San Gimignano we Włoszech – średniowieczny Manhattan w Toskanii. Wieże, freski, lody i szafran. Co zobaczyć?

Wśród malowniczych toskańskich pól i oliwnych gajów znajduje się średniowieczne miasteczko San Gimignano, znane również jako średniowieczny Manhattan. Jak je odnaleźć i co warto zobaczyć podczas wizyty? Dojazd, zabytki i informacje praktyczne.

san gimignano
Ocena

Wysokie średniowieczne wieże, strome uliczki, malownicze położenie i najlepsze białe toskańskie wino. To tylko kilka powodów, dla których podczas pobytu w Toskanii, warto odwiedzić San Gimignano. Jakie atrakcje czekają na turystów w średniowiecznym Manhattanie? Przedstawiamy krótki przewodnik!

San Gimignano – jak dojechać?

San Gimignano znajduje się w połowie drogi pomiędzy Sieną i Florencją. Prowadzą do niego kręte drogi, które malowniczo wiją się między winnicami, gajami oliwnymi i wzgórzami Val d’Elsa w Toskanii. Najlepszą panoramę na miasto zapewnia dojazd drogą SP127, wiodącej z Montecatini Therme.

Historia San Gimignano

Obecność etruskich grobowców pozwala przypuszczać, że tereny San Gimignano były zamieszkiwane już w III w. p.n.e. Początkowo miasteczko nazywało się Silva. Obecna nazwa związana jest z postacią biskupa Geminiana z Modeny, który miał uchronić miasto przed atakiem barbarzyńców. Pierwsze wzmianki o San Gimignano pojawiają się w dokumentach z X wieku.

Wraz z rozwojem ruchu pielgrzymkowego szlaku via Francigena, miejscowość zaczęła nabierać znaczenia, jako jeden z punktów przystankowych na drodze do Rzymu. Miasto bogaciło się także na produkcji szafranu, który wysyłany był m.in. do Pizy, Genui oraz Francji. Szczyt rozkwitu San Gimignano przypada na koniec średniowiecza. Niestety ten stan uległ zmianie wraz z epidemią dżumy, która w XIV wieku zdziesiątkowała populację Europy i zahamowała ruch pielgrzymkowy.

W wyniku słabej sytuacji finansowej, San Gimignano podporządkowało się w końcu Florencji i straciło na znaczeniu, jako niezależne miasto handlowe. Dobry okres powrócił wraz z rozwojem turystyki. Średniowieczne wieże najpierw wzbudziły zachwyt wśród podróżujących po Toskanii Włochów. Obecnie przyciągają turystów z całego świata. Skąd wzięły się charakterystyczne zabudowania i jaka jest ich historia?

Wieże San Gimignano

San Gimignano często nazywane jest średniowiecznym Manhattanem. To miano zawdzięcza charakterystycznym murowanym wieżom, pochodzącym właśnie z tego okresu. Dzisiaj możemy podziwiać ich zaledwie 14. Niegdyś były to aż 72 budowle o charakterze obronnym. W razie ataku miasta mogły się w nich schować całe rodziny, które wchodziły na wyższe kondygnacje i odcinały drogę napastnikom, wciągając do góry długie drabiny.

Na takie zabezpieczenie mogli sobie pozwolić jednak tylko najbogatsi mieszkańcy miasta. Co za tym idzie, posiadanie swojej własnej wieży w średniowiecznym San Gimignano było wyznacznikiem pozycji społecznej. Zamożna rody rywalizowały ze sobą wysokością i splendorem wież. Żadna z nich nie mogła być jednak wyższa od ratusza, który miał pozostać najwyższym budynkiem w mieście. Nie przeszkadzało to jednak możnym w podejmowaniu prób budowy wyższych wież, czego efekty można podziwiać współcześnie.

Co zobaczyć w San Gimignano?

Zwiedzanie San Gimignano warto rozpocząć od historycznego centrum miasta. Obszar poprzecinany jest kilkoma bramami. Najbardziej reprezentacyjna jest Porta San Giovani zlokalizowana w południowej części miasteczka. Tuż za nią rozpoczyna się główna ulica via San Giovanni, która prowadzi do jednego z dwóch głównych placów miasta – Piazza della Cisterna. Zaraz obok znajduje się plac katedralny Piazza del Duomo i via San Mateo, która ciągnie się do bramy Porta San Mateo.

Cały obszar starego miasta został w 1990 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Poza nielicznymi wyjątkami stare miasto jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Parkingi dla odwiedzających znajdują się wokół murów miejskich i oferują dobre dojście do większości zabytków. Które z nich warto zobaczyć podczas wizyty?

Piazza del Duomo

Sercem San Gimignano jest ceglany plac o kształcie trapezu. Plac stanowił niegdyś skrzyżowanie szlaku pielgrzymów via Francigena z drogą Piza – Siena. Plac otaczają najstarsze pałace i wieże. Najważniejszym budynkiem jest romańska kolegiata Santa Maria Assunta. Pierwsza świątynia powstała tu w X wieku. Obecna Collegiata di San Gimignano to budynek z XII wieku po renesansowej przebudowie. W środku można podziwiać rzeźby i freski szkoły sieneńskiej z XIV i XV wieku.

Palazzo Comunale

W bezpośrednim sąsiedztwie kolegiaty znajduje się ratusz miejski, czyli Palazzo Comunale. Budynek nazywany jest także Palazzo del Popolu lub Palazzo Nuovo del Podestà. Średniowieczny pałac powstał w XIII wieku jako główna siedziba miasta. Jego dziedziniec został ozdobiony herbami dawnych włodarzy miasta. We wnętrzu znajdziemy XIII – wieczne freski o tematyce sakralnej oraz muzeum prezentujące historię miasteczka.

Torre Grossa

Tuż obok ratusza znajduje się najwyższa i najsłynniejsza wieża San Gimignano. Torre Grossa (Wysoka wieża) ma aż 54 metry wysokości. Budynek został ukończony w 1311 roku i stanowił górną granicę wysokości, której nie mogli przekraczać możni budujący własne wieże. Brak posłuszeństwa w tej kwestii karany był szybką rozbiórką oraz grzywnami. Wejście na wieże kosztuje około 5 euro. W cenie znajduje się także bilet do muzeum. Ze szczytu Torre Grossa roztacza się wspaniały widok na San Gimignano oraz zielone pagórki Val d’Elsa.

Torre Rognosa

Na przeciwko kolegiaty, w starym pałacu Podesta, znajduje się Torre Rognosa. Majestatyczna wieża o wysokości 52 metrów została wybudowana w 1200 r. Dawna wieża ratuszowa przez lata była wyznacznikiem górnej granicy wysokości, której nie można było przekraczać. O tym, że próbowano świadczą Torri degli Ardingheli przy pobliskimi Piazza della Cisterna

Piazza della Cisterna

Trójkątny plac swoją nazwę zawdzięcza zabytkowej studni z XIII wieku. Świetnie zachowane zabudowania i charakterystyczna nawierzchnia w jodełkę, pozwalają przenieść się na kilka chwil w czasie. Znajduje się tu także osławiona lodziarnia Gelateria Dondoli, dla której niektórzy odwiedzają San Gimignano. Lody zachwycają kremową konsystencją oraz bogactwem smaków i kolorów. Nie zaskakują więc długie kolejki w tym miejscu.

San Gimignano – średniowieczny Manhattan

San Gimignano przez wielu uważane jest za najpiękniejsze miasto Toskanii. Średniowieczny Manhattan zachwyca architekturą i ciekawą historią. Uroku dodaje mu także malownicze położenie. Miasteczko znane jest także z produkcji szafranu, doskonałych lodów oraz najlepszego białego wina w Toskanii. Z pewnością warto tu przyjechać.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *