Real brazylijski to waluta Brazylii. Wyjeżdżając na wakacje do tego kraju w Ameryce Południowej, koniecznie musisz wymienić odpowiednią sumę pieniędzy. W Brazylii ceny są umiarkowane, ale za to nie wszędzie można korzystać z udogodnień transakcji bezgotówkowych. Warto więc mieć większą sumę w miejscowej walucie, żeby później na miejscu nie martwić się o ewentualną wymianę.
Real brazylijski – podstawowe informacje
Historia brazylijskiej waluty sięga roku 1654, gdy wprowadzona została do obiegu przez Holendrów. Rzecz miała miejsce w północnej części kraju. Ostatecznie real brazylijski stał się oficjalną walutą kraju kilkanaście lat później – w 1690 roku. Funkcjonowała do 1942 roku. Wtedy rząd zdecydował o wprowadzeniu nowej waluty nazwanej cruzeiro real. Ta utrzymała się do 1994 roku, gdy ponownie wrócono do poprzedniego systemu monetarnego. Warto wiedzieć, że słowo „real” w nazwie waluty Brazylii oznacza, iż jest ona „królewska”.
Podział waluty Brazylii
1 real brazylijski (kod BRL) dzieli się na 100 centavos. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Brazylijski system monetarny obejmuje:
- banknoty: 2, 5, 10, 20, 50, 100 reali;
- monety: 1 real oraz 1, 5, 10, 25, 50 centavos.
Waluta Brazylii – aktualny kurs wymiany
Sytuacja ekonomiczna Brazylii nie jest w ostatnim czasie najlepsza. Duża inflacja i bezrobocie, a także spore zamieszanie wywołane przez COVID-19 sprawiły, że jej cena na przełomie 2020 i 2021 roku znacząco spadła. Ostatnio jednak zauważalne są wzrosty kursu realu brazylijskiego.
Obecnie za 1 BRL zapłacić trzeba 0,88 PLN. Możemy mówić o stabilizacji kursu, do której doszło na początku lutego 2022 roku.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Brazylii?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą waluty Brazylii. Z jej wykorzystaniem załatwić można wszystkie sprawy i za wszystko zapłacić. Nie należy natomiast brać ze sobą złotówek, ponieważ trudno je będzie wymienić. Jeśli chcesz mieć ze sobą pieniądze w innej walucie, postaw na dolary amerykańskie, ale niekoniecznie na euro. W Brazylii nie wymienisz ich po dobrym kursie, nawet w banku.
Alternatywnym rozwiązaniem są płatności bezgotówkowe, które są powszechnie akceptowane. W wielu miejscach w Brazylii zapłacisz kartą debetową lub kredytową, ale oczywiście nie wszędzie – na przykład w mniejszych sklepach czy u ulicznych handlarzy. Dodatkowo często zdarzają się problemy z odczytywaniem kart przez terminale, dlatego nie należy ufać temu rozwiązaniu bezgranicznie i zawsze mieć ze sobą gotówkę. Bankomatów w Brazylii nie brakuje, ale wybieranie z nich gotówki obciążone może być dużą prowizją. Musisz na to uważać i sprawdzać, ile dopłacasz do każdej transakcji!
Ceny w Brazylii
Ceny w Brazylii są umiarkowane – nie chodzi tylko o hotele czy restauracje, ale również towary pierwszej potrzeby. Najlepiej widać to na uśrednionych cenach podstawowych produktów żywnościowych:
- chleb – bochenek: 4,75 BRL;
- masło – kostka: 6,25 BRL;
- jajka – 10 sztuk: 5,50 BRL;
- szynka – 1 kilogram: 45,00 BRL;
- pomidory – 1 kilogram: 6,00 BRL;
- ziemniaki – 1 kilogram: 5,75 BRL;
- ryż – 400 gramów: 3,00 BRL.
Waluta Brazylii sprawi, że w czasie wakacji będziesz miał swobodę podczas płacenia i kupowania, czego tylko chcesz. Miej ze sobą dolary i karty płatnicze, ale opieraj się przede wszystkim na realach brazylijskich. Są powszechnie akceptowane. Miej ze sobą wyższe i niższe nominały, żeby wygodnie było ci przeprowadzać różnego rodzaju transakcje. Banknoty w Brazylii są jednocześnie bardzo ładne. Na uwagę zasługuje ten o wartości 10 reali – awers banknotu zdobi wizerunek Pedro Alvaresa Cabrala, portugalskiego żeglarza, pierwszego Europejczyka, który zobaczył Brazylię. Warto zostawić sobie taki banknot na pamiątkę wspaniałej podróży.
Dodaj komentarz