Angkor Wat – wyjątkowa świątynia z długą historią

Czy wiesz, że Angkor Wat to największa świątynia na świecie? Chciałbyś zwiedzić ten kompleks i poczuć jego wyjątkową atmosferę? Sprawdź, jak przygotować się na tę niezapomnianą przygodę!

angkor wat

Kompleks Angkor to wyjątkowe miejsce, które pamięta jeszcze czasy imperium Khmerów. Jego zwiedzanie pozwoli ci lepiej poznać historię terenów obecnej Kambodży. Lepiej zrozumiesz też tutejsze wierzenia – zarówno dawny hinduizm, jak i bardziej współczesny buddyjski charakter miejsca. Odkryj więc Angkor Wat – największą świątynię kompleksu i jeden z cudów świata!

O czym warto wiedzieć, czyli trochę historii

angkor wat wejście od frontu

Angkor Wat to jeden z symboli Kambodży – wizerunek kompleksu świątyń znajduje się nawet na państwowej fladze. Historia świątyni sięga XII wieku, a jej budowę rozpoczęto na zlecenie króla Surjawarmana II. Władca ten identyfikował się z Wisznu, jednym z hinduistycznych bóstw (dewów), na którego cześć zaczęto wznosić wyjątkowy kompleks świątynny. Według podań w budowie uczestniczyło ponad 50 tysięcy robotników. Towarzyszyło im tysiące artystów: malarzy oraz rzeźbiarzy odpowiedzialnych za tworzenie płaskorzeźb i malowideł. Świątynia nosiła wówczas, prawdopodobnie, nazwę Varah Vishnu-lok, co oznacza mieszkanie Wisznu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Elena Walter (@elena_walter_rus)


W ciągu przeszło 30 lat (bo tyle właśnie trwała budowa kompleksu) powstały takie znane współcześnie cuda, jak np. licząca 65 metrów wysokości wieża głównej świątyni (symbolizuje ona mityczną górę Meru). Stworzono także wyjątkowy „arras” – kamienny taras przedstawiający sceny z życia ponad 20 tysięcy postaci.

Zobacz też:
Tonle Sap w Kambodży i malownicze pływające wioski na jeziorze

W XV wieku, z do dziś nieznanych powodów, Angkor Wat oraz pobliskie miasto Siem Reap (zamieszkiwane w szczytowym okresie nawet przez milion mieszkańców!) całkowicie wyburzono. Wpisane dziś do światowego dziedzictwa Unesco ruiny w środku dżungli ponownie odkrył dopiero w 1861 r. francuski podróżnik Henri Mouhot.

 

Całodniowe zwiedzanie Angkor Wat (Siem Reap)

angkor wat domki i korzenie

Jak możesz zwiedzić kompleks Angkor Wat? Najlepiej w małej grupie, której towarzyszył będzie lokalny przewodnik. Wówczas najłatwiej będzie ci poczuć atmosferę tego miejsca oraz wypytać eksperta o wszystkie szczegóły, które cię zainteresują. Taka wycieczka może odbyć się w grupie liczącej zaledwie 10 osób albo zostać zaaranżowana specjalnie dla ciebie i znajomych, z którymi przyjechałeś do Azji. Kup bilety na zwiedzanie Angkor Wat już teraz!

Angkor Wat krok po kroku

Wyprawa rozpoczyna się bardzo wcześnie – dzięki temu możesz podziwiać wschód słońca w Angkor Wat. Potem przyjdzie czas na odwiedzenie innych świątyń wchodzących w skład kompleksu Angkor. Zobaczysz świątynię Bayon oraz Ta Prohm. Odwiedzisz także miasto Angkor Thom. Dzień zakończy się powrotem z wiecznej świątyni do twojego hotelu.kup bilety

Zobacz też:
Tonle Sap w Kambodży i malownicze pływające wioski na jeziorze

Na czas zwiedzania zaopatrz się w wygodne buty i ubranie. Nie powinno ono być jednak zbyt krótkie – spódniczkę mini i szorty zostaw na inne okazje. Z uwagi na położenie Angkor Wat i ograniczenia w przemieszczaniu się, wycieczka nie będzie odpowiednia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz małych dzieci (do ok. 5 roku życia).

 

Angkor Wat – informacje praktyczne

angkor wat widok z oddali

Zwiedzanie świątyń najlepiej rozpocząć, mając już podstawowe informacje na ich temat. O czym warto wiedzieć, zanim na własne oczy poznasz największy zabytek religijny na świecie?

Angkor Wat – dokąd dojechać? Krong Siem Reap
Cena biletu wstępu 37 USD — kup bilet
Dostępność dla osób niepełnosprawnych ograniczona
Sposób poruszania się po kompleksie Pieszo, z wykorzystaniem małych pojazdów (tuk tuk)
Uwagi Wygodny strój zakrywający ramiona i uda. Przydatne będzie nakrycie głowy.

Wisznu, Khmerowie i tłumy turystów, czyli kilka ciekawostek

angkor wat wejście porośnięte przez korzenie

Czy coś jeszcze może zaskoczyć cię, kiedy zaczniesz wgłębiać się w tajemnice i historie otaczające dawne sanktuarium? Oczywiście! Oto zaledwie kilka ciekawostek:

  • Po kompleksie świątyń turyści mogą przemieszczać się niewielkimi taksówkami – tzw. tuk tuk. Wynika to z faktu, że świątynie oddzielają od siebie czasem spore odległości.
  • Zabudowania Angkor Wat pojawiają się w popularnej grze Tomb Raider: The Last Revelation. Jest to czwarty epizod przygód znanej archeolożki, Lary Croft (w jej filmową wersję wcielała się Angelina Jolie).
  • Świątynia Angkor Wat ma wymiary prostokąta (1300 x 1500 m), a całość otacza fosa szerokości 183 metrów. Cały zespół świątynny otacza z kolei wysoki mur (1000 x 800 metrów) zakończony 5 wieżami.
  • Początkowo hinduska świątynia z czasem stała się miejscem kultu buddystów. Cały kompleks Angkor Wat liczy 250 budynków!
  • Niegdyś zabudowania Angkor Wat można było zwiedzać, podziwiając okolicę z grzbietów słoni. Od kilku lat proceder ten jest jednak zakazany.
  • Angkor Wat w Kambodży jest oddalone od stolicy kraju (Phnom Penh) o ponad 300 km. W pobliżu świątyń znajduje się idealne miejsce do wypoczynku i podziwiania zachodów słońca – jezioro Tonle Sap.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez David Ferrugio (@ferruggiio)


Angkor Wat, świątynia zbudowana ponad X wieków temu, wciąż robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Dawna stolica imperium khmerskiego, a także wspaniały ośrodek kultu, to jedyne takie miejsce na świecie. Nieodmienne zachwyca widokami oraz śladami dawnych czasów. Jeśli więc planujesz wyprawę do Azji, szczególnie w rejony Tajlandii albo Wietnamu, nie zapomnij zwiedzić również tego miejsca. Nikt, kto podziwiał wschód słońca nad Angkor Wat i zwiedzał świątynie, nie wrócił stąd rozczarowany!

Zobacz też:
Tonle Sap w Kambodży i malownicze pływające wioski na jeziorze

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.