Bielizna termoaktywna – dlaczego warto ją nosić

Brak doboru odpowiedniej bielizny do uprawianej aktywności to częsty błąd początkujących turystów. Wiele osób patrzy z przymrużeniem oka na zestawy bielizny nieraz kosztujące kilkaset złotych. Po co mi specjalna bielizna na wyjścia w góry? Co tak właściwie oznacza termoaktywna? Na to i inne pytania odpowiemy w tym tekście.

Ocena

Bielizna termoaktywna to według wielu doświadczonych turystów najważniejsza warstwa górskiego stroju. To ona ma bowiem bezpośredni kontakt z naszym ciałem, a co za tym idzie, jest kluczem do komfortu. Odpowiednio dobrana bielizna, ma za zadanie sprawnie pochłaniać i odprowadzać powstały na skórze podczas wysiłku pot. Jego sprawne odparowanie pozwoli nam zachować komfort termiczny i przyjemne uczucie suchości.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Bielizna bieliźnie nie równa. Z racji coraz to większej popularności outdoorowych aktywności, bieliznę termoaktywną możemy spotkać już nie tylko w sklepach sportowych, ale nawet w marketach. Dlaczego wysokiej jakości bielizna termoaktywna damska lub męska kosztuje wielokrotnie więcej niż taka znaleziona na półce najbliższego dyskontu? Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, a co za tym idzie, na jakość i komfort bielizny jest materiał, z jakiego ta została wykonana. Wysokogatunkowa tkanina zawsze ma bowiem wpływ na cenę. Jednak tylko dopracowane materiały potrafią dobrze zarządzać wilgocią nagromadzoną w pobliżu naszej skóry i zapewniać nam komfort. Producenci specjalizujący się w produkcji bielizny wykorzystują również zaawansowane technologie. Specjalna konstrukcja szwów minimalizuje ryzyko powstawania otarć i podrażnień skóry, a zmienna gęstość materiału pozwala na tworzenie przewiewnych stref w miejscach najbardziej narażonych na przegrzanie. Próżno szukać tego typu rozwiązać w taniej bieliźnie termoaktywnej, która termoaktywna jest tylko z nazwy.

Syntetyk kontra merino – odwieczny dylemat

Wbrew pozorom, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która bielizna jest lepsza, ta wykonana z syntetycznych włókien, czy wełny merino? Jak to w życiu bywa, najtrafniejszą odpowiedzią będzie: to zależy. Dobór odpowiedniej bielizny nie tylko powinien sprowadzić się do określenia panujących temperatur, ale również aktywności, do jakiej dana bielizna będzie wykorzystywana. Syntetyki sprawdzą się bowiem zdecydowanie lepiej, podczas intensywnych aktywności, jak na przykład bieganie. Wtedy najbardziej docenimy właściwości szybkoschnące materiałów syntetycznych, które błyskawicznie odparują pot z naszej skóry.

Jeśli jednak planujemy takie aktywności jak narciarstwo, czy pokonywanie turystycznych szlaków, lepszym wyborem może okazać się bielizna termoaktywna wykonana z naturalnej wełny merino. Tkaniny naturalne mają bowiem wiele pożądanych właściwości. Przede wszystkim doskonale chronią organizm zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Naturalne właściwości antybakteryjne wełny merino sprawiają również, że odzież z niej wykonana dłużej zachowuje swoją świeżość. Wbrew obiegowej opinii bielizna merino nie gryzie, jest niezwykle delikatna w kontakcie ze skórą, a także ma właściwości hipoalergiczne.

Kluczowa pierwsza warstwa ubioru

Odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna męska lub damska ma kluczowe znaczenie dla odczuwanego w górach komfortu. Po zdecydowaniu się na konkretny rodzaj materiału i markę bielizny nie można jednak zapominać o kolejnych warstwach odzieży! Nie bez powodu od lat najpopularniejszym rodzajem ubioru turystów jest tak zwana cebulka. Bielizna, aby spełnić swoją rolę, musi zostać połączona z jakościową warstwą pośrednią i membranową. Jeśli bowiem kurtka przeciwdeszczowa męska lub damska nie będzie cechowała się odpowiednio wysokim poziomem oddychalności, odparowany ze skóry pot zostanie „uwięziony” we wnętrzu kurtki, co sprawi, że utracimy komfort w trakcie intensywnego wysiłku.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *