Czym wyróżniają się i do czego służą buty hikingowe?
Hiking i trekking to dwie aktywności, które z powodzeniem można uprawiać w polskich górach. Warto jednak znać różnice między nimi. Trekking to zajęcie dla zaawansowanych wędrowców, którym niestraszne nawet dłuższe wycieczki w trudnym terenie. Na pewno zaliczają się do tego typu aktywności kilkudniowe wyprawy w Tatry, Pieniny czy Karkonosze. Hiking z kolei jest mniej wymagający – oznacza po prostu jednodniową, pieszą wycieczkę w łatwiejszym terenie. Nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać ani zabierać specjalistycznego sprzętu. Przydadzą się jednak dobre buty hikingowe oraz odpowiedni strój i typowy, górski ekwipunek.
Obuwie hikingowe przyda się nie tylko podczas wycieczek w niższych partiach gór. Będzie odpowiednie również na wędrówkę po lesie. Takie buty nie są ciężkie, co zapewnia komfort noszenia. Dodatkowo wyróżniają się one miękką i elastyczną podeszwą o bardzo dobrej przyczepności na różnych powierzchniach. Mają przy tym agresywny bieżnik i świetnie wspierają stopę. Zapewniają też dobrą amortyzację i stabilność. Czasami wyposażone są w membranę, która sprawia, że nie przepuszczają wody i jednocześnie odprowadzają nadmiar wilgoci. Ze względu na wygodę i wytrzymałość takich butów bez wątpienia przydadzą się one każdemu miłośnikowi outdoorowych wypraw.
Jakie buty hikingowe wybrać: z wysoką czy niską cholewką?
Buty hikingowe występują w wersji z wysoką lub niską cholewką. Wybór jednej z opcji zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji oraz pory roku, podczas której się wędruje. Niskie obuwie tego typu jest lżejsze i zazwyczaj zapewnia nieco lepszą wentylację. Dobrze stabilizuje też stopę. Doskonale nadaje się na piesze wędrówki przede wszystkim w sezonie letnim. Można jednak zdecydować się na nie także na wycieczki późną wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że buty hikingowe z niską cholewką nie ochraniają kostki. Podczas chodzenia mogą też do nich wpadać drobne kamyczki. Również podczas intensywnego deszczu trzeba liczyć się z tym, że woda od góry dostanie się do ich wnętrza.
Obuwie hikingowe z wysoką cholewką lepiej sprawdzi się podczas jesienno-zimowych wypraw. Osłania kostkę, chroniąc ją w ten sposób przed urazami. Dzięki temu stabilizuję stopę, zwiększając bezpieczeństwo. Zabezpiecza też przed dostawaniem się do butów błota, śniegu, deszczu czy kamyków.
Dodaj komentarz