Albania – waluta. Historia, kurs wymiany i inne najważniejsze informacje

Celem twojej podróży jest Albania? Waluta to temat, który musisz zgłębić, żeby bez przeszkód poruszać się po tym pięknym kraju. W artykule znajdziesz aktualny kurs, a także dużo podpowiedzi praktycznych.

albania waluta
Ocena

Albania to częsty kierunek wakacyjnych wyjazdów. Nie powinno to dziwić – to niewielki, ale piękny kraj, z pysznym jedzeniem i niezwykle sympatycznymi mieszkańcami. Wiele osób wybiera się tak na własną rękę, bez pomocy biur podróży. Jeśli zdecydowałeś, że twoim celem będzie Albania, waluta to temat, który musisz lepiej poznać. Żeby wygodnie płacić i nie martwić się o ewentualne transakcje, których przeprowadzisz przecież całkiem sporo. Warto więc dowiedzieć się w tej sprawie więcej.

Lek albański – podstawowe informacje o walucie Albanii

albania waluta miasto

Nazwa waluty Albanii pochodzi o piętnastowiecznego księcia, Lekë Dukagjiniego. Jednostka monetarna wprowadzona została w 1926 roku, ale – co ciekawe – do 1947 roku funkcjonowała wraz z frankiem albańskim. Właśnie w tym roku przeprowadzono reformę, która ustanowiła nowy lek, który od tego momentu był jedyną jednostką monetarną Albanii. W latach 90. XX wieku próbowało wprowadzić nową jednostkę, którą nazwano lek valutë, ale nie została pozytywnie przyjęta i zrezygnowano z tego projektu.

Podział waluty

1 lek albański (kod ALL) dzieli się na 100 qindarek, ale w ostatnich latach te odpowiedniki polskich groszy zostały wyłączone z obiegu, a wszystko z powodu ogromnej inflacji i niskiej wartości waluty Albanii. Obecnie w obiegu są:

  • banknoty: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków albańskich;
  • monety: 5, 10, 20, 50, 100 leków albańskich.

Albania – waluta i jej aktualny kurs

albania waluta portfel

Jak już zostało wspomniane, lek albański nie należy do walut drogich. Co prawda od wielu miesięcy odnotowuje wzrosty, nadal daleko mu do wartości chociażby złotówki, nie wspominając o euro czy dolarach.

Obecnie 1 ALL kosztuje 0,041 PLN. Łatwo więc policzyć, że wydając 100 PLN będziesz w stanie kupić ponad 2425 ALL. Wprowadzenie banknotów o bardzo wysokich nominałach wydaje się zatem w pełni uzasadnionym rozwiązaniem.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Albanii?

albania waluta widok

Zdecydowanie najlepiej mieć w portfelu walutę Albanii. Akceptowana jest we wszystkich miejscach. Nominały 1000 i 2000 leków powinny być optymalne, ponieważ nie będą przesadnie wypychały portfela i będzie można za nie kupić sporo dóbr. Warto jednocześnie unikać monet, ponieważ po powrocie może być problem z ich wymianą. Kantory zdecydowanie chętniej przyjmują albańskie banknoty.

Do Albanii można zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie – można płacić nimi bez problemu w hotelach czy restauracjach, ale warto mieć na uwadze, że po zawyżonym kursie. W tych okolicznościach wspomniana miejscowa waluta będzie zwyczajnie najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem. Można ją kupić w polskich kantorach – czy to internetowych, czy stacjonarnych.

Bankomaty i płatności bezgotówkowe

Gotówka jest pewniejszym rozwiązaniem. Oczywiście w Albanii w wielu miejscach akceptowane są karty płatnicze, ale nie zawsze będzie to opłacalne z powodu prowizji. Podobnie ma się sytuacja z bankomatami. Łatwo pobrać pieniądze, ale to także może oznaczać dodatkowe opłaty. Jeśli chcesz ich uniknąć, postaraj się wziąć ze sobą odpowiednią kwotę, żeby nie musieć pobierać pieniędzy na miejscu.

Ceny w Albanii

albania waluta pieniadze

Wyjazd turystyczny do Albanii nie musi być drogi. W miejscowych sklepach znaleźć można produkty w naprawdę konkurencyjnych cenach. Warto zerknąć na ceny pożywienia, żeby zrozumieć, jak wygląda kwestia cen w tym kraju:

  • chleb – bochenek: 60,00 ALL;
  • masło – kostka: 150,00 ALL;
  • jajka – 10 sztuk: 135,00 ALL;
  • szynka – 1 kilogram: 750,00 ALL;
  • pomidory – 1 kilogram: 60,00 ALL;
  • ziemniaki – 1 kilogram: 90,00 ALL.

Będąc w Albanii jako turysta, możesz oczywiście płacić w euro czy dolarach. To jednak zwyczajnie nieopłacalne. Choć albańska waluta nie należy do najtańszych i najpowszechniejszych, warto zabrać ją ze sobą przed wyjazdem. Zakupy u kupców czy na ulicznych straganach mogą okazać się niemożliwe bez miejscowej waluty. Albania to kraj otwarty na turystów, ale jednocześnie wciąż w wielu kwestiach ograniczony, dlatego nie warto wybierać niekorzystnych rozwiązań. Leki albańskie powinny znaleźć się w portfelu każdej osoby, która planuje odwiedzić ten kraj.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *