Tonle Sap w Kambodży i malownicze pływające wioski na jeziorze

Zwiedzanie Kambodży większość osób rozpoczyna od Angkor Wat. A potem? Niecałe 40 km od jednego z cudów świata znajduje się kolejny interesujący punkt: pływające osady z najbardziej znaną Kompong Phluk! Dowiedz się więcej o jeziorze Tonle Sap i życiu wokół niego!

tonle sap

Tonle Sap to jezioro położone w pobliżu Siem Reap, na granicy kilku prowincji (najbardziej znana to Battambang). Zwiedzając Kambodżę nie sposób pominąć tego miejsca – nie tylko dlatego, że to największy akwen wodny w kraju i na Półwyspie Indochińskim. Z czego jeszcze słynie Tonle Sap?

Jezioro Tonle Sap – poznaj tajemnice tego miejsca

tonle sap wioska nad wodą

Tonle Sap, za sprawą rzeki o tej samej nazwie, połączone jest z Mekongiem. Kiedykup bilety ta rozpoczynająca swój bieg w Himalajach rzeka wiosną przybiera na sile, Tonle Sap (podobno jako jedyna na świecie) zmienia kierunek swojego biegu. Wówczas to właśnie do jeziora o tej nazwie dostają się ryby zwykle żyjące jedynie w Mekongu, a poziom wody znacznie się podnosi. Zjawisko to łączy się z porą deszczową – co dodatkowo wpływa na zwiększenie ilości wody w akwenie. Efekt? Jezioro, którego głębokość w porze suchej sięga maksymalnie 1 metra, staje się głębokie na ok. 13–15 metrów!

Zobacz też:
Angkor Wat - wyjątkowa świątynia z długą historią

Kup bilety i planuj wycieczkę nad jezioro Tonle Sap! 

 

Zwierzęta w Tonle Sap

Słodkie wody Tonle Sap są domem dla wielu gatunków zwierząt. Płynąc po jeziorze, możesz spotkać węże, żaby, ptaki (np. pelikany, ibisy, orły), krokodyle syjamskie oraz wiele gatunków ryb (przyjmuje się, że żyje ich tutaj od 150 do nawet 300!). Jednym z nich jest pangaz –olbrzymi sum, którego długość dochodzi nawet do 3 metrów, a masa przekracza często 200 kg.

Pływające wioski w cieniu Angkor Wat

tonle sap dziecko stoi w drzwiach

Wokół jeziora Tonle Sap toczy się życie blisko 3 mln mieszkańców. Są to głównie Khmerzy, ale spotkasz tutaj również Wietnamczyków, Chińczyków oraz etniczną mniejszość muzułmańską (Cham). Wszyscy to przede wszystkim rybacy, właściciele małych lokalnych knajpek oraz łodzi, którymi przewożą turystów. A ci przybywają naprawdę tłumnie z kilku powodów. Po pierwsze, znaczenie ma bliskość największego zabytku Kambodży – kompleksu Angkor. Po drugie – to właśnie tutaj zobaczyć można domy na palach (należące do najbogatszych), małe domy na wodzie albo łódki, w których mieszkają najbiedniejsi rybacy. Wioski na wodzie to jednak nie tylko domy mieszkalne. Znajdują się tu także budynki użyteczności publicznej (kościoły, restauracje czy szkoły), jak i…. największe boisko do koszykówki!kup bilety

Zobacz też:
Angkor Wat - wyjątkowa świątynia z długą historią

Co jeszcze warto widzieć: Kampong Phluk i inne osady

tonle sap dom na wodzie

Dlaczego to właśnie wioska Kampong Phluk przebija popularnością pozostałe tutejsze osiedla? Przede wszystkim wynika to z faktu, że większość znajdujących się w niej mieszkań, to domy na palach (wieś leży na terenach zalewowych). Poza tą osadą, znana jest także wioska na wodzie Chong Khneas czy miasteczko Kompong Khleang. To ostatnie odwiedzane jest jednak rzadziej niż wymienione wcześniej kolonie. Jeśli więc chcesz bliżej poznać prawdziwe życie tutejszych mieszkańców i nie lubisz tłumów, odwiedź właśnie to miejsce.

 

Rejs o zachodzie słońca – atrakcja nie tylko dla zakochanych

tonle sap pomost

Chciałbyś zwiedzić wybrzeże Tonle Sap i z bliska poznać życie mieszkańców? Wybierz się więc na niezapomnianą, 4-godzinną przygodę! Z twojego hotelu odbierze cię klimatyzowany samochód z przewodnikiem mówiącym po angielsku. W drodze na brzeg akwenu wysłuchasz historii okolicy oraz dowiesz się więcej o kulturze i życiu ludzi zamieszkujących te tereny. Z okien samochodu zobaczysz też, zalewane czasem wodami jeziora, pola ryżowe i uprawy lotosu. Kup bilety już teraz!

 

Zobacz też:
Angkor Wat - wyjątkowa świątynia z długą historią

Następnie przesiądziesz się na łódkę, którą popłyniesz na farmę ryb i krokodyli. Potem odwiedzisz sklep z pamiątkami oraz z bliska zobaczysz pływające wioski, a nawet przepłyniesz przez środek jednej z nich! Wówczas czeka cię kolejna przesiadka – tym razem na pokład Queen Tara, największej łodzi na jeziorze. To właśnie na jej pokładzie zjesz wyjątkową kolację, a potem, z drinkiem w dłoni, podziwiać będziesz zjawiskowy zachód słońca. Kiedy znikną ostatnie promienie, zostaniesz odwieziony na brzeg. Stamtąd wygodnie wrócisz do swojego hotelu – znów klimatyzowanym samochodem.

Jezioro Tonle Sap w Kambodży to niezwykła atrakcja. Tylko tutaj zobaczyć można z bliska ogromne ilości ryb (roczne połowy wynoszą ok. 200 tys. ton!). Imponująca jest także powierzchnia jeziora: 2,5 tys. km². Nigdy nie zapomnisz również wrażenia, jakie zrobią na tobie pływające domy! Jeśli więc planujesz zwiedzać Azję, nie zapomnij odwiedzić okolic ogromnego jeziora w Kambodży.


Zobacz też:

Zobacz też:
Angkor Wat - wyjątkowa świątynia z długą historią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.