Czy kurtka puchowa jest dobrym rozwiązaniem na wyprawę w Tatry?

Trekking to coraz chętniej wybierana forma aktywności. Długie wycieczki wśród przepięknych krajobrazów to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i odcięcie się od codziennego, miejskiego zgiełku. Bez względu na porę roku wybierając się w góry, zawsze należy zadbać o odpowiedni ubiór i wyposażenie. Jednym z elementów garderoby, który może okazać się nieoceniony podczas wypraw trekkingowych, jest kurtka puchowa. Czy faktycznie warto się w nią zaopatrzyć?

czy kurtka puchowa jest dobrym rozwiązaniem
Ocena

Kurtka puchowa – charakterystyka

Kurtki puchowe damskie i męskie występują w sklepach w dwóch wariantach. Dostępne są egzemplarze wypełnione naturalnym puchem oraz syntetycznym zamiennikiem, określanym jako „primaloft”. Kurtki z naturalnym wypełnieniem są doskonałe podczas ujemnych temperatur. Puch pozyskiwany od gęsi lub kaczek gwarantuje niezastąpiony komfort termiczny. Z kolei kurtki wykorzystujące primaloft nie są aż tak ciepłe, jak egzemplarze wypełnione naturalnym pierzem. Posiadają jednak znaczącą zaletę – ich cena jest zdecydowanie bardziej przystępna.

Kurtka puchowa to jeden z podstawowych elementów garderoby każdego fana trekkingu. Jest to odzież praktycznie całoroczna – przyda się podczas każdego ochłodzenia. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Kiedy może przydać się kurtka puchowa?

Kurtki puchowe są niezwykle lekkie, a dodatkowo zajmują niewielką ilość miejsca. Warto zawsze mieć takie okrycie wierzchnie w plecaku – nawet w miesiącach letnich. Na szczytach z reguły jest zdecydowanie chłodniej niż w niższych partiach gór. Warto więc stosować się do zasady mówiącej, że na każdą wycieczkę trekkingową należy ubrać się „na cebulkę”.

Kurtka puchowa damska lub męska to niezbędny element wyposażenia. Zimą można ją ubrać pod właściwą kurtkę hardshellową. Z kolei wiosną, latem czy jesienią, dobra, lekka puchówka może z powodzeniem zastąpić polar. Wybierając się na górską wycieczkę, należy liczyć się z gwałtownymi skokami temperatur i ze zmiennością pogody. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się ulubiona puchówka.

Kurtka puchowa – wady i zalety

Kurtki puchowe są lubiane przez wszystkich fanów górskich wycieczek. Przede wszystkim charakteryzują się niebywale lekką wagą. Sprawia to nie tylko, że ich noszenie jest komfortowe, ale nie zwiększa też wagi bagażu. Jednocześnie puchówki wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne. Niezaprzeczalną zaletą jest też kompresyjność kurtek puchowych. Wielu producentów dodaje do swoich produktów woreczki do przechowywania, dzięki którym ulubiona kurtka nie zajmie w plecaku większej przestrzeni niż termos czy pudełko z przekąską. Kupując puchówkę warto pamiętać o tych dwóch aspektach i zwrócić uwagę na sprężystość oraz stosunek puchu do pierza.

Jednak kurtki puchowe mają jedną, zasadniczą wadę. Praktycznie nie tolerują wilgoci. W deszczowy dzień puchówka nie zapełni ciepła, a dodatkowo bardzo długo wysycha. Suszenie tego rodzaju nakrycia wierzchniego nie należy do najłatwiejszych – pierze się skleja i podczas wysychania należy nieustannie kontrolować jego stan, aby całe pikowanie zostało ponownie wypełnione.

Puchówki to kurtki, które doskonale sprawdzają się w warunkach górskich. Zarówno te wypełnione naturalnym pierzem, jak i zamiennikiem, doskonale spełniają swoją funkcję. Warto jednak zawsze mieć pod ręką deszczówkę, gdyż właściwości termoizolacyjne puchówek podczas opadów deszczu czy śniegu znacząco się zmniejszają.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *