Kiedy dochodzi do złamania kości?

Złamanie to częściowe lub całkowite przerwanie struktury kości. W zależności od charakteru urazu może dojść do złamania poprzecznego, podłużnego lub skośnego. Bardziej skomplikowane w leczeniu są złamania spiralne i złożone, ponieważ w ich przypadku dochodzi do przemieszczenia się kości, co często wymaga interwencji chirurgicznej, a niekiedy nawet zastosowania specjalnych śrub ortopedycznych. Zwykle przy złamaniu zostają uszkodzone również okoliczne tkanki, w związku z czym pojawia się obrzęk, a skóra jest wyraźnie cieplejsza. Jeśli uszkodzona zostanie jej ciągłość, mówimy wówczas o złamaniu otwartym otwartych. Ze złamaniami z przemieszczeniem kości, a także złamaniami otwartymi mamy do czynienia szczególnie w następstwie wypadków komunikacyjnych.

Postępowanie przy podejrzeniu złamania

Zdarza się, że ból po złamaniu nie jest aż tak dotkliwy, aby uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. Jeśli jednak pojawia się przy próbie ruchu, towarzyszy mu duża opuchlizna lub widoczny krwiak pod skórą nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ wraz z upływem czasu odłamki kości mogą się przemieścić, co znacznie utrudni późniejsze leczenie i rehabilitację. Podstawą diagnostyki jest wykonanie zdjęcia RTG. Na tej podstawie lekarz jest w stanie dokładnie określić miejsce uszkodzenia, a także stopień urazu i właściwe postępowanie.

Złamana ręka nie zawsze wymaga założenia gipsu.  Coraz częściej stosuje się specjalne szyny usztywniające i ortezy, nawet po interwencji chirurga. W ten sposób unieruchomione zostaje tylko uszkodzone miejsce, a nie cała kończyna.

Czym łagodzić ból po złamaniu ręki?

Intensywność bólu po złamaniu ręki zależy od tego, jak rozległy jest uraz oraz od indywidualnej odporności na ból. Zdarzają się sytuacje, że dopiero wykonanie zdjęcia RTG potwierdza przerwanie struktury kości, a pacjent potrafi pojawić się u specjalisty dopiero kilka dni po urazie, kiedy ruchomość ręki znacznie się mniejsza.

Jeśli ból ma duże natężenie konieczne może być podanie leku przeciwbólowego przepisanego przez lekarza. Jeśli jednak ma natężenie lekkie do umiarkowanego, najczęściej już po unieruchomieniu ręki i na dalszych etapach rehabilitacji, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Skuteczny w szybkim łagodzeniu bólu jest m.in. ketoprofen, paracetamol czy naproksen. Przed zastosowaniem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do jego stosowania i zalecanym dawkowaniem. Nie można bez konsultacji ze specjalistą zwiększać dawek leku ani stosować jednocześnie kilku różnych leków, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Warto też pamiętać, że ból spełnia też istotną funkcję w organizmie – jest sygnałem ostrzegawczym, dzięki któremu uważamy na uszkodzoną kończynę i ograniczamy jej przeciążanie.

Archiwum: listopad 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: