Ermitaż – pustelnia dla kontemplujących sztukę. Poznaj jedno z największych i najbogatszych muzeów świata

Ermitaż w Sankt Petersburgu nazywany jest Luwrem nad Newą. Państwowe Muzeum Ermitażu jest nie tylko jedną z lepiej znanych placówek na świecie, ale także jedną z największych. Sprawdź, dlaczego warto je zwiedzić!

ermitraż
Ocena

Ermitaż zbudowany jest z pięciu połączonych ze sobą budynków, mieści ponad 3 miliony dzieł sztuki. Mówi się, że aby zwiedzić całość, trzeba pokonać aż 22 kilometry. Co ważne, muzeum zostało uznane za najlepsze tego typu miejsce w Rosji. Zalicza się je także do 3 najważniejszych muzeów świata. Swoją wielkość i wspaniałość Ermitaż zawdzięcza Katarzynie Wielkiej, która zaczęła nabywać dzieła sztuki do swojej prywatnej kolekcji. Interesy robiła z niemieckimi hrabiami, francuskimi książętami i baronami oraz angielskimi bankierami. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Ermitaż – arcydzieła malarstwa zachodniego

ermitraż budynek

Muzeum sztuki zostało założone w 1764 roku przez Katarzynę II. Wcześniej pałac był rezydencją zimową Piotra I. Zgromadzono tu dzieła znakomitych malarzy, przede wszystkim pokaźne zbiory włoskiego renesansu. Co ciekawe, zwiedzającym udostępniono jedynie 5% zbiorów, reszta zgromadzona została w magazynach muzealnych. Na 70 metrach kwadratowych rozmieszczono dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Caravaggia, Rubensa, Rembrandta (aż 26 obrazów), Picassa, van Dycka, Tycjana, Poussina, Watteau, Moneta. To jedynie kilka nazwisk, których dzieła sztuki można zobaczyć w Muzeum Ermitażu.

Kup bilet online na zwiedzanie Ermitażu!

Ermitaż w Petersburgu – oddziały

Ermitaż to jedno z największych muzeów, które zgromadziło dzieła światowej sztuki. Już to jest argumentem przemawiającym za odwiedzeniem tego niesamowitego miejsca. Warto jednak pamiętać, że nie sposób zwiedzić całości podczas jednej wizyty. Już wcześniej trzeba ustalić plan wycieczki lub skorzystać z możliwości zwiedzania z przewodnikiem.kup bilety

Pałac Zimowy

ermitraż kolumny

To główny budynek Ermitażu, centrum życia politycznego – to tutaj mieszkali i urzędowali władcy Rosji – carowie i caryce oraz ich bliscy. Jego budowę nakazała Elżbieta, córka cara Piotra I. Początki świetności miejsca przypadają na lata 60. XVIII wieku. Pałac Zimowy jest najstarszym budynkiem całego kompleksu muzealnego. W późniejszych latach zostały dobudowane kolejne budynki – Mały Ermitaż i Wielki Ermitaż. W 1852 roku car Mikołaj I postanowił udostępnić zgromadzone zbiory publiczności i w tym celu zbudował ostatni pałac zespołu zwany Nowym Ermitażem. Wszystkie one są ze sobą połączone licznymi pasażami. Ostatni budynek to Teatr Ermitażowy stojący osobno.

Wystawy Ermitażu

Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu to prawdziwa galeria sztuki. Szacuje się, że znajduje się w nim ponad 1 mln dzieł sztuki wizualnej i użytkowej, nieco więcej numizmatów, 14 tys. eksponatów broni, ponad 750 tys. stanowisk archeologicznych i wiele innych. Poszczególne wystawy przedstawiają najznamienitsze dzieła sztuki na świecie. Muzeum w Rosji zaprasza na tematyczne wystawy.

Sztuka europejska

Wśród zgromadzonych kolekcji wybija się wystawa prezentująca sztukę europejską. Dzieła mistrzów holenderskich zajmują aż 6 komnat, podczas gdy obrazy mistrzów flamandzkich 4 pokoje. Carski pałac kryje jednak znacznie więcej:

  • włoską sztukę renesansową z obrazami twórców jak Botticelli, Perugino, Lippi;
  • późną sztukę Włoch – dzieła m.in. Rafaela, Michała Anioła, Caravaggia;
  • dzieła weneckiej szkoły – tu mieści się obraz słynnego Tycjana, a także dzieła Eldera, Piombo, Capriolo;
  • dzieła twórców z Hiszpanii – reprezentowane przez El Greco, Coelho, Zurbarana;
  • sztukę angielską – to przede wszystkim portrety mistrzów takich jak Neller, Romney, Reburn.

Sztuka Wschodu

Wystawy prezentujące sztukę wschodu zajmują ponad 50 sal. To tu można podziwiać kulturę starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Indii, Azji Środkowej. Ciekawym punktem jest wystawa poświęcona sztuce Japonii – największa tego rodzaju w Rosji. Można tu podziwiać broń, tkaniny, próbki ubrań, porcelanę, a także miniaturowe figurki będące elementem tradycyjnego stroju japońskiego (tzw. netsuke).
kup bilety

Sztuka starożytna i inne wystawy

Kolekcja dzieł sztuki obejmuje również 106 tys. zabytków świata starożytnego. Na tym jednak nie koniec, bowiem przygotowano tu tematyczne galerie, w których można podziwiać portrety rodzin carów, czy sztukę ludów Syberii. Niezwykle interesująca jest kolekcja sztuki średniowiecznej użytkowej – można tu oglądać witraże, meble, wyroby metalowe, przedmioty wykonane z ceramiki, czy kości. Po rewolucji październikowej zbiory zasiliły prywatne kolekcje hrabiego Aleksandra Strogonowa i księcia Grigorija Potiomkina.

Garść ciekawostek i praktycznych wskazówek

ermitraż noc

  • nazwa muzeum pochodzi od jednego z pałaców Piotra I, miała oznaczać miejsce na uboczu, pustelnię;
  • caryca Katarzyna II poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderota, by kupował dla niej dzieła francuskich malarzy;
  • w czasie II wojny światowej budynek został trafiony tylko dwukrotnie, mimo że na miasto spadło w tym czasie 150 tys. pocisków artyleryjskich;
  • w 1930 roku Stalin sprzedał amerykańskiemu milionerowi Andrew Mellonowi 31 obrazów z kolekcji Ermitażu.
dojazd: autobusy: 7, 10, 24, 191;

trolejbusy: 1, 7, 10, 11;

metro: Nevsky Prospekt, Gostiny Dvor, Admiralteyskaya

godziny otwarcia: od 10:30 do 18:00 lub 21:00 (środy, piątki);

w poniedziałki nieczynne;

zamknięte 1 stycznia i 9 maja

ceny biletów: Pałac Zimowy: 600 rubli (normalny bilet);

Zespół Muzeum Głównego: 500 rubli (bilet normalny) – kup bilet

wejście bezpłatne w trzeci czwartek każdego miesiąca

zakup biletów: w dniu zwiedzania w kasie lub przedsprzedaż online
oficjalna strona muzeum: hermitagemuseum.org

Ermitaż to wspaniałe miejsce dla miłośników sztuki. Można odwiedzać je wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego. Zgromadzone dzieła sztuki pozwalają na niesamowitą podróż w czasie nie tylko przez kraje Europy.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *