Wyjazdy do Korei Południowej są coraz powszechniejsze. To bez wątpienia ciekawy kraj, który jest również atrakcyjny pod względem turystycznym. Jeśli planujesz taką wyprawę, koniecznie musisz sprawdzić, jak się do niej przygotować. Kluczowa może okazać się waluta Korei Południowej, która będzie ci potrzebna podczas pobytu w tym kraju. Czy można ją kupić w Polsce? Czy w Korei można płacić kartami, a bankomaty są powszechnie dostępne? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w dalszej części tekstu.
Waluta Korei Południowej – historia
Jednostka walutowa Korei południowej, won, obowiązuje od 1962 roku. Wcześniej waluta o tej samej nazwie funkcjonowała w latach 1945-53. Przez niespełna dekadę wspomnianą funkcję pełnił hwan południowokoreański, ale szybko okazało się, że ta zmiana nie była korzystna. Od lat 60. XX wieku nazwa koreańskiej waluty się nie zmieniła, ale oczywiście sam system był wielokrotnie poprawiany i dostosowywany do ciągle zmieniającego się rynku światowych walut. Mennicą zajmującą się wybijaniem i drukowaniem koreańskich pieniędzy jest Korea Minting and Security Printing Corporation.
Podział waluty
1 won koreański (kod KRW) dzieli się na 100 dzonów. Odpowiedniki polskich groszy nie są jednak w obiegu, a to z powodu niskiej wartości waluty Korei Południowej. W obiegu znajdują się obecnie:
- monety: 1, 5, 10, 50, 100 oraz 500 wonów;
- banknoty: 1000, 5000, 10000 oraz 50000 wonów.
Wony południowokoreańskie – aktualny kurs wymiany
Wony południowokoreańskie należą do walut stabilnych i z długą historią, ale bardzo tanich. To ciekawe, zważywszy na fakt, że Korea jest bogatym i wysokorozwiniętym krajem. Aktualny kurs KRW prezentuje się następująco:
- 1 KRW = 0,0036 PLN;
- 1 KRW = 0,00075 EUR;
- 1 KRW = 0,00076 USD.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Korei Południowej?
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich. Na miejscu powinno bez problemu udać się wymienić je po korzystnym kursie. To waluta powszechnie dostępna w koreańskich kantorach. Co jednak ważne, w większości miejsc nie będzie można nią płacić, ponieważ Koreańczycy używają przede wszystkim wonów, niechętnie sięgając po obce banknoty. Ostatnio wzrasta zainteresowanie euro, które również powinno dać się wymienić bez większych problemów, ale jego kurs może być nieco gorszy, niż w przypadku amerykańskich pieniędzy.
Waluta Korei Południowej nie jest zwykle dostępna w polskich kantorach, choć można próbować szczęścia w internetowych punktach wymiany walut. Jeśli udałoby się ją znaleźć jeszcze w Polsce, byłoby to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie wymagałoby robienia podwójnej wymiany – złotówek na dolary w Polsce i dolarów na wony już w Korei.
Bankomaty
Zarówno placówki popularnych banków, jak i bankomaty są powszechnie dostępne w Korei Południowej. Nie tylko w większych miastach, ale również na prowincji. Pod względem komfortu korzystania z tego typu urządzeń to bardzo dobrze przygotowany kraj. Inną sprawą jest prowizja, która często bywa naliczana podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów. Zanim więc zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, czy będzie ono dla ciebie opłacalne. Każdy bank ma bowiem inne stawki dla klientów z kartami z zagranicznych banków.
Transakcje bezgotówkowe
Korea Południowa to kraj, gdzie transakcje bezgotówkowe są powszechne. Terminale płatnicze dostępne są w kinach, teatrach, sklepach, hotelach czy restauracjach. Sami Koreańczycy natomiast bardzo chętnie z nich korzystają – według statystyk, nawet chętniej, niż z gotówki. Jeśli więc sam preferujesz taką formę rozliczania, na pewno odnajdziesz się w czasie wyjazdu do tego azjatyckiego kraju. Akceptowane są wszystkie najpopularniejsze karty debetowe i kredytowe – VISA, MasterCard czy Maestro.
Płatności mobilne z wykorzystaniem NFC są również powszechnie stosowane i akceptowane. Jedynymi miejscem, w którym nie będzie się dało zapłacić zbliżeniowo, to targ. Ewentualnie uliczni kupcy mogą nie być przygotowani, ale tych w Korei – szczególnie w większych miastach – nie ma zbyt wielu. Jednocześnie dobrze, żebyś zawsze miał przy sobie trochę gotówki. Problemy techniczne czy brak terminalu to coś, co zawsze może się przytrafić, dlatego lepiej być przygotowanym. Najlepiej, jeśli w twoim portfelu znajdzie się waluta Korei Południowej, czyli wony.
Ceny w Korei Południowej
Korea Południowa jest stosunkowo drogim krajem. Mowa tutaj przede wszystkim o usługach hotelowych, ale również cenie paliwa czy kosztach utrzymania. Podstawowe produkty spożywcze potrafią być o kilkadziesiąt procent droższe niż w Polsce. Wynika to między innymi z faktu, że Koreańczycy dobrze – oczywiście uśredniając – zarabiają, co zawsze przekłada się na większe koszty utrzymania.
Poniżej prezentujemy uśrednione ceny podstawowych produktów spożywczych, które można kupić w koreańskich sklepach:
- chleb – bochenek: 3000,00 KRW;
- masło – kostka: 8000,00 KRW;
- jajka – 10 sztuk: 6000,00 KRW;
- mleko – 1 litr: 2500,00 KRW;
- ziemniaki – 1 kilogram: 1000,00 KRW;
- makaron – 400 gramów: 1500,00 KRW;
- woda mineralna – 1,5 litra: 1000,00 KRW.
Waluta Korei Południowej nie jest łatwo dostępna, ale wartą ją mieć przy sobie podróżując po tym kraju. Najlepiej wymienić ją za amerykańskie dolary. Jednocześnie ten azjatycki kraj jest stworzony z myślą o osobach, które używają i lubią wygodę płatności bezgotówkowych. Terminale płatnicze są dostępne praktycznie wszędzie, a sami Koreańczycy preferują ten sposób rozliczania się. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z bankomatów – prowizja może być bardzo wysoka, w przecież tej dodatkowej opłaty można łatwo uniknąć.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety