Waluta Indii – rupia indyjska i jej aktualny kurs. Jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą do Indii?

Rupia, waluta Indii, nie należy do specjalnie drogich. Jest również dostępna w polskich kantorach, choć nie wszystkich i wszędzie. Jeśli planujesz wyjazd do Indii – czy to służbowy, czy turystyczny – musisz zainteresować się tematem waluty.

waluta indii
Ocena

Indie to bez wątpienia piękny kraj, który warto odwiedzić. Wycieczki i wczasy są tam coraz popularniejsze. Jeśli planujesz podobny wyjazd, powinna zainteresować cię waluta Indii – rupia. Będzie niezbędna podczas przechadzania się po mieście i robienia zakupów na straganach, u miejscowych kupców. Oni nie przyjmują kart, dlatego warto dowiedzieć się o wspomnianej walucie nieco więcej, żeby być przygotowanym.

Waluta Indii – historia i podstawowe informacje

Historia rupii indyjskiej sięga XVI wieku. Wtedy to władca Delhi, Szer Szah Suri, zdecydował o wprowadzeniu nowej waluty. Miała ona formę srebrnych monet o wadze 180 gramów. Oczywiście wiele się od tego czasu zmieniło, ale pozostała oczywiście nazwa, która wciąż w Indiach jest używana.

Podział waluty

1 rupia indyjska (kod INR) dzieli się na 100 pais. W obiegu są zarówno monety, które są coraz rzadziej używane, jak i banknoty. Podczas pobytu w Indiach spotkasz się z:

  • monetami: 1, 2, 5 i 10 rupii oraz 50 paisa;
  • banknotami: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 2000 rupii;

Kurs rupii indyjskiej

Ostatnie lata stoją pod znakiem regularnego wzrostu ceny waluty Indii. Składa się na to wiele czynników jak chociażby wciąż rosnącą pozycją tego kraju jako importera różnych dóbr. Jednocześnie sytuacja w Europie powoduje dużą niestabilność na rynku walut.

Obecnie 1 INR kosztuje 0,060 PLN. Innymi słowy, 1000 INR to obecnie 60,36 PLN. Widać więc wyraźnie, że mamy w tym wypadku do czynienia z bardzo tanią walutą. To jeden z aspektów, który trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu do Indii.

Czym płacić podczas pobytu w Indiach?

Najlepsze podczas pobytu w Indiach będą banknoty o nominale 1000 rupii. Można za nie sporo kupić bez potrzeby wypychania sobie portfela dużą liczbą banknotów o mniejszych nominałach i niewielkiej wartości. Podobnie jest w przypadku banknotów o nominale 2000 rupii. W tym wypadku jednak mogą pojawić się problemy ze strony sprzedawców, którzy mogą mieć kłopot z wydaniem reszty. Zasadniczo jednak zasada w Indiach jest jednak taka – im wyższy nominał w portfelu, tym lepiej.

Co oprócz gotówki?

W dużych ośrodkach miejskich i wypoczynkowych powszechnie akceptowane są popularne karty płatnicze i kredytowe – Visa, Maestro czy MasterCard. W mniejszych miejscowościach czy podczas zakupów u lokalnych sprzedawców, których w Indiach jest dużo, transakcje bezgotówkowe nie będą możliwe. Jednocześnie nie należy zapominać o prowizji, która może być bardzo duża. Również, gdy będziesz wypłacać pieniądze z bankomatu. Postaw na walutę Indii i miej w portfelu trochę dolarów lub euro. Te zawsze się przydadzą, a łatwo je – w razie potrzeby – wymienisz.

Ceny w Indiach

Podczas wakacji w Indiach planujesz samodzielnie dbać o zakup podstawowych produktów? Ceny powinny cię pozytywnie zaskoczyć, ponieważ wiele rzeczy można kupić dużo taniej, niż w Europie. W sklepach znajdziesz produkty spożywcze w następujących cenach:

  • chleb – bochenek: 40,00 INR;
  • masło – kostka: 142,50 INR;
  • jajka – 10 sztuk: 62,00 INR;
  • pomidory – 1 kilogram: 40,00 INR;
  • mleko – 1 litr: 40,00 INR;
  • ryż – 400 gramów: 80,00 INR.

Jaką walutę zabrać do Indii? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest proste – postaw na rupie indyjskie. Kupisz je po dobrym kursie również w Polsce. Jeśli nie w stacjonarnych kantorach, to na pewno w internetowych. Nie nastawiaj się na płatność kartami, a także staraj się unikać wypłat w bankach i bankomatach. Waluta Indii to najpowszechniejszy środek płatniczy. Szczególnie popularny na ulicach mniejszych i większych miast, gdzie kwitnie handel produktów o różnym przeznaczeniu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *