Halloween w Ameryce – jak mieszkańcy USA obchodzą to święto? Poznaj różne halloweenowe zwyczaje!

Halloween w Ameryce to bardzo hucznie obchodzone i jedno z najpopularniejszych świąt. Przekonaj się, w jaki sposób dotarło ono do USA i jakie różnorodne zwyczaje związane są z jego celebracją.

halloween w Ameryce

Już na wiele tygodni przed końcem października Amerykanie przygotowują się do celebracji Halloween. To święto od lat znajduje wysokie miejsce na liście najpopularniejszych obchodów w USA. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, jak obchodzi się Halloween w Ameryce i jak to święto dotarło do Nowego Świata.

Geneza święta Halloween

Geneza Halloween nie jest dokładnie znana. Najczęściej pojawiającą się hipotezą jest ta, która każe wywodzić je z gaelickich obchodów święta Samhain. Celebrowane w Irlandii, Szkocji oraz na Wyspie Man, było związane z końcem lata i rozpoczęciem chłodniejszego, trudniejszego okresu w roku. Samhain przypadało pomiędzy równonocą jesienną a przesileniem zimowym. Wyznaczało przede wszystkim zakończenie żniw; ponadto wierzono, że jest to czas, podczas którego granica między światem umarłych i żywych staje się wyjątkowo cienka, a dusze mogą przechodzić z jednego, do drugiego. Noc z 31 października i 1 listopada wiązała się ze zwyczajami, które miały na celu ugoszczenie i upamiętnienie zmarłych, a także odegnanie nieprzyjaznych istot.

Celtycko-gaelickie zwyczaje z czasem zaczęły zazębiać się z wczesnochrześcijańskimi praktykami. W ostateczności doprowadziło to do powstania All Hallow’s Eve, czyli wigilii Dnia Wszystkich Świętych, która następnie została określona jako Halloween.

Początki Halloween w USA

Święto Halloween dotarło do kontynentu amerykańskiego wraz z pierwszymi purytanami, jednak wiele z tradycji z nim związanych, przybyło do USA dopiero XIX wieku, podczas migracji ludów ze Szkocji i Irlandii. Zwyczaje, które przez pewien czas izolowały te społeczności od amerykańskiej, zaczęły przeplatać się z lokalnymi obrzędami.

Popularność Halloween wzrosła w XX wieku. Powoli odchodzono od typowo religijnych obrzędów, które zastępowano bardziej rozrywkowymi zwyczajami. Powszechne stawały się gry i zabawy, bale i wróżby. USA przoduje także w paradach z okazji tego święta; pierwsza z nich odbyła się w 1920 r. w mieście Anoka w Minessocie, które do tej pory uznaje się za „Światową stolicę Halloween”.

„Cukierek albo psikus!” – jak obchodzi się Halloween?

Obchody Halloween w Ameryce są niezwykle wystawne. Przygotowania do święta rozpoczynają się na długo przed 31 października. Amerykanie przyozdabiają swoje domy strasznymi dekoracjami, z których najpopularniejsze są pająki, kościotrupy, nietoperze i czarne koty. Wiele osób spędza także sporo czasu na wybór wyjątkowego kostiumu. Niegdyś były to przede wszystkim różnorodne straszydła, takie jak czarownice, duchy czy wampiry; obecnie jednak coraz częściej celebrujący decydują się na kostiumy wyobrażające celebrytów lub postaci z filmów i seriali. Już wiadomo, że na następne Halloween wiele osób wybierze główną bohaterkę z serialu Wednesday, gdyż serial odniósł sukces w Polsce i zagranicą. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że będzie to jeden z liczniejszych kostiumów jest to, że Wednesday sezon 2 zostanie opublikowany właśnie w kolejnym roku.

Samo Halloween niesie za sobą wiele różnorodnych rozrywek. Do najpopularniejszych zabaw i miejsc, które są odwiedzane należą m.in.:

  • cukierek albo psikus – na tę rozrywkę czekają przede wszystkim najmłodsi. Ubrani w kostiumy, przechadzają się od domu do domu i proszą mieszkańców o słodycze. Osoby, które odmówią poczęstunku czeka zwykle niegroźny psikus ze strony dzieci;
  • drążenie dyni – lampiony (zwane Jack-o’-lantern) powstają z wydrążonych dyni i włożonej do środka świeczki. Taką ozdobę stawia się przed domem lub w oknie;
  • kukurydziane labirynty – wiele osób odwiedza pola kukurydzy, które, specjalnie z okazji Halloween, są przekształcane w skomplikowane i odpowiednio ozdobione labirynty;
  • nawiedzone domy – to atrakcja dla odważnych! Podczas wycieczki po specjalnie przygotowanym domu, można natknąć się na kakofonię strasznych dźwięków, gry świateł i aktorów przebranych za zjawy. Co ciekawe, w USA popularne są również tzw. Hell Houses, czyli domy prowadzone przez chrześcijańskie organizacje. Odtwarzane są w nich różnorodne krwawe i często brutalne scenki rodzajowe, mające przestrzec odwiedzających przed konsekwencjami grzesznych uczynków;
  • halloweenowe parady – hucznie obchodzone, zarówno w niewielkich mieścinach, jak i dużych metropoliach, parady z okazji Halloween corocznie przyciągają zarówno młodszych, jak i starszych obywateli.

Halloween w Ameryce – podsumowanie

Halloween należy do najhuczniej obchodzonych w USA świąt. I chociaż znajdą się tacy, którzy krytykują jego komercjalizację, nie da się ukryć, że dla większości Amerykanów to doskonała okazja do świetnej (i upiornej) zabawy!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *