Warto wiedzieć!
- Kaplica Czaszek w Kutnej Horze powstała w średniowieczu, ale jej obecny wystrój stworzono w XIX wieku.
- W kaplicy znajdują się niezwykłe kompozycje z ludzkich kości, m.in. żyrandol oraz herby rodowe.
- Odwiedziny w Kaplicy Czaszek są poruszającym doświadczeniem, skłaniającym do refleksji nad życiem, wartościami i dążeniami.
Kaplica Czaszek – Czechy. Historia miejsca
Kaplica Czaszek została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku na terenie cmentarza przy kościele Wszystkich Świętych. Jest dziełem Jana Santiniego, który przebudował średniowieczną gotycką kaplicę, a także wybudował pobliski kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Jana Chrzciciela. Początkowo miała służyć jako miejsce pochówku dla mnichów. Jednak z czasem na cmentarnym kościele zaczęto chować ludzi, którzy zmarli m.in. w wyniku epidemii dżumy oraz ofiar wojen husyckich.
Nadanie kaplicy obecnego kształtu
W XIX wieku, w wyniku nagromadzenia ogromnej ilości kości, zdecydowano się na przekształcenie kaplicy w ossuarium. Zarządzili to w roku 1870 przedstawiciele rodu Schwarzenbergów. Zadanie uporządkowania i zagospodarowania kości należało do Františka Rinta, miejscowego rzeźbiarza. To dzięki jego artystycznemu zacięciu zyskała niezwykły, mroczny wystrój, który można podziwiać do dziś w Kaplicy Czaszek – Czechy nie widziały takiego miejsca!
Legenda związana z powstaniem Kaplicy Czaszek
Legenda sięga aż XIII wieku, kiedy to opat klasztoru cysterskiego z Sedlec (obecnie dzielnica Kutnej Hory) udał się do Ziemi Świętej na pielgrzymkę. Z podróży do Jerozolimy udało mu się przywieźć ze sobą garść ziemi z Golgoty, miejsca ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Po powrocie do Kutnej Hory opat rozsypał tę świętą ziemię na miejscowym cmentarzu kościoła Wszystkich Świętych. Zaczęto uważać, że jest to miejsce szczególnie błogosławione. W rezultacie cmentarz zyskał ogromną popularność wśród mieszkańców regionu, którzy chcieli być pochowani na tym świętym gruncie.
Kutna Hora, gdzie znajduje się Kaplica Czaszek, nie jest jedynym ciekawym miejscem w Czechach Środkowych, które warto poznać. Atrakcyjne jest również muzeum Skoda Mlada Boleslav!
Ossuarium, czyli kielich, wazon i żyrandol z ludzkich kości
W Kaplicy Czaszek znajdziesz niezwykłe kompozycje starannie ułożone z ludzkich piszczeli, czaszek i kości. Rzeźbiarz Rint wykorzystał je jako elementy dekoracyjne, tworząc wzory na ścianach, suficie i w ołtarzu. Wcześniej stare kości ofiar dżumy zostały zdezynfekowane i w kaplicy można podziwiać między innymi żyrandol złożony ze wszystkich kości szkieletu, herby czy podpisy artysty, a nawet niewielkie kompozycje muzyczne zapisane na kościach. Dla wielu osób, odwiedziny w Kaplicy Czaszek są poruszającym doświadczeniem.
Kaplica Czaszek Czechy – miejsce refleksji
To miejsce, mroczne, stanowiące ciche memento i przesycone symbolem śmierci, jednocześnie kieruje myśli ku wartościom życia, docenianiu chwil i bliskich relacji. Zwiedzający, w obliczu tego niecodziennego otoczenia, które składa się ze szczątków blisko 60 tysięcy ludzi, często zastanawiają się nad swoim życiem, wartościami i dążeniami.
Kaplica Czaszek Kutna Hora – informacje praktyczne
Planujesz zwiedzanie Kaplicy Czaszek? Czechy są dumne z tego miejsca, więc turyści nie powinni go pomijać. Warto jednak wziąć pod uwagę charakter wystroju kaplicy, składający się przecież z ludzkich szczątków. Uprzedzamy, doświadczenie może być przytłaczające.
Wstęp i godziny otwarcia Kaplicy Czaszek
Kaplica Czaszek jest czynna dla zwiedzających przez większość roku, z wyjątkiem Wigilii (24 grudnia). Godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od pory roku, dlatego zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji przed wizytą – wiosną i latem zwiedzanie możliwe jest od 8:00 do 18:00. Bilety wstępu można nabyć na miejscu, a ich cena wynosi zazwyczaj około 90 CZK dla dorosłych i 60 CZK dla dzieci oraz studentów.
Jak dotrzeć do Kutnej Hory i Kaplicy Czaszek?
Czechy są dość dobrze skomunikowane, a sama Kutna Hora położona tylko 65 km od Pragi. Wystarczy więc wsiąść w pociąg z czeskiej stolicy, którym podróż trwa około godziny. Po przybyciu do miasta Kaplica Czaszek znajduje się zaledwie kilkanaście minut spacerem od dworca kolejowego.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Niestety, ze względu na historyczny charakter budowli, Kaplica Czaszek nie jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście do niej prowadzi przez strome schody, a wewnątrz znajdują się wąskie korytarze i kolejne schody. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą potrzebować asysty podczas zwiedzania.
Jeśli szukasz niebanalnych atrakcji, zdecyduj się na zwiedzanie Kutnej Hory i Kaplicy Czaszek. Czechy nie są przy tym jedynym kraje, w którym znajduje się tego rodzaju miejsce. Jednak jego historia na pewno wyróżnia się na tle innych.
Dodaj komentarz