Wymiary bagażu to jedna z podstawowych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając się w podróż samolotem. Jeśli pierwszy raz lecisz samolotem, dobrze się do tego przygotuj i poznaj regulamin wybranych linii lotniczych, np. Ryanair. Wymiary bagażu, jeśli będą niewłaściwe, mogą przysporzyć ci wielu problemów i nieprzyjemności na lotnisku. Pamiętaj o tym, że w przypadku, gdy twój bagaż będzie za duży, czeka cię dodatkowa opłata. Musisz też skrupulatnie przejrzeć jego zawartość, bowiem jeśli znajdą się w nim rzeczy niedozwolone, zostaną one zarekwirowane przez pracowników lotniska, a nawet może się zdarzyć, że nie wejdziesz na pokład samolotu! Jakie powinny być wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego? Czym się one od siebie różnią? Dowiedz się więcej!

Ryanair: wymiary bagażu podręcznego

W przypadku linii lotniczych Ryanair wymiary bagażu podręcznego to 40 cm x 25 cm x 20 cm. Może to być zarówno mały plecak, niewielka torba (w tym torba na laptopa), jak i np. damska torebka. Każdy z tych przedmiotów nie może przekraczać podanych wyżej wymiarów, ponieważ bagaż podręczny musi zmieścić się pod fotelem, który znajduje się przed tobą.

Ryanair: wymiary bagażu podręcznego a opłata za bagaż

Wiesz już, jakie są w przypadku Ryanair wymiary bagażu, ale czy musisz za niego płacić? Nie, jeśli zastosujesz się do zasad linii lotniczych Ryanair i nie przekroczysz wielkości bagażu podręcznego. Wówczas opłata za niego jest wliczona w inne opłaty pasażerskie i nie płacisz nic dodatkowo. Jeżeli natomiast okaże się, że wymiary i waga są za duże, konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty. Możliwe też, że w takiej sytuacji torba nie poleci z tobą, ale zostanie umieszczona w luku bagażowym jako bagaż rejestrowany. Najprostszym sposobem na uniknięcie tej przykrej sytuacji jest po prostu dokładne zastosowanie się do ustalonych wytycznych. Możesz jednak zrobić coś jeszcze. Co takiego? Dowiedz się poniżej!

Ryanair: wymiary bagażu a opcja pierwszeństwa i dodatkowej walizki

Linie lotnicze Ryanair, wychodząc naprzeciw potrzebom i wymaganiom swoich pasażerów, udostępniają możliwość wykupienia pierwszeństwa wejścia na pokład i dwóch sztuk bagażu. To świetna opcja zwłaszcza dla osób, które wybierają się np.:

  • w podróż biznesową;
  • na krótki, np. weekendowy wypoczynek.

Zazwyczaj w tym przypadku nie ma potrzeby zabierania ze sobą większej torby z dużą ilością rzeczy. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko unikasz stania w standardowej kolejce do wejścia na pokład samolotu, ale masz też cały swój bagaż przy sobie. To z kolei likwiduje konieczność nadawania, a następnie odbierania bagażu w terminalu na lotnisku docelowym, co pozwala znacząco zaoszczędzić czas. W przypadku Ryanair wymiary bagażu dodatkowego, który możesz zabrać ze sobą do kabiny to 55 cm x 40 cm x 20 cm. Może to być walizka na kółkach, która nie może jednak przekraczać dopuszczalnej wagi 10 kg.

Ryanair: wymiary bagażu rejestrowanego

Nawet dodatkowy bagaż podręczny to za mało? Możesz zatem zdecydować się na wykupienie bagażu rejestrowanego, który poleci w luku bagażowym. Możesz wykupić bagaż rejestrowany do 10 kg, który ma wymiary 55 cm x 40 cm x 20 cm oraz do trzech sztuk bagażu o wadze do 20 kg i wymiarach 81 cm x 119 cm x 119 cm. Wówczas oczywiście nie unikniesz nadania walizek, a następnie ich odbioru po przylocie w miejscu docelowym, bo nie możesz ich zabrać na pokład. Dzięki temu jednak nie musisz się przejmować, że nie zabierzesz ze sobą czegoś ważnego i potrzebnego, bo zyskujesz naprawdę sporo miejsca. Pakując duże walizki, również koniecznie pilnuj tego, aby waga bagażu nie była większa niż określona w regulaminie. 

Ryanair: bagaż rejestrowany i podręczny – co można zabrać?

Nawet jeśli będzie to twoja pierwsza podróż samolotem, zatem do tej pory nie było ci dane przejść procesu pakowania walizki i odprawy, na pewno wiesz, że na lotnisku obowiązują bardzo zaostrzone przepisy związane z tym, co można, a czego nie można przewozić. Wszystko to jest oczywiście podyktowane względami bezpieczeństwa. W związku z tym musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Łatwo jednak przywyknąć do nich, poza tym naprawdę możesz zabrać ze sobą swoje najpotrzebniejsze rzeczy. Pod ręką możesz mieć m.in.:

  • sprzęty elektroniczne – jak np. telefon, laptop, powerbank etc.;
  • książki;
  • lekarstwa – koniecznie sprawdź, jak w przypadku danego przewodnika wygląda ta kwestia, ile leków możesz ze sobą zabrać, jak powinny być zabezpieczone;
  • środki higieny osobistej – jeśli posiadasz jakieś płyny, pamiętaj o tym, że muszą one być przelane do pojemników o pojemności nie większej niż 100 ml i zapakowane w przezroczyste torebki o wymiarach 20 x 20 cm.

W luku bagażowym, poza walizkami z ubraniami, kosmetykami itp., możesz przewozić też, za dodatkową opłatą, np. sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne. Na pokładzie możesz natomiast przewozić m.in. niezbędny sprzęt medyczny (ten fakt należy wcześniej zgłosić!), a także dodatkową torbę dla dziecka w wielu od 8 do 23 miesięcy, której waga nie przekracza 5 kg.

Ryanair: bagaż rejestrowany i podręczny – czego nie można zabrać?

Co nie powinno znaleźć się w samolocie? Przede wszystkim rzeczy niebezpieczne. Zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym nie możesz przewozić m.in.:

  • broni palnej i innej, zwłaszcza takiej, która ma ostre końce i krawędzie;
  • materiałów wybuchowych, łatwopalnych;
  • substancji toksycznych i chemicznych.

Wszystko to zagraża bowiem prawidłowemu działaniu samolotu i naraża na niebezpieczeństwo pasażerów i obsługę. Wszystkie inne przedmioty mające ostre krawędzie czy końce, jak np. nożyczki do paznokci, koniecznie muszą być właściwie zabezpieczone, aby nie poraniły obsługi w trakcie kontroli bagażu.

Co w sytuacji, gdy nie mam pewności?

Jeśli nie masz pewności, czy możesz spakować dany przedmiot, czy jego przewóz nie jest przypadkiem niedozwolony, skontaktuj się z lotniskiem odpowiednio długi czas przed rezerwacją biletu i wylotem. Jeśli okaże się, że jego przewóz samolotem jest niemożliwy lub będzie on dodatkowo płatny, będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na to, aby poszukać innego rozwiązania, np. wysłania przesyłki drogą lądową. W przypadku większości linii zasady są bardzo zbliżone, ale koniecznie zapoznaj się z regulaminem tej linii, którą zamierzasz podróżować. 

Wiesz już, jakie są w przypadku Ryanair wymiary bagażu wliczone w cenę i co możesz w nim przewieźć. Dokładnie sprawdź swoją torbę przed wyjazdem na lotnisko, aby uniknąć opłaty za nadbagaż i utraty rzeczy, które nie są dopuszczalne, zostaną one bowiem zarekwirowane i zutylizowane! 

Archiwum: marzec 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: