Kiedy dochodzi do złamania kości?
Złamanie to częściowe lub całkowite przerwanie struktury kości. W zależności od charakteru urazu może dojść do złamania poprzecznego, podłużnego lub skośnego. Bardziej skomplikowane w leczeniu są złamania spiralne i złożone, ponieważ w ich przypadku dochodzi do przemieszczenia się kości, co często wymaga interwencji chirurgicznej, a niekiedy nawet zastosowania specjalnych śrub ortopedycznych. Zwykle przy złamaniu zostają uszkodzone również okoliczne tkanki, w związku z czym pojawia się obrzęk, a skóra jest wyraźnie cieplejsza. Jeśli uszkodzona zostanie jej ciągłość, mówimy wówczas o złamaniu otwartym otwartych. Ze złamaniami z przemieszczeniem kości, a także złamaniami otwartymi mamy do czynienia szczególnie w następstwie wypadków komunikacyjnych.
Postępowanie przy podejrzeniu złamania
Zdarza się, że ból po złamaniu nie jest aż tak dotkliwy, aby uniemożliwiał normalne funkcjonowanie. Jeśli jednak pojawia się przy próbie ruchu, towarzyszy mu duża opuchlizna lub widoczny krwiak pod skórą nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ wraz z upływem czasu odłamki kości mogą się przemieścić, co znacznie utrudni późniejsze leczenie i rehabilitację. Podstawą diagnostyki jest wykonanie zdjęcia RTG. Na tej podstawie lekarz jest w stanie dokładnie określić miejsce uszkodzenia, a także stopień urazu i właściwe postępowanie.
Złamana ręka nie zawsze wymaga założenia gipsu. Coraz częściej stosuje się specjalne szyny usztywniające i ortezy, nawet po interwencji chirurga. W ten sposób unieruchomione zostaje tylko uszkodzone miejsce, a nie cała kończyna.
Czym łagodzić ból po złamaniu ręki?
Intensywność bólu po złamaniu ręki zależy od tego, jak rozległy jest uraz oraz od indywidualnej odporności na ból. Zdarzają się sytuacje, że dopiero wykonanie zdjęcia RTG potwierdza przerwanie struktury kości, a pacjent potrafi pojawić się u specjalisty dopiero kilka dni po urazie, kiedy ruchomość ręki znacznie się mniejsza.
Jeśli ból ma duże natężenie konieczne może być podanie leku przeciwbólowego przepisanego przez lekarza. Jeśli jednak ma natężenie lekkie do umiarkowanego, najczęściej już po unieruchomieniu ręki i na dalszych etapach rehabilitacji, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Skuteczny w szybkim łagodzeniu bólu jest m.in. ketoprofen, paracetamol czy naproksen. Przed zastosowaniem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza przeciwwskazaniami do jego stosowania i zalecanym dawkowaniem. Nie można bez konsultacji ze specjalistą zwiększać dawek leku ani stosować jednocześnie kilku różnych leków, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Warto też pamiętać, że ból spełnia też istotną funkcję w organizmie – jest sygnałem ostrzegawczym, dzięki któremu uważamy na uszkodzoną kończynę i ograniczamy jej przeciążanie.
Dodaj komentarz