1. Katar – najmniejszy organizator w historii

Katar to bardzo niewielkie państwo. Jego powierzchnia to raptem 11 571 km², natomiast zamieszkiwane jest przez ok. 2,9 mln mieszkańców. Jest to zatem najmniejsze państwo-gospodarz w historii, bijąc dotychczasowego rekordzistę jakim była Szwajcaria (pow. 41 285 km² – mundial odbył się w 1954 roku).

2. Najmniejszy =/= najbiedniejszy

Być może Katar to państwo małe, z tym nie ma co dyskutować, ale skala jego bogactwa jest ciężka do wyobrażenia. PKB Kataru to ok. 147 mld USD, co w przeliczeniu na mieszkańca daje ok. 50 tys. USD. Co więcej, licząc po parytecie siły nabywczej, Katar jest numerem jeden na świecie pod względem PKB na mieszkańca, które wynosi w takim układzie ok. 125 tys. USD.

3. Czy Katar to tylko ropa i gaz?

Każdemu z nas zapewne Katar, podobnie jak inne bogate państwa zatoki perskiej kojarzą się z jednym – bogactwem wynikającym z bogatych złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Oczywiście, nie ma co dyskutować z tym, że to właśni dzięki tym surowcom Katarczycy zbudowali swą potęgę, ale prawda jest taka, że aktualnie nie jest to jedyne źródło finansowania. Od lat prowadzone są inwestycje w rozwój technologii, zwłaszcza w rolnictwie, ale swój boom przeżywają także sektory budowlany, finansowy, edukacja oraz oczywiście turystyka.

4. Ustrój Kataru

Być może wielu czytelników o tym nie wie, ale Katar to monarchia absolutna. Aktualnym władcą jest Tamim ibn Hamad Al San, który rządzi od 2013 roku. Rolę premiera pełni z kolei Chalid ibn Chalifa ibn Abd al-Aziz Al Sani.

5. Katar a sprawa niepodległości

Warto wiedzieć, że Katar jest niepodległym państwem dopiero od 03.09.1971 roku. Wcześniej istniało pod protektoratem Brytyjczyków.

6. Katar a sprawa religijności

Tutaj w zasadzie nie ma zaskoczenia – ok. 70% mieszkańców to zadeklarowani wyznawcy Islamu. Chrześcijanie stanowią ok. 13,8%, podobnie Hinduiści, a pozostałą mniejszość stanowią Buddyści.

7. Alkohol

Sprawa alkoholu to jedna z kluczowych jeśli chodzi o organizację mundialu. Nie ma co ukrywać, że turyści, którzy zamierzają odwiedzić ten kraj w listopadzie i grudniu to w przeważającej większości przedstawiciele świata zachodniego, gdzie większych restrykcji co do spożywania napojów wyskokowych nie ma. Jak ta sytuacja ma się w Katarze? Cóż, prawo nie jest tam tak restrykcyjne jak w innych państwach arabskich, ale i tak jego przyjmowanie jest ściśle limitowane. Na czas rozgrywek jednak postanowiono nieco łagodniejszym okiem spojrzeć na turystów. Dzięki temu, przed i po meczu spokojnie będzie można nabyć piwo na stadionie (ale nie w trakcie jego trwania).
Poza tym, alkohol będzie dostępny również w specjalnie do tego przeznaczonych punktach, min. w strefach kibica, a także – co oczywiste – w hotelach.

8. Katar a sprawa kobiet

Podobnie jak w wielu innych krajach arabskich, także i w Katarze kobiety nie mają lekko. Już sam fakt, że w rządzie zasiadają sami mężczyźni mówi wiele. Oprócz tego, kobiety, które nie ukończyły 18 roku życia muszą mieć swojego męskiego opiekuna. W praktyce oznacza to, że nie o wszystkim mogą decydować same.
Ostatecznie jednak, nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać. Katar to jedno z bardziej postępowych państw arabskich. Od lat 90 prawo nieustannie zmienia się na korzyść kobiet. W tym czasie przyznano między innymi prawa wyborcze, zezwolono na wyrabianie prawa jazdy, zniesiono obowiązek noszenia specjalnego odzienia, a także otwarto rynek pracy w zasadzie w każdej branży (chociaż, jak już wspomniałem, polityka to nadal temat zamknięty). Dla nas brzmi to i tak groteskowo, ale w tamtejszej kulturze te zmiany to spory krok do przodu.

9. Bezkresna pustynia

Myśląc o współczesnym Katarze, zwykle myślimy o dużych miastach, ogromnych wieżowcach, morzu i tak dalej. Prawda jest jednak taka, że to nadal kraj pustynny. Wystarczy opuścić którąś z aglomeracji, by przenieść się do innego świata. Piach, wydmy i wielbłądy to tam stały element pejzażu.

10. Poziom urbanizacji

Nie licząc typowych państw-miast, jak Hong Kong, Makau czy Monako, Katar to państwo o najwyższym współczynniku ludności mieszkającej w miastach. Stanowią oni 99,2% ogółu. Do największych miast należy zaliczyć Dohę – 2,38 mln mieszkańców, Ar-Rajjan – ok. 430 tys; Musajid – ok. 95 000 oraz Al-Wakra – 30 000.
Artykuł został przygotowany we współpracy z rankingiem bukmacherów najlepsibukmacherzy.pl, w którym można znaleźć legalne zakłady bukmacherskie na Mundial 2022 w Katarze. 18+

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: