Route 66 powstała w 1926 roku i szybko stała się popularną trasą dla tych, którzy chcieli podróżować na zachód. W czasach swojej świetności droga była usiana motelami, stacjami benzynowymi i jadłodajniami, z których każda miała swój własny, niepowtarzalny styl. Obecnie Route 66 jest nadal popularnym celem podróży wśród osób, które przyjeżdżają, aby poznać kawałek amerykańskiej historii. Choć część drogi została zastąpiona przez autostrady międzystanowe, Route 66 pozostaje ważną częścią dziedzictwa USA. Czytaj dalej!

Route 66 – podstawowe informacje

Route 66 to jedna z najbardziej kultowych dróg w Stanach Zjednoczonych. Powstała w 1926 roku i rozciąga się na 3939 km od Chicago, do Kalifornii. Droga przebiega przez osiem stanów. W jej pobliżu znajduje się wiele atrakcji, w tym Wielki Kanion, Park Narodowy Petrified Forest i Zapora Hoovera. Route 66 była niegdyś główną arterią komunikacyjną, ale od tego czasu została zastąpiona przez autostrady międzystanowe. Obecnie droga jest głównie wykorzystywana przez turystów chcących doświadczyć kawałka amerykańskiej historii.

Jak przebiega droga 66?

Route 66 jest jedną z najbardziej znanych dróg w Ameryce. Jest często nazywana „Główną ulicą Ameryki”. Powstała w 1926 roku i ciągnie się od Chicago w stanie Illinois do Santa Monica w Kalifornii. Droga ma długość 3939 km i przechodzi przez osiem stanów (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona i Kalifornia).
Route 66 stała się popularna w latach 30-tych XX wieku podczas Wielkiego Kryzysu, gdy ludzie zaczęli podróżować na zachód w poszukiwaniu lepszego życia.
Droga została również spopularyzowana przez piosenkę „Get Your Kicks on Route 66” z 1941 roku autorstwa Nata Kinga Cole’a. W latach 50. droga stała się jeszcze bardziej popularna wraz z pojawieniem się samochodów, ponieważ ludzie zaczęli odbywać wycieczki po całym kraju. Route 66 została oficjalnie wycofana z użytku w 1985 roku, ale pozostaje ikoniczną częścią amerykańskiej kultury.

Jaka jest historia Route 66?

Autostrada została spopularyzowana w kulturze popularnej zarówno przez przebój „Get Your Kicks on Route 66”, jak i program telewizyjny „Route 66” w latach 60-tych.
W latach 20-tych, kiedy po raz pierwszy zorganizowano system autostrad USA, trasie Chicago-Los Angeles nadano numer 66. Przez lata była ona kilkakrotnie zmieniana, aż w końcu w 1985 roku została całkowicie zlikwidowana.
Części starej trasy 66 nadal istnieją, zwłaszcza w Illinois, Missouri, Nowym Meksyku i Arizonie. W wielu obszarach wiejskich droga została zastąpiona przez autostrady Interstate (drogi międzystanowe), ale w niektórych miastach i miasteczkach nadal widoczne są oryginalne układy drogi.

Miasteczko Seligman i inne atrakcje wzdłuż Route 66

Route 66 jest najbardziej ikoniczną drogą w Ameryce, a może nawet na świecie. Rozciągająca się na 3939 km od Chicago do Kalifornii, ta historyczna droga jest popularnym celem podróży od ponad wieku. Wzdłuż drogi znajduje się wiele zabytków i atrakcji, które zapewniają podróżnym rozrywkę. Na podróżników czekają też bary, kawiarnie, sklepy z pamiątkami i miejsca kempingowe.
Niektóre z najpopularniejszych atrakcji to Cadillac Ranch w Amarillo w Teksasie, Wigwam Motel w Rialto w Kalifornii i Route 66 Mother Road Museum w Barstow w Kalifornii. Oczywiście żadna podróż Route 66 nie byłaby kompletna bez przystanku w miasteczku Seligman, które jest znane jako „Birthplace of Route 66”.
Niezależnie od tego, czy szukasz zabawnej wycieczki drogowej, czy chcesz poznać jeden z symboli amerykańskiej wolności, Route 66 jest idealnym miejscem. Zatankuj samochód, załóż okulary przeciwsłoneczne i ruszaj w drogę!

Jakie są niektóre z wyzwań, z którymi zmaga się Route 66?

Słynna Route 66, znana również jako Will Rogers Highway, główna ulica Ameryki lub Droga Matka, była jedną z oryginalnych autostrad w amerykańskim systemie autostradowym.
Jednak Route 66 jest zagrożona zniknięciem. Według raportu National Trust for Historic Preservation tylko 60% oryginalnej drogi jest nadal przejezdne. Pozostałe 40% procent zostało porzucone, zdziesiątkowane przez rozwój miast lub utracone na rzecz żywiołów.
Odcinek Route 66 biegnący przez pustynię Mojave w Kalifornii jest jednym z najbardziej zagrożonych. Ten odcinek drogi jest zaśmiecony opuszczonymi stacjami benzynowymi, motelami i restauracjami. Popularne niegdyś przydrożne atrakcje są teraz miastami duchów.
Los Route 66 jest niepewny. Istnieją jednak działania mające na celu zachowanie drogi. W 1999 roku Kongres ustanowił program Route 66 Corridor Preservation Program, aby pomóc społecznościom wzdłuż drogi zachować i pielęgnować dziedzictwo Route 66.

Jaka przyszłość czeka autostradę 66?

W przyszłości Route 66 nadal będzie jedną z najbardziej ikonicznych i znanych dróg w Stanach Zjednoczonych. Pozostanie popularnym miejscem turystycznym, a jej unikalna historia i kultura będą nadal celebrowane. Droga prawdopodobnie ulegnie pewnym zmianom, tak jak to miało miejsce w przeszłości, ale jej ogólny charakter i znaczenie raczej się nie zmienią. Route 66 nadal będzie symbolem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Ameryki.

Jak można zachować legendarną drogę 66 dla przyszłych pokoleń?

Route 66 była jedną z oryginalnych autostrad w amerykańskim systemie autostradowym. Była główną arterią komunikacyjną dla tych, którzy migrowali na zachód podczas Dust Bowl (okres, w którym dziewiętnaście stanów na obszarze Wielkich Równin w USA zostało dotkniętych katastrofą ekologiczną) w latach 30-tych XX wieku, a także dla żołnierzy podczas II wojny światowej.
Obecnie Route 66 jest jedną z najbardziej kultowych dróg w Stanach Zjednoczonych i jest ceniona przez wiele osób. Niestety, z powodu budowy autostrad międzystanowych, Route 66 w wielu miejscach popadła w ruinę. Jednak nadal istnieje wiele odcinków drogi, które są dobrze zachowane i warte odwiedzenia. Istnieją również liczne organizacje i grupy, które pracują nad zachowaniem i przywróceniem Route 66, aby mogły się nią cieszyć przyszłe pokolenia.

Route 66 była jedną z pierwszych autostrad w Stanach Zjednoczonych. Często nazywana „główną ulicą Ameryki”, była popularną trasą dla tych, którzy chcieli podróżować na zachód na początku XX wieku. Autostrada została oficjalnie wyłączona z użytku w 1985 roku, ale wiele z jej oryginalnych elementów zostało zachowanych i pozostaje popularnym celem turystów. Route 66 jest przepełniona historią, a także pozostaje ikonicznym symbolem narodowego ducha eksploracji.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: