Wenezuela – waluta ofiarą hiperinflacji. Kurs i wartość boliwarów wenezuelskich

Jeśli celem twojej podróży jest Wenezuela, waluta to temat, który powinieneś koniecznie zgłębić. W państwie panuje ogromny kryzys, a socjalistyczne władze robią wszystko, żeby go tuszować. Wpływa to bezpośrednio na trudną sytuację walutową.

wenezeula waluta
Ocena

Wenezuela to malownicze państwo znajdujące się w Ameryce Południowej. Do niedawna nie było większego zainteresowania wyjazdami turystycznymi w ten rejon, ale ostatnio można zauważyć rosnącą popularność. To jest zrozumiałe – Wenezuela to piękna dzika przyroda i wspaniali ludzie. Sam kraj natomiast boryka się z wieloma problemami, a gospodarka jest w opłakanym stanie. Jeśli więc interesuje cię Wenezuela, waluta tego kraju to temat, który powinieneś lepiej poznać. Bo jest nietypowy na skalę całego świata.

Boliwar wenezuelski – historia i informacje ogólne

Boliwary (bolivar venezolano) wprowadzono w marcu 1879 roku. Na początku były to oczywiście jedynie monety – srebrne oraz złote. Waluta nazwana została na cześć bohatera narodowego Wenezueli, Simóna Bolívara. Do lat 70. XX wieku boliwar był niezwykle cenioną na świecie walutą – stabilną i powszechnie akceptowaną. Sytuacja jednak zmieniła się w późniejszych dekadach, a wszystko z powodu zapaści gospodarczej oraz szalejącej inflacji.

Pierwszą denominację Bank Centralny Wenezueli przeprowadził w 2008 roku (w stosunku 1000:1). Wówczas nową walutę nazwano bolívar fuerte. Tak nazwa obowiązywała jedynie do końca 2009 roku. Ostatnie lata to dramatyczny spadek wartości boliwarów oraz kolejne denominacje (między innymi w 2018 roku). Ceny towarów rosły w zastraszającym tempie, a w pewnym momencie trzeba było zapłacić nawet kilka milionów boliwarów za produkty pierwszej potrzeby – chleb czy mleko.

Denominacja z 2021 roku

W tych okolicznościach Bank Centralny Wenezueli podjął bezprecedensową decyzję o przeprowadzeniu denominacji w stosunku 1 000 000:1. Ta niespotykana na cały świat sytuacja wynikała z faktu, że Wenezueli odnotowano roczną inflację na poziomie 5500% rocznie, choć niektóre źródła donoszą, że mogła być ona nawet wyższa.

Po wspomnianej zmianie z rynku walutowego zniknęły boliwary o milionowym nominale, a zastąpiły je banknoty 100-boliwarowe, obecnie mające najwyższy nominał. Eksperci są jednak zgodni, że sytuacja ta w żadnym wypadku nie wpłynie pozytywnie na zrujnowaną gospodarkę Wenezueli. Jest jedynie ułatwieniem w codziennych transakcjach, gdzie nie trzeba już obracać milionowymi kwotami.

Podział waluty

Obcięcie sześciu zer na banknotach sprawiło, że system walutowy Wenezueli stał się bardziej przejrzysty. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 1 boliwar to 100 centymów. Obecnie, czyli od 2021 roku, w obiegu są następujące monety oraz banknoty:

  • monety: 50 centymów, 1 boliwar;
  • banknoty: 5, 10, 20, 50, 100 boliwarów.

Wenezuela – waluta i jej kurs

Po dewaluacji z 2021 roku kurs, który osiągnął boliwar, jest dużo bardziej przewidywalny. Obecnie 1 VES kosztuje około 0,85 PLN. Podobna sytuacja utrzymuje się od momentu wprowadzenia nowego przelicznika, choć były takie momenty na przełomie 2021 i 2022 roku, że kosztował on nawet 1 PLN. Obecnie jednak boliwar nieco słabnie.

Jaką walutą płacić w Wenezueli?

Choć pytanie to z pozoru jest proste, odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Wydaje się jednak, że po dewaluacji lepiej wybrać walutę Wenezueli, czyli boliwary. Przede wszystkim dlatego, że posługiwanie się nimi jest teraz bardziej przejrzyste. Większym problemem może być natomiast zdobycie ich w Polsce, ponieważ większość kantorów nie ma ich w swojej ofercie.

Optymalnym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich, które w Wenezueli są powszechnie akceptowane, i dokonanie wymiany już na miejscu. Ale najlepiej nie całości – dobrze mieć też w portfelu trochę twardej waluty. Mogą okazać się potrzebna podczas niektórych operacji gotówkowych. Bo na bezgotówkowe nie ma za bardzo co liczyć, chyba że w lepszych hotelach czy restauracjach w stolicy Wenezueli.

Ceny podstawowych produktów

Sytuacja ekonomiczna w Wenezueli sprawia, że ceny produktów bywają absurdalnie wysokie. Wynika to między innymi z faktu, że pojawiają się problemy z dostępnością. Kupno nawet takich podstawowych rzeczy jak chleb czy mąka bywa trudne, a – nawet jak się uda je znaleźć – kosztowne. Jednocześnie trudno wskazać ceny uśrednione, ponieważ bardzo różnią się w zależności od miejsca sprzedaży.

Sytuacja ekonomiczna a wyjazdy turystyczne

Wyjeżdżając do Wenezueli, warto mieć ze sobą wspomniane już dolary amerykańskie oraz miejscową walutę. W stolicy, Caracas, nie będzie problemów z płatnościami czy dostępnością towarów, podobnie jak z hotelem. W innych częściach kraju bywa z tym różnie. Na pewno, jeśli planujesz samodzielny wyjazd, powinieneś znać język hiszpański, który pozwoli ci na porozumiewanie się z miejscowymi. Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Niech odpowiedzią będzie fakt, że według statystyk to najbardziej niebezpieczny kraj Ameryki Łacińskiej, a wielu zagranicznych gości wyższego szczebla korzysta ze wsparcia uzbrojonej ochrony.

Jeśli chodzi o Wenezuelę, waluta to temat rzeka. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko, a pieniądz traci na wartości. Dla turystów to ważna wiadomość, ponieważ wiedzą, jak się przygotować do wyjazdu. Na pewno mieszkańcy tego kraju nie mogą mówić o najlepszym okresie w historii. Brakuje towarów, trudno o pracę i pieniądze, a jednocześnie w kraju jest niebezpiecznie. Przed wyjazdem do Wenezueli upewnij się, że faktycznie chcesz odwiedzić ten skądinąd piękny kraj właśnie teraz.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *