Teotihuacán – obsydianowe miasto w Meksyku, kapłańska stolica prekolumbijskiej kultury

W najbliższych okolicach gwarnego Mexico City, na centralnym płaskowyżu z widokiem na góry, kryje się fascynujące stanowisko archeologiczne wciąż pełne nierozwiązanych zagadek sprzed tysięcy lat. Teotihuacán to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Meksyku!

Teotihuacán
Ocena

Podróż szlakiem zabytków kultur prekolumbijskich w Mezoameryce z pewnością zaprowadzi cię do Teotihuacán. Korzystne położenie miasta sprzyja krótkim wycieczkom z Mexico City, a bogactwo archeologiczne tego starożytnego miasta może z powodzeniem zatrzymać cię na dłużej.

Jak powstało to miasto pełne piramid i pałaców? Dlaczego właśnie tu opracowano kalendarz, którym mierzono lata i epoki starożytnych ludów? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Teotihuacán!

Historia Teotihuacán od rozkwitu do upadku

Teotihuacán piramida

Żywe wśród autochtonów legendy sugerują, że miasto zbudowali olbrzymi zwani quinametin, żyjący w czasach przed czasami ludzi. Badania ukazują obraz miasta z II w. p.n.e., które swój rozkwit przeżyło w wiekach IV-VII n.e. Jego nazwa w najprostszym tłumaczeniu oznacza „miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”. W X w. miasto zostało opuszczone, a jego kultura zastąpiona nową, toltecką, pochodzącą z północy.kup bilety

Jak rozplanowano Teotihuacán?

Teotihuacán piramida w oddali

Teotihuacán zostało zaprojektowane na prostokątnej siatce ulic wzdłuż centralnej Alei Zmarłych, przy której znajdziesz główne zabytki miasta. W dzielnicach bardziej oddalonych mieszkali rzemieślnicy zajmujący się m.in. wyrobem bardzo cennych narzędzi z obsydianu. To one, wraz z ziarnami kakaowca, były źródłem prosperity miasta, które nie znało żelaza. Na obrzeżach gigantycznej osady (liczyła do 200 tys. mieszkańców!) znajdowały się domostwa chłopów odpowiedzialnych za podstawowe uprawy, źródło żywności dla mieszkańców.

Kup bilety i zobacz to wspaniałe miasto na żywo!

Kapłańskie miasto – podboje czy handel?

Teotihuacán widok z balonu

Teotihuacán miało wyjątkowe znaczenie religijne i stało się centrum pielgrzymek, a jego freski i płaskorzeźby nie przedstawiają praktycznie żadnych scen świeckich. To tutaj wynaleziono kalendarz i czczono Quetzalcoatla (Pierzastego Węża) oraz Tlaloca (boga deszczów). Naukowcy spierają się co do ekspansywnego charakteru kultury Teotihuacán. Nie wiadomo, czy źródłem potęgi miasta był handel, czy podboje. Te ostatnie kierowane były nawet na majański Półwysep Jukatan.

Świątynie i bogowie – co warto zobaczyć?

Teotihuacán architektura

Po północnej stronie płynącej przez Teotihuacán rzeki San Juan znajdują się największe zabytki miasta. Przejście do części południowej ukaże ci monumentalną Cytadelę ze świątyniami. Po obu stronach osi Alei Zmarłych stały zaś pałace, pomniejsze świątynie i domostwa rzemieślnicze.

Piramidy Słońca i Księżyca

Teotihuacán balony nad piramidą

Najciekawsze miejsca w obsydianowym mieście to Piramida Księżyca, położona u szczytu centralnej alei, a także Piramida Słońca po jej wschodniej stronie. Zbudowano je z kolejnych ceglanych platform stawianych na skarpach i obłożono kamiennymi płytami. W czasach świetności lśniły czerwonym kolorem.

Pod Piramidą Słońca odkryto też podziemną jaskinię i jezioro, które mogą być mitycznym praźródłem z legend o założeniu miasta.

Cytadela i świątynia pierzastego węża

Nazwa „Cytadela” nadana została przez konkwistadorów. To rejon miasta, gdzie skupiło się 15 świątyń i centralna platforma z ołtarzem. Tu znajdziesz majestatyczną świątynię Quetzalcoatla w formie piramidy. Na jej ścianach utrzymały się dobrze zachowane malowidła przedstawiające muszle i motywy związane z wodą. W potężnej budowli archeolodzy znaleźli pod podłogą ślady rytualnych pochówków, które mogły zostać dokonane w celu poświęcenia miejsca ofiarą z ludzi.

Pałace i domy rzemieślników

Mieszkańcy wznieśli też w mieście Teotihuacán tysiące pomniejszych domostw i wiele bogatszych pałaców (np. pięknie malowany pałac Quetzalpapalotla). To tu kwitły rzemiosło i sztuka. Figurki ocelotów, serpentynitowe maski i zdobne stiuki wyszły z rąk tysięcy anonimowych dziś ludzi pod podłogą „miasta, z którego pochodzą bogowie”.kup bilety

Teotihuacán – starożytne miasto u wrót Mexico City

Teotihuacán piramida i balon

Na wyprawę do Teotihuacán można się wybrać z Mexico City. Ze stacji Autobuses del Norte kursują regularne autobusy w cenie 52 MXN (ok. 10 zł), a obsługa w odpowiednim okienku dworca mówi po angielsku.

Dużo łatwiejszym sposobem będzie zarezerwowanie prywatnej wycieczki do Teotihuacán. Liczni przewoźnicy oferują toury wzbogacone o spotkania z lokalnymi rzemieślnikami i degustacje. Cała wizyta nie powinna zająć ci dłużej niż jeden dzień.

Terminy wycieczek na żądanie
Plan wycieczki
  • Piramidy Teotihuacán w blasku porannego słońca
  • Miejscowy przewodnik z wiedzą lokalną
  • Tequili, mezcalu i pulque podczas przystanku po zwiedzeniu Teotihuacán
Cena 163 zł/os — kup bilety
Czas trwania 9 godzin
Języki przewodnika angielski, hiszpański
Wielkość grupy prywatnie lub mała grupa
W ofercie
  • Wizyta wcześnie rano
  • Wizyta w warsztacie obsydianowym
  • Degustacje likieru kaktusowego, tequili, mezcalu i pulque
  • Transport z hotelu lub wybranego miejsca
  • Przewodnik
  • Wejście na teren
Ograniczenia
  • Stanowisko jest zamykane o 17.00

Jeśli wizyta w Teotihuacán nie zaspokoi twojej ciekawości i chcesz jeszcze bliżej poznać dzieje meksykańskich kultur prekolumbijskich, to w centrum kraju czekają kolejne miasta jak Monte Alban czy cały zespół miast majańskich na Półwyspie Jukatan. Niewątpliwie jednak to przez nas opisane warto odwiedzić, jeśli chcesz się wybrać poza Mexico City.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *