Chichén Itzá – pierzaste węże i spacer u wrót majańskiej studni

Dla Europejczyków to niesamowite miasto było poszukiwaną od wieków Atlantydą. Jego strzeliste piramidy stanowiły jeszcze w średniowieczu codzienność ludów o bogatych wierzeniach i potędze militarnej. Odkryj z nami Chichén Itzá – zaginiony kontynent w Meksyku.

chichen itza
Ocena

Jeśli kojarzysz majańskie budowle w kształcie piramid i świątynny kult Quetzalcoatla, to z dużym prawdopodobieństwem ich obraz pochodzi ze stanowisk archeologicznych w Chichén Itzá opodal Cancún albo Palenque w stanie Chiapas. To pierwsze zostało wpisane na listę UNESCO w 1988 roku, a w roku 2007 dołączyło do listy nowych siedmiu cudów współczesnego świata. Wybierz się z nami na zwiedzanie świata majańskich i tolteckich wojowników, którego centrum leżało tak niedaleko od gościnnych plaż wybrzeża Meksyku.

Historia miasta Majów

chichen itza płaskorzeźba

Na popularnym wśród współczesnych turystów Półwyspie Jukatan w czasach odpowiadających naszemu średniowieczu rozkwitała kultura Majów i Tolteków. Okres klasyczny pierwszej z nich datujemy na wieki II do X n.e., drugą zaś stworzył lud, który przybył z centralnych wyżyn Meksyku w X w.

Pochodzenie i świetność prekolumbijskiego miasta

chichen itza piramida

Miasto Chichén Itzá zostało założone przez Majów między IV a VI wiekiem. Rozkwitało mniej więcej w czasach, gdy w Polsce pojawiały się pierwsze klasztory (XI w.). Wreszcie w XV wieku upadające już miasto zostało opuszczone, na krótko przed przybyciem europejskich konkwistadorów. W północnej części miasta znajdziesz zabytki z późniejszego okresu kultury Tolteków, w południowej i zachodniej zaś stoją starsze budowle majańskie.

Odkrycie Atlantydy – archeologiczny raj w XIX i XX w.

Znane jeszcze w czasach konkwistadorów i kolonialnego wicekrólestwa Meksyku Chichén Itzá dla współczesnych zostało odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX w. Ten amerykański konsul zakupił posiadłość, na terenie której znajdowało się miasto i prowadził prace wykopaliskowe dla różnych instytucji naukowych aż do 1935 roku. Pierwsze jego publikacje rozbrzmiewały optymizmem odkrycia wymarzonej przez Europejczyków Atlantydy. W czasach późniejszych wykopaliska przyczyniły się do głębszego zrozumienia cywilizacji Majów.

Chichén itzá – co zobaczyć w majańskim mieście?

chichen itza zwiedzanie

Spędzając wakacje w Cancún czy Playa del Carmen bez trudu można wybrać się na krótką wycieczkę do łatwo dostępnego miasta Majów. To rozległy kompleks zabytków kultury i natury położony wśród wapiennych skał nieco w głębi lądu. Co warto tam zobaczyć?

Kup bilety i poznaj na żywo ten zabytek kultury prekolumbijskiej!

Świątynia Wojowników i Grupa Tysiąca Kolumn

chichen itza kamienne pale

Gros założeń tego budynku nosi ślady kultury Tolteków. Znajdziecie tu figury półleżących postaci zwane Chac Mool i dziesiątki zdobnych kolumn. Dekoracje na ścianach przedstawiają majańskiego boga deszczu Chaca, którego kult rozkwitał w zależnym od krasowej wody regionie.kup bilety

El Castillo – zdobne centrum sławnego kultu

Nazwana przez konkwistadorów zamkiem (hiszp. el castillo) piramida Kukulkana (odpowiednik azteckiego boga Quetzalcoatla) wznosi się na 30 metrów. Na jej szczyt prowadzi 365 stopni (91 stopni z każdej strony i jeden końcowy), a wężowe płaskorzeźby wiją się przez całą długość monumentalnych schodów.

El Caracol – co łączy ślimaki i Majów?

El Caracol to wieża, która służyła przypuszczalnie jako obserwatorium astronomiczne. Budowla wysokości 12 m i średnicy 6,7 m przywodzi na myśl ślimaka (hiszp. el caracol) w związku ze wijącą się klatką schodową. Spośród 29 istotnych dla kalendarza Majów obserwacji astronomicznych, jak równonoc czy zaćmienie, z powierzchni Ślimaka można było dojrzeć aż 20. Jego promieniście ułożone okna wychodzą we wszystkich kierunkach świata.

Świątynia Jaguara

chichen itza piramida z głową

Wysoka na 10 metrów świątynia swą nazwę zawdzięcza potężnym reliefom jaguarów u wejścia. Także i tu nie zabrakło przedstawień Kukulkana. Wśród zabudowań znajdziecie też kamienne dekoracje w kształcie pierzastych węży oraz postaci wojowników. Na ruiny można wspiąć się za pomocą stromych drabin.

Święta Cenote i boisko do gry w piłkę

Suchy klimat okolicy uzależniał Majów od stałych źródeł wody. W Chichén Itzá stanowiły je twory krasowe, swoiste kratery zalane wodą zwane cenotami. Pełne krystalicznie czystej wody miały też funkcję rytualną. Na ich dnie odnaleziono połamane przedmioty i ludzkie kości świadczące, że Majowie mogli tu składać żywe ofiary.

Wyjątkową ciekawostką jest długie na 150 m boisko do rytualnej gry w piłkę. Jakże uniwersalne mogą być zwyczaje cywilizacji!

 

Zwiedzanie Chichén Itzá i kąpiel w antycznej cenote

chichen itza kąpiel

Dla wypoczywających na Riviera Maya wycieczka do jednego z nowych siedmiu cudów świata zdaje się obowiązkowym punktem programu. W nadmorskich miejscowościach nie brakuje przewodników i firm oferujących jednodniowe wypady. Podczas jednego z nich będziesz miał możliwość popływania w krasowej studni Saamal z wyjątkową grą światła i cienia. W ramach programu czekał będzie lunch i wieczorny spacer po kolonialnej miejscowości Valladolid.kup bilety

Informacje praktyczne – jednodniowa wycieczka

chichen itza dziedziniec

Terminy wycieczek na żądanie
Plan wycieczki
 • zabytki Chichén Itzá;
 • pływanie w podziemnej cenote;
 • spacer po kolonialnym mieście Valladolid;
 • posiłek w formie bufetu.
Cena 264 zł/os — kup bilety
Czas trwania 12 godzin
Języki przewodnika angielski, hiszpański
Wielkość grupy do 8 osób
W ofercie
 • odbiór i dowóz do hotelu w Hotel Zone Cancun i w Riviera Maya;
 • certyfikowany przewodnik;
 • wejście do cenote;
 • posiłek w formie bufetu;
 • 20-minutowy postój na głównym placu w Valladolid.
Dodatkowo do zapłaty podatek wjazdowy do Chichén Itzá, 30 USD za osobę dorosłą / 5 USD za dziecko, płatny gotówką przewodnikowi
Ograniczenia udziału
 • kobiety w ciąży;
 • osoby z dysfunkcjami ruchowymi.

 

Wizyta w Meksyku może być przygodą w każdym wymiarze. Od plażowych radości dnia po wyjątkową pożywkę dla wyobraźni w miastach takich jak Chichén Itzá. Dotknąć majańskiego kamienia i zerknąć w głąb rytualnej studni – to doświadczenia, które przywołają wspomnienia z przygodowych książek dzieciństwa i pomogą zrozumieć fascynującą kulturę zza Oceanu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *