Azja Środkowa – nieodkryty raj dla miłośników trekkingu

Polskie i europejskie szalki trekkingowe gwarantują piękne widoki, ale jeśli chcesz połączyć obcowanie z przyrodą wraz z odkrywaniem orientalnych kultur, koniecznie rozważ podróż do jednego z państw Azji Środkowej.

Kazachstan – Kanion Szaryński i Park Narodowy Ałtyn Emel

Zwany perłą Kazachstanu Kanion Szaryński zlokalizowany jest nieco ponad 200 km na wschód od miasta Ałmaty. Wiele osób uznaje kanion za jedną z najważniejszych trekkingowych atrakcji w kraju. Najefektowniej prezentujący się odcinek kanionu nazwano Doliną Zamków z uwagi na kształty występujących tam formacji skalnych. Wybierając się do Kazachstanu, pamiętaj o konieczności posiadania paszportu. Wszelkie niezbędne informacje na temat tego dokumentu znajdziesz w serwisie https://paszporty.com.pl/.

Z kolei ponad 250 km na północ od stolicy kraju rozciąga się Park Narodowy Ałtyn Emel. Różnokolorowe góry w pastelowych odcieniach złota, pomarańczy i czerwieni, wydmy i mnóstwo egzotycznych zwierząt – wszystko to sprawia, że park jawi się dla osób żądnych nietuzinkowych przygód jako wyjątkowy cel podróży. Jeśli pragniesz bezpośredniego spotkania z dziką naturą, wybierz się natomiast na szlak przez Przełęcz Turystów. Wyprawę polecamy koneserom trekkingu i bardziej doświadczonym wędrowcom, którzy nie boją się niedogodności, wysokości i snu w namiocie.

Zobacz też:
Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Kirgistan – jezioro Ala-Kul i dolina Ala Arcza

Jeśli jesteś spragniony dziczy, której nie uświadczysz w polskich Tatrach i poczucia prawdziwej wolności, odległy Kirgistan już na Ciebie czeka. Planując pierwszą wyprawę, warto zdecydować się na kilkudniowy trekking przez łańcuch górski Tienszan nad jezioro Ala-Kul. Lazurowa woda otoczona przez strzeliste szczyty prezentuje się niezwykle, a i sama trasa ma wędrowcom wiele do zaoferowania.

Szum rwących strumieni, miejscowi pasterze, najwyższe wierzchołki pozostające przez cały rok pod białą kołderką i egzotyczna roślinność. Pasjonatom mniej zaprawionym w trekkingowych bojach polecamy natomiast wycieczkę do malowniczej doliny Ala Arcza. Wystarczy przejechać 30 km z centrum stolicy, by napawać się pięknymi widokami wąwozów, rzek i gór. Podobnie jak w przypadku Kazachstanu, wjazd do Kirgistanu wymaga paszportu. Sprawdź, czy możliwe jest wyrobienie paszportu przez internet.

Orientalny Uzbekistan

Uzbekistan zachwyca swoim orientalnym charakterem, a dzika przyroda przyciąga wielu odważnych miłośników krajobrazów. Niepowtarzalne doświadczenia oferuje pustynia Kyzył-Kum rozciągająca się na terytoriach Uzbekistanu i Kazachstanu. Ograniczona rzekami pustynia liczy sobie niemal 300 km2 powierzchni, więc rozciągające się po horyzont surowe widoki robią ogromne wrażenie. Nieliczne rośliny porastające wydmy i piaszczysto-kamienny obszar z pewnością zadowolą podróżników szukających nowego oblicza przyrody. Oprócz wspomnianych już gór Tienszan warto zwrócić uwagę również na wyjątkowe góry w masywie Nuratau wraz z charakterystyczną roślinnością, niepowtarzalnymi krajobrazami urozmaiconymi tu i ówdzie o malutkie wioski, gdzie życie płynie jakby wolniej.

Zobacz też:
Niezbędne wyposażenie na urlop i wakacje

Podróżowanie po Azji Środkowej – potrzebne dokumenty

Opisane powyżej destynacje nawet w niewielkiej części nie wyczerpują bogactw przyrodniczych i krajobrazowych, jakie oferują kraje Azji Środkowej. W tekście skupiliśmy się jednak na tych najsławniejszych, od których warto rozpocząć odkrywanie tego egzotycznego zakątka świata. Podróżowanie po tych terenach jest zgoła inne niż trekking po znanych europejskich szlakach, lecz równie wartościowe. Inne są także zasady wjazdu na teren tychże państw, m.in. dlatego, że potrzebny będzie Ci paszport. Czy wystarczy dokument o skróconym okresie obowiązywania? Nie wiesz, czym jest paszport tymczasowy? Dowiesz się na paszporty.com.pl.


Zobacz też:

Zobacz też:
Egzotyczne wyprawy organizowane przez agencję podróży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *