Comuna 13 Medellin – poznaj trzynastą dzielnicę Medellin

Comuna 13 Medellin dawniej nazywana była najniebezpieczniejszą dzielnicą w najniebezpieczniejszym mieście świata. Obecnie jednak miejsce to jest całkowicie bezpieczne dla turystów i bez obaw można udać się tam na zwiedzanie. Dowiedz się więcej!

comuna 13 medellin

Comuna 13 Medellin, czyli trzynasta dzielnica Medellin, dawniej owiana była złą sławą. Na jej terenie działały organizacje przestępcze i kwitł handel narkotykami oraz bronią. Działało tutaj wiele niebezpiecznych grup paramilitarnych. Na szczęście sytuacja w tym miejscu została opanowana, a transformacja Comuny 13 jest naprawdę zadziwiającą. Chcesz wiedzieć więcej o tym miejscu? Przeczytaj nasz artykuł!

Historia Comuny 13 Medellin

Na terenie obecnej 13 dzielnicy Medellin osiedlali się głównie mało zamożni imigranci z innych części Kolumbii. Zaczęło się to w roku 1946, gdy tereny te zostały zamienione na obszar mieszkalny. Zaczęło pojawiać się coraz więcej nielegalnych osiedli, a razem z nimi rosła przestępczość. Działalność rozpoczęły zorganizowane kartele narkotykowe oraz kwitł handel bronią. Cały czas toczyły się walki pomiędzy różnymi ugrupowaniami.

Wszystko zaczęło zmieniać się w 2002 roku, gdy rząd rozpoczął operacje zbrojne w dzielnicy. Rządowa akcja zbrojna Orión była początkiem końca bezprawia w tej części miasta. Siły rządowe wkroczyły do dzielnicy i rozpoczęły operację, której celem było ukrócenie działania grup paramilitarnych oraz karteli narkotykowych, w akcji wzięły udział między innymi dwa śmigłowce Black Hawk. Nie są znane dokładne statystyki odnoszące się do liczby ofiar operacji Orión. Pewne jest natomiast, że to ona rozpoczęła transformację dzielnicy. Dzisiaj jest już ona całkowicie bezpieczna, a więc kup bilety już teraz!

Zobacz też:
El Penon de Guatapé - monolit, który stał się całoroczną atrakcją Kolumbii

Comuna 13 Medellin – dlaczego warto się tam udać?

Działania rządu oraz zewnętrznych organizacji sprawiły, że 13 dzielnica zmieniła się nie do poznania. Znacznie zwiększył się między innymi poziom edukacji, a z ulic zniknęli członkowie narkotykowych karteli. Oto co koniecznie powinieneś zobaczyć, gdy już odwiedzisz dzielnicę!

kup bilety

Ruchome schody

Chociaż ruchome schody nie wydają się zbyt spektakularną atrakcją, to te w Comuna 13 Medellin miały duże znaczenie dla transformacji dzielnicy. Jeszcze nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by schody ruchome budowano w celach społecznych. Składają się one z 6 części. Należy zaznaczyć, że Comuna 13 jest położona w miejscu o dosyć stromej budowie terenu. Długa wspinaczka została więc zmieniona na wygodną podróż przy użyciu ruchomych schodów. 

Murale w Comuna 13 Medellin 

W dzielnicy znajduje się wiele przepięknych murali. Jeżeli interesujesz się sztuką nowoczesną, to koniecznie powinieneś je zobaczyć. Murale zmieniają się każdego roku, a więc jest szansa, że przy następnych odwiedzinach zobaczysz zupełnie inne dzieła sztuki.

Czy Comuna 13 Medellin to dobre miejsce dla turysty?

Transformacja dzielnicy sprawiła, że turystyka bardzo się rozwinęła. Turyści mogą czuć się w tym miejscu zupełnie bezpieczni. Na ulicach działa wiele małych biznesów, można tutaj zjeść, napić się kawy oraz zrobić zakupy. Jest to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić, gdy jesteś na wakacjach w Kolumbii!

Zobacz też:
Medellin – informacje praktyczne. Co warto wiedzieć o tym kolumbijskim mieście?

Comuna 13 Medellin – bilety

Comuna 13 Medellin to miejsce, które przeszło ogromną przemianę. Z niebezpiecznej dzielnicy stało się bezpieczną przystanią dla turystów. Kup bilety już teraz!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *