Podróż szlakiem zabytków kultur prekolumbijskich w Mezoameryce z pewnością zaprowadzi cię do Teotihuacán. Korzystne położenie miasta sprzyja krótkim wycieczkom z Mexico City, a bogactwo archeologiczne tego starożytnego miasta może z powodzeniem zatrzymać cię na dłużej.

Jak powstało to miasto pełne piramid i pałaców? Dlaczego właśnie tu opracowano kalendarz, którym mierzono lata i epoki starożytnych ludów? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Teotihuacán!

Historia Teotihuacán od rozkwitu do upadku

Teotihuacán piramida

Żywe wśród autochtonów legendy sugerują, że miasto zbudowali olbrzymi zwani quinametin, żyjący w czasach przed czasami ludzi. Badania ukazują obraz miasta z II w. p.n.e., które swój rozkwit przeżyło w wiekach IV-VII n.e. Jego nazwa w najprostszym tłumaczeniu oznacza „miejsce, gdzie ludzie stają się bogami”. W X w. miasto zostało opuszczone, a jego kultura zastąpiona nową, toltecką, pochodzącą z północy.

Jak rozplanowano Teotihuacán?

Teotihuacán piramida w oddali

Teotihuacán zostało zaprojektowane na prostokątnej siatce ulic wzdłuż centralnej Alei Zmarłych, przy której znajdziesz główne zabytki miasta. W dzielnicach bardziej oddalonych mieszkali rzemieślnicy zajmujący się m.in. wyrobem bardzo cennych narzędzi z obsydianu. To one, wraz z ziarnami kakaowca, były źródłem prosperity miasta, które nie znało żelaza. Na obrzeżach gigantycznej osady (liczyła do 200 tys. mieszkańców!) znajdowały się domostwa chłopów odpowiedzialnych za podstawowe uprawy, źródło żywności dla mieszkańców.

Kup bilety i zobacz to wspaniałe miasto na żywo!

 

Kapłańskie miasto – podboje czy handel?

Teotihuacán widok z balonu

Teotihuacán miało wyjątkowe znaczenie religijne i stało się centrum pielgrzymek, a jego freski i płaskorzeźby nie przedstawiają praktycznie żadnych scen świeckich. To tutaj wynaleziono kalendarz i czczono Quetzalcoatla (Pierzastego Węża) oraz Tlaloca (boga deszczów). Naukowcy spierają się co do ekspansywnego charakteru kultury Teotihuacán. Nie wiadomo, czy źródłem potęgi miasta był handel, czy podboje. Te ostatnie kierowane były nawet na majański Półwysep Jukatan.

Świątynie i bogowie – co warto zobaczyć?

Teotihuacán architektura

Po północnej stronie płynącej przez Teotihuacán rzeki San Juan znajdują się największe zabytki miasta. Przejście do części południowej ukaże ci monumentalną Cytadelę ze świątyniami. Po obu stronach osi Alei Zmarłych stały zaś pałace, pomniejsze świątynie i domostwa rzemieślnicze.

Teotihuacán zwiedzanie bilety

Kup bilet na zwiedzanie Teotihuacán!

Piramidy Słońca i Księżyca

Teotihuacán balony nad piramidą

Najciekawsze miejsca w obsydianowym mieście to Piramida Księżyca, położona u szczytu centralnej alei, a także Piramida Słońca po jej wschodniej stronie. Zbudowano je z kolejnych ceglanych platform stawianych na skarpach i obłożono kamiennymi płytami. W czasach świetności lśniły czerwonym kolorem.

Pod Piramidą Słońca odkryto też podziemną jaskinię i jezioro, które mogą być mitycznym praźródłem z legend o założeniu miasta.

Cytadela i świątynia pierzastego węża

Nazwa „Cytadela” nadana została przez konkwistadorów. To rejon miasta, gdzie skupiło się 15 świątyń i centralna platforma z ołtarzem. Tu znajdziesz majestatyczną świątynię Quetzalcoatla w formie piramidy. Na jej ścianach utrzymały się dobrze zachowane malowidła przedstawiające muszle i motywy związane z wodą. W potężnej budowli archeolodzy znaleźli pod podłogą ślady rytualnych pochówków, które mogły zostać dokonane w celu poświęcenia miejsca ofiarą z ludzi.

 

Pałace i domy rzemieślników

Mieszkańcy wznieśli też w mieście Teotihuacán tysiące pomniejszych domostw i wiele bogatszych pałaców (np. pięknie malowany pałac Quetzalpapalotla). To tu kwitły rzemiosło i sztuka. Figurki ocelotów, serpentynitowe maski i zdobne stiuki wyszły z rąk tysięcy anonimowych dziś ludzi pod podłogą „miasta, z którego pochodzą bogowie”.

Teotihuacán – starożytne miasto u wrót Mexico City

Teotihuacán piramida i balon

Na wyprawę do Teotihuacán można się wybrać z Mexico City. Ze stacji Autobuses del Norte kursują regularne autobusy w cenie 52 MXN (ok. 10 zł), a obsługa w odpowiednim okienku dworca mówi po angielsku.

Dużo łatwiejszym sposobem będzie zarezerwowanie prywatnej wycieczki do Teotihuacán. Liczni przewoźnicy oferują toury wzbogacone o spotkania z lokalnymi rzemieślnikami i degustacje. Cała wizyta nie powinna zająć ci dłużej niż jeden dzień.

Terminy wycieczekna żądanie
Plan wycieczki
  • Piramidy Teotihuacán w blasku porannego słońca
  • Miejscowy przewodnik z wiedzą lokalną
  • Tequili, mezcalu i pulque podczas przystanku po zwiedzeniu Teotihuacán
Cena163 zł/os — kup bilety
Czas trwania9 godzin
Języki przewodnikaangielski, hiszpański
Wielkość grupyprywatnie lub mała grupa
W ofercie
  • Wizyta wcześnie rano
  • Wizyta w warsztacie obsydianowym
  • Degustacje likieru kaktusowego, tequili, mezcalu i pulque
  • Transport z hotelu lub wybranego miejsca
  • Przewodnik
  • Wejście na teren
Ograniczenia
  • Stanowisko jest zamykane o 17.00
Teotihuacán zwiedzanie bilety

Kup bilet na zwiedzanie Teotihuacán!

Jeśli wizyta w Teotihuacán nie zaspokoi twojej ciekawości i chcesz jeszcze bliżej poznać dzieje meksykańskich kultur prekolumbijskich, to w centrum kraju czekają kolejne miasta jak Monte Alban czy cały zespół miast majańskich na Półwyspie Jukatan. Niewątpliwie jednak to przez nas opisane warto odwiedzić, jeśli chcesz się wybrać poza Mexico City.

Archiwum: marzec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: