

Załóżmy, że zaczynasz swoją podróż w porcie lotniczym w Berlinie (BER), dysponującym własnym, jednak drogim parkingiem. Tańsze rozwiązanie znajdziesz dzięki platformie. Dzięki niej otrzymasz dostęp do 7 miejsc, gdzie możesz zostawić samochód w pobliżu tego portu lotniczego. Przy okazji sprawdzisz, który parking znajduje się najbliższej lotniska, znajdziesz też najkorzystniejsze pod względem finansowym rozwiązanie. Możesz skorzystać z parkingu, który oferuje transfer na lotnisko, możesz przyjechać na lotnisko i tam przekazać samochód osobie, która odstawi go na wskazane miejsce. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które wcale nie musi oznaczać wielkich wydatków. Dzięki temu nawet kilkudniowy postój w Berlinie może być tańszy niż przejazd do Berlina pociągiem lub PKS.

Jak dotrzeć na lotnisko bez samochodu?

Jeśli nie dysponujesz własnym samochodem, możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Jakich?

Podróż taksówką

Taksówka to wygoda. Dojedziesz nią pod samo lotnisko, bez problemu przewieziesz bagaż, a wszystko to bez konieczności przesiadania się czy koncentrowania uwagi na drodze. Zalet jest wiele. Minusy? Ceny. W Polsce za przejazd taksówką z lotniska do centrum miasta trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych za parę kilometrów (np. w Warszawie ok. 30 zł, w Katowicach ok. 100 zł). Jak to wygląda w Berlinie? To za przejazd z lotniska do centrum miasta musisz zapłacić ok. 60-70 Euro.

Podróż pociągiem

Na teren wielu portów lotniczych możesz dostać się pociągiem. To wygodny środek podróży, kojarzony z bezpieczeństwem, niezawodnością i oszczędnością. Na lotnisko w Berlinie z centrum miasta  w taki sposób dostaniesz się w 35-40 minut, jednak nie każdy port lotniczy dysponuje takimi połączeniami. Pasażerowie korzystający z takiej opcji często narzekają też na słabe oznaczenie pociągów kursujących z centrum miasta na lotnisko, obawiają się również potencjalnych opóźnień, mogących stać się poważnym problemem dla osób mających przed sobą odprawę.

Podróż autobusem

Porty lotnicze coraz częściej zapewniają transfer między lotniskiem a centrami najbliższych miast. Ponieważ rozkład jazdy takich autobusów dopasowany jest do lotów, zwykle pasażerowie nie muszą zbyt długo czekać na transport. To niedrogie rozwiązanie, dobre dla tych, którzy zaczynają i kończą podróż w dużym mieście w pobliżu portu lotniczego. Jeśli jednak mieszkasz w Polsce, a na wakacje lecisz z Berlina, musisz się liczyć z pewnymi komplikacjami, koniecznością przesiadek i traceniem czasu na oczekiwanie na kolejne autobusy. Musisz też uwzględnić takie kwestie jak awaryjność i opóźnienia na trasie. Te ostatnie są największą bolączką osób, które dopiero zaczynają podróż i muszą przed lotem załatwić sporo formalności. Zbiorowy transfer oznacza zatem konieczność rozpoczęcia podróży ze znacznym wyprzedzeniem i koniecznością zatrzymywania się na licznych przystankach pośrednich.

Ponieważ polskie lotniska nie obsługują wszystkich kierunków podróży, warto obserwować oferty portów lotniczych w sąsiednich krajach. Warto też z wyprzedzeniem sprawdzać, w jaki sposób można dostać się na ich teren i z jakich rozwiązań korzystać, by zminimalizować koszty takiej wyprawy. I choć czasem odległość między miejscem zamieszkania a lotniskiem jest spora, podróż własnym samochodem okazuje się najtańszym rozwiązaniem.

Materiały promocyjny

Archiwum: styczeń 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: