1. Katar – najmniejszy organizator w historii
Katar to bardzo niewielkie państwo. Jego powierzchnia to raptem 11 571 km², natomiast zamieszkiwane jest przez ok. 2,9 mln mieszkańców. Jest to zatem najmniejsze państwo-gospodarz w historii, bijąc dotychczasowego rekordzistę jakim była Szwajcaria (pow. 41 285 km² – mundial odbył się w 1954 roku).
2. Najmniejszy =/= najbiedniejszy
Być może Katar to państwo małe, z tym nie ma co dyskutować, ale skala jego bogactwa jest ciężka do wyobrażenia. PKB Kataru to ok. 147 mld USD, co w przeliczeniu na mieszkańca daje ok. 50 tys. USD. Co więcej, licząc po parytecie siły nabywczej, Katar jest numerem jeden na świecie pod względem PKB na mieszkańca, które wynosi w takim układzie ok. 125 tys. USD.
3. Czy Katar to tylko ropa i gaz?
Każdemu z nas zapewne Katar, podobnie jak inne bogate państwa zatoki perskiej kojarzą się z jednym – bogactwem wynikającym z bogatych złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Oczywiście, nie ma co dyskutować z tym, że to właśni dzięki tym surowcom Katarczycy zbudowali swą potęgę, ale prawda jest taka, że aktualnie nie jest to jedyne źródło finansowania. Od lat prowadzone są inwestycje w rozwój technologii, zwłaszcza w rolnictwie, ale swój boom przeżywają także sektory budowlany, finansowy, edukacja oraz oczywiście turystyka.
4. Ustrój Kataru
Być może wielu czytelników o tym nie wie, ale Katar to monarchia absolutna. Aktualnym władcą jest Tamim ibn Hamad Al San, który rządzi od 2013 roku. Rolę premiera pełni z kolei Chalid ibn Chalifa ibn Abd al-Aziz Al Sani.
5. Katar a sprawa niepodległości
Warto wiedzieć, że Katar jest niepodległym państwem dopiero od 03.09.1971 roku. Wcześniej istniało pod protektoratem Brytyjczyków.
6. Katar a sprawa religijności
Tutaj w zasadzie nie ma zaskoczenia – ok. 70% mieszkańców to zadeklarowani wyznawcy Islamu. Chrześcijanie stanowią ok. 13,8%, podobnie Hinduiści, a pozostałą mniejszość stanowią Buddyści.
7. Alkohol
Sprawa alkoholu to jedna z kluczowych jeśli chodzi o organizację mundialu. Nie ma co ukrywać, że turyści, którzy zamierzają odwiedzić ten kraj w listopadzie i grudniu to w przeważającej większości przedstawiciele świata zachodniego, gdzie większych restrykcji co do spożywania napojów wyskokowych nie ma. Jak ta sytuacja ma się w Katarze? Cóż, prawo nie jest tam tak restrykcyjne jak w innych państwach arabskich, ale i tak jego przyjmowanie jest ściśle limitowane. Na czas rozgrywek jednak postanowiono nieco łagodniejszym okiem spojrzeć na turystów. Dzięki temu, przed i po meczu spokojnie będzie można nabyć piwo na stadionie (ale nie w trakcie jego trwania).
Poza tym, alkohol będzie dostępny również w specjalnie do tego przeznaczonych punktach, min. w strefach kibica, a także – co oczywiste – w hotelach.
8. Katar a sprawa kobiet
Podobnie jak w wielu innych krajach arabskich, także i w Katarze kobiety nie mają lekko. Już sam fakt, że w rządzie zasiadają sami mężczyźni mówi wiele. Oprócz tego, kobiety, które nie ukończyły 18 roku życia muszą mieć swojego męskiego opiekuna. W praktyce oznacza to, że nie o wszystkim mogą decydować same.
Ostatecznie jednak, nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać. Katar to jedno z bardziej postępowych państw arabskich. Od lat 90 prawo nieustannie zmienia się na korzyść kobiet. W tym czasie przyznano między innymi prawa wyborcze, zezwolono na wyrabianie prawa jazdy, zniesiono obowiązek noszenia specjalnego odzienia, a także otwarto rynek pracy w zasadzie w każdej branży (chociaż, jak już wspomniałem, polityka to nadal temat zamknięty). Dla nas brzmi to i tak groteskowo, ale w tamtejszej kulturze te zmiany to spory krok do przodu.
9. Bezkresna pustynia
Myśląc o współczesnym Katarze, zwykle myślimy o dużych miastach, ogromnych wieżowcach, morzu i tak dalej. Prawda jest jednak taka, że to nadal kraj pustynny. Wystarczy opuścić którąś z aglomeracji, by przenieść się do innego świata. Piach, wydmy i wielbłądy to tam stały element pejzażu.
10. Poziom urbanizacji
Nie licząc typowych państw-miast, jak Hong Kong, Makau czy Monako, Katar to państwo o najwyższym współczynniku ludności mieszkającej w miastach. Stanowią oni 99,2% ogółu. Do największych miast należy zaliczyć Dohę – 2,38 mln mieszkańców, Ar-Rajjan – ok. 430 tys; Musajid – ok. 95 000 oraz Al-Wakra – 30 000.
Artykuł został przygotowany we współpracy z rankingiem bukmacherów najlepsibukmacherzy.pl, w którym można znaleźć legalne zakłady bukmacherskie na Mundial 2022 w Katarze. 18+
Dodaj komentarz