Już na wiele tygodni przed końcem października Amerykanie przygotowują się do celebracji Halloween. To święto od lat znajduje wysokie miejsce na liście najpopularniejszych obchodów w USA. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jak obchodzi się Halloween w Ameryce i jak to święto dotarło do Nowego Świata.

Geneza święta Halloween

Geneza Halloween nie jest dokładnie znana. Najczęściej pojawiającą się hipotezą jest ta, która każe wywodzić je z gaelickich obchodów święta Samhain. Celebrowane w Irlandii, Szkocji oraz na Wyspie Man, było związane z końcem lata i rozpoczęciem chłodniejszego, trudniejszego okresu w roku. Samhain przypadało pomiędzy równonocą jesienną a przesileniem zimowym. Wyznaczało przede wszystkim zakończenie żniw; ponadto wierzono, że jest to czas, podczas którego granica między światem umarłych i żywych staje się wyjątkowo cienka, a dusze mogą przechodzić z jednego, do drugiego. Noc z 31 października i 1 listopada wiązała się ze zwyczajami, które miały na celu ugoszczenie i upamiętnienie zmarłych, a także odegnanie nieprzyjaznych istot.

Celtycko-gaelickie zwyczaje z czasem zaczęły zazębiać się z wczesnochrześcijańskimi praktykami. W ostateczności doprowadziło to do powstania All Hallow’s Eve, czyli wigilii Dnia Wszystkich Świętych, która następnie została określona jako Halloween.

Początki Halloween w USA

Święto Halloween dotarło do kontynentu amerykańskiego wraz z pierwszymi purytanami, jednak wiele z tradycji z nim związanych, przybyło do USA dopiero XIX wieku, podczas migracji ludów ze Szkocji i Irlandii. Zwyczaje, które przez pewien czas izolowały te społeczności od amerykańskiej, zaczęły przeplatać się z lokalnymi obrzędami.

Popularność Halloween wzrosła w XX wieku. Powoli odchodzono od typowo religijnych obrzędów, które zastępowano bardziej rozrywkowymi zwyczajami. Powszechne stawały się gry i zabawy, bale i wróżby. USA przoduje także w paradach z okazji tego święta; pierwsza z nich odbyła się w 1920 r. w mieście Anoka w Minessocie, które do tej pory uznaje się za „Światową stolicę Halloween”.

„Cukierek albo psikus!” – jak obchodzi się Halloween?

Obchody Halloween w Ameryce są niezwykle wystawne. Przygotowania do święta rozpoczynają się na długo przed 31 października. Amerykanie przyozdabiają swoje domy strasznymi dekoracjami, z których najpopularniejsze są pająki, kościotrupy, nietoperze i czarne koty. Wiele osób spędza także sporo czasu na wybór wyjątkowego kostiumu. Niegdyś były to przede wszystkim różnorodne straszydła, takie jak czarownice, duchy czy wampiry; obecnie jednak coraz częściej celebrujący decydują się na kostiumy wyobrażające celebrytów lub postaci z filmów i seriali. Już wiadomo, że na następne Halloween wiele osób wybierze główną bohaterkę z serialu Wednesday, gdyż serial odniósł sukces w Polsce i zagranicą. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że będzie to jeden z liczniejszych kostiumów jest to, że Wednesday sezon 2 zostanie opublikowany właśnie w kolejnym roku.

Samo Halloween niesie za sobą wiele różnorodnych rozrywek. Do najpopularniejszych zabaw i miejsc, które są odwiedzane należą m.in.:

  • cukierek albo psikus – na tę rozrywkę czekają przede wszystkim najmłodsi. Ubrani w kostiumy, przechadzają się od domu do domu i proszą mieszkańców o słodycze. Osoby, które odmówią poczęstunku czeka zwykle niegroźny psikus ze strony dzieci;
  • drążenie dyni – lampiony (zwane Jack-o’-lantern) powstają z wydrążonych dyni i włożonej do środka świeczki. Taką ozdobę stawia się przed domem lub w oknie;
  • kukurydziane labirynty – wiele osób odwiedza pola kukurydzy, które, specjalnie z okazji Halloween, są przekształcane w skomplikowane i odpowiednio ozdobione labirynty;
  • nawiedzone domy – to atrakcja dla odważnych! Podczas wycieczki po specjalnie przygotowanym domu, można natknąć się na kakofonię strasznych dźwięków, gry świateł i aktorów przebranych za zjawy. Co ciekawe, w USA popularne są również tzw. Hell Houses, czyli domy prowadzone przez chrześcijańskie organizacje. Odtwarzane są w nich różnorodne krwawe i często brutalne scenki rodzajowe, mające przestrzec odwiedzających przed konsekwencjami grzesznych uczynków;
  • halloweenowe parady – hucznie obchodzone, zarówno w niewielkich mieścinach, jak i dużych metropoliach, parady z okazji Halloween corocznie przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych obywateli.

Halloween w Ameryce – podsumowanie

Halloween należy do najhuczniej obchodzonych w USA świąt. I chociaż znajdą się tacy, którzy krytykują jego komercjalizację, nie da się ukryć, że dla większości Amerykanów to doskonała okazja do świetnej (i upiornej) zabawy!


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety