Indie to bez wątpienia piękny kraj, który warto odwiedzić. Wycieczki i wczasy są tam coraz popularniejsze. Jeśli planujesz podobny wyjazd, powinna zainteresować cię waluta Indii – rupia. Będzie niezbędna podczas przechadzania się po mieście i robienia zakupów na straganach, u miejscowych kupców. Oni nie przyjmują kart, dlatego warto dowiedzieć się o wspomnianej walucie nieco więcej, żeby być przygotowanym.
Waluta Indii – historia i podstawowe informacje
Historia rupii indyjskiej sięga XVI wieku. Wtedy to władca Delhi, Szer Szah Suri, zdecydował o wprowadzeniu nowej waluty. Miała ona formę srebrnych monet o wadze 180 gramów. Oczywiście wiele się od tego czasu zmieniło, ale pozostała oczywiście nazwa, która wciąż w Indiach jest używana.
Podział waluty
1 rupia indyjska (kod INR) dzieli się na 100 pais. W obiegu są zarówno monety, które są coraz rzadziej używane, jak i banknoty. Podczas pobytu w Indiach spotkasz się z:
- monetami: 1, 2, 5 i 10 rupii oraz 50 paisa;
- banknotami: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 2000 rupii;
Kurs rupii indyjskiej
Ostatnie lata stoją pod znakiem regularnego wzrostu ceny waluty Indii. Składa się na to wiele czynników jak chociażby wciąż rosnącą pozycją tego kraju jako importera różnych dóbr. Jednocześnie sytuacja w Europie powoduje dużą niestabilność na rynku walut.
Obecnie 1 INR kosztuje 0,060 PLN. Innymi słowy, 1000 INR to obecnie 60,36 PLN. Widać więc wyraźnie, że mamy w tym wypadku do czynienia z bardzo tanią walutą. To jeden z aspektów, który trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu do Indii.
Czym płacić podczas pobytu w Indiach?
Najlepsze podczas pobytu w Indiach będą banknoty o nominale 1000 rupii. Można za nie sporo kupić bez potrzeby wypychania sobie portfela dużą liczbą banknotów o mniejszych nominałach i niewielkiej wartości. Podobnie jest w przypadku banknotów o nominale 2000 rupii. W tym wypadku jednak mogą pojawić się problemy ze strony sprzedawców, którzy mogą mieć kłopot z wydaniem reszty. Zasadniczo jednak zasada w Indiach jest jednak taka – im wyższy nominał w portfelu, tym lepiej.
Co oprócz gotówki?
W dużych ośrodkach miejskich i wypoczynkowych powszechnie akceptowane są popularne karty płatnicze i kredytowe – Visa, Maestro czy MasterCard. W mniejszych miejscowościach czy podczas zakupów u lokalnych sprzedawców, których w Indiach jest dużo, transakcje bezgotówkowe nie będą możliwe. Jednocześnie nie należy zapominać o prowizji, która może być bardzo duża. Również, gdy będziesz wypłacać pieniądze z bankomatu. Postaw na walutę Indii i miej w portfelu trochę dolarów lub euro. Te zawsze się przydadzą, a łatwo je – w razie potrzeby – wymienisz.
Ceny w Indiach
Podczas wakacji w Indiach planujesz samodzielnie dbać o zakup podstawowych produktów? Ceny powinny cię pozytywnie zaskoczyć, ponieważ wiele rzeczy można kupić dużo taniej, niż w Europie. W sklepach znajdziesz produkty spożywcze w następujących cenach:
- chleb – bochenek: 40,00 INR;
- masło – kostka: 142,50 INR;
- jajka – 10 sztuk: 62,00 INR;
- pomidory – 1 kilogram: 40,00 INR;
- mleko – 1 litr: 40,00 INR;
- ryż – 400 gramów: 80,00 INR.
Jaką walutę zabrać do Indii? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest proste – postaw na rupie indyjskie. Kupisz je po dobrym kursie również w Polsce. Jeśli nie w stacjonarnych kantorach, to na pewno w internetowych. Nie nastawiaj się na płatność kartami, a także staraj się unikać wypłat w bankach i bankomatach. Waluta Indii to najpowszechniejszy środek płatniczy. Szczególnie popularny na ulicach mniejszych i większych miast, gdzie kwitnie handel produktów o różnym przeznaczeniu.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety