Jeśli kojarzysz majańskie budowle w kształcie piramid i świątynny kult Quetzalcoatla, to z dużym prawdopodobieństwem ich obraz pochodzi ze stanowisk archeologicznych w Chichén Itzá opodal Cancún albo Palenque w stanie Chiapas. To pierwsze zostało wpisane na listę UNESCO w 1988 roku, a w roku 2007 dołączyło do listy nowych siedmiu cudów współczesnego świata. Wybierz się z nami na zwiedzanie świata majańskich i tolteckich wojowników, którego centrum leżało tak niedaleko od gościnnych plaż wybrzeża Meksyku.
Historia miasta Majów
Na popularnym wśród współczesnych turystów Półwyspie Jukatan w czasach odpowiadających naszemu średniowieczu rozkwitała kultura Majów i Tolteków. Okres klasyczny pierwszej z nich datujemy na wieki II do X n.e., drugą zaś stworzył lud, który przybył z centralnych wyżyn Meksyku w X w.
Pochodzenie i świetność prekolumbijskiego miasta
Miasto Chichén Itzá zostało założone przez Majów między IV a VI wiekiem. Rozkwitało mniej więcej w czasach, gdy w Polsce pojawiały się pierwsze klasztory (XI w.). Wreszcie w XV wieku upadające już miasto zostało opuszczone, na krótko przed przybyciem europejskich konkwistadorów. W północnej części miasta znajdziesz zabytki z późniejszego okresu kultury Tolteków, w południowej i zachodniej zaś stoją starsze budowle majańskie.
Odkrycie Atlantydy – archeologiczny raj w XIX i XX w.
Znane jeszcze w czasach konkwistadorów i kolonialnego wicekrólestwa Meksyku Chichén Itzá dla współczesnych zostało odkryte przez Edwarda Herberta Thompsona pod koniec XIX w. Ten amerykański konsul zakupił posiadłość, na terenie której znajdowało się miasto i prowadził prace wykopaliskowe dla różnych instytucji naukowych aż do 1935 roku. Pierwsze jego publikacje rozbrzmiewały optymizmem odkrycia wymarzonej przez Europejczyków Atlantydy. W czasach późniejszych wykopaliska przyczyniły się do głębszego zrozumienia cywilizacji Majów.
Chichén itzá – co zobaczyć w majańskim mieście?
Spędzając wakacje w Cancún czy Playa del Carmen bez trudu można wybrać się na krótką wycieczkę do łatwo dostępnego miasta Majów. To rozległy kompleks zabytków kultury i natury położony wśród wapiennych skał nieco w głębi lądu. Co warto tam zobaczyć?
Kup bilety i poznaj na żywo ten zabytek kultury prekolumbijskiej!
Świątynia Wojowników i Grupa Tysiąca Kolumn
Gros założeń tego budynku nosi ślady kultury Tolteków. Znajdziecie tu figury półleżących postaci zwane Chac Mool i dziesiątki zdobnych kolumn. Dekoracje na ścianach przedstawiają majańskiego boga deszczu Chaca, którego kult rozkwitał w zależnym od krasowej wody regionie.
El Castillo – zdobne centrum sławnego kultu
Nazwana przez konkwistadorów zamkiem (hiszp. el castillo) piramida Kukulkana (odpowiednik azteckiego boga Quetzalcoatla) wznosi się na 30 metrów. Na jej szczyt prowadzi 365 stopni (91 stopni z każdej strony i jeden końcowy), a wężowe płaskorzeźby wiją się przez całą długość monumentalnych schodów.
El Caracol – co łączy ślimaki i Majów?
El Caracol to wieża, która służyła przypuszczalnie jako obserwatorium astronomiczne. Budowla wysokości 12 m i średnicy 6,7 m przywodzi na myśl ślimaka (hiszp. el caracol) w związku ze wijącą się klatką schodową. Spośród 29 istotnych dla kalendarza Majów obserwacji astronomicznych, jak równonoc czy zaćmienie, z powierzchni Ślimaka można było dojrzeć aż 20. Jego promieniście ułożone okna wychodzą we wszystkich kierunkach świata.
Świątynia Jaguara
Wysoka na 10 metrów świątynia swą nazwę zawdzięcza potężnym reliefom jaguarów u wejścia. Także i tu nie zabrakło przedstawień Kukulkana. Wśród zabudowań znajdziecie też kamienne dekoracje w kształcie pierzastych węży oraz postaci wojowników. Na ruiny można wspiąć się za pomocą stromych drabin.
Święta Cenote i boisko do gry w piłkę
Suchy klimat okolicy uzależniał Majów od stałych źródeł wody. W Chichén Itzá stanowiły je twory krasowe, swoiste kratery zalane wodą zwane cenotami. Pełne krystalicznie czystej wody miały też funkcję rytualną. Na ich dnie odnaleziono połamane przedmioty i ludzkie kości świadczące, że Majowie mogli tu składać żywe ofiary.
Wyjątkową ciekawostką jest długie na 150 m boisko do rytualnej gry w piłkę. Jakże uniwersalne mogą być zwyczaje cywilizacji!
Zwiedzanie Chichén Itzá i kąpiel w antycznej cenote
Dla wypoczywających na Riviera Maya wycieczka do jednego z nowych siedmiu cudów świata zdaje się obowiązkowym punktem programu. W nadmorskich miejscowościach nie brakuje przewodników i firm oferujących jednodniowe wypady. Podczas jednego z nich będziesz miał możliwość popływania w krasowej studni Saamal z wyjątkową grą światła i cienia. W ramach programu czekał będzie lunch i wieczorny spacer po kolonialnej miejscowości Valladolid.
Informacje praktyczne – jednodniowa wycieczka
Terminy wycieczek | na żądanie |
---|---|
Plan wycieczki |
|
Cena | 264 zł/os — kup bilety |
Czas trwania | 12 godzin |
Języki przewodnika | angielski, hiszpański |
Wielkość grupy | do 8 osób |
W ofercie |
|
Dodatkowo do zapłaty | podatek wjazdowy do Chichén Itzá, 30 USD za osobę dorosłą / 5 USD za dziecko, płatny gotówką przewodnikowi |
Ograniczenia udziału |
|
Wizyta w Meksyku może być przygodą w każdym wymiarze. Od plażowych radości dnia po wyjątkową pożywkę dla wyobraźni w miastach takich jak Chichén Itzá. Dotknąć majańskiego kamienia i zerknąć w głąb rytualnej studni – to doświadczenia, które przywołają wspomnienia z przygodowych książek dzieciństwa i pomogą zrozumieć fascynującą kulturę zza Oceanu.
Zobacz też:
- Ceny w Meksyku – ile zapłacisz za wakacje w kraju Azteków i Majów?
- Teotihuacán – obsydianowe miasto w Meksyku, kapłańska stolica prekolumbijskiej kultury
- Edfu i monumentalna świątynia, czyli egipskie miejsce kultu Horusa
- Machu Picchu – zaginione miasto Inków. Poznaj Sanktuarium Historyczne Peru i dzieje tajemniczego miasta Machu Picchu!
- Estremadura, Hiszpania – największe atrakcje i najciekawsze miejsca, jakie skrywa w sobie „Extremadura”
- Acapulco – co warto wiedzieć o meksykańskim kurorcie?
- Demre, Myra i Kekova. Co warto zwiedzić w zachodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego? Gdzie można spotkać Mikołaja?
- Terakotowa Armia – figury znajdujące się w grobowcu chińskiego Cesarza Qin