Quito zostało założone w 1534 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Sebastiána de Benalcázara i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Quito jest znane z dobrze zachowanej hiszpańskiej architektury kolonialnej, jak również z wielu muzeów i kościołów. Jest również bramą do ekwadorskiej puszczy amazońskiej. Czytaj dalej!

Quito – podstawowe informacje

Quito jest stolicą Ekwadoru. Znajduje się w północnej części kraju na wysokości 2850 m n.p.m. Zamieszkuje je ponad 2 mln osób. Quito jest politycznym, gospodarczym, kulturalnym i transportowym centrum kraju. Historyczne centrum miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Założone w XVI wieku na ruinach inkaskiego miasta, Quito stało się stolicą Ekwadoru w 1534 roku. Jest to jedna z najwyżej położonych stolic na świecie, a druga najwyższa w Ameryce Południowej po La Paz w Boliwii. Średnia temperatura w Quito wynosi 19 stopni Celsjusza. Miasto ma zróżnicowany krajobraz, z aktywnymi wulkanami, ośnieżonymi górami i bujnymi lasami deszczowymi.
Hiszpanie zbudowali w nim monumentalne kościoły i pałace w stylu łączącym wpływy europejskie i tubylcze. Ulice miasta są wyłożone kolonialnymi budynkami zbudowanymi z kamienia wulkanicznego.
W Quito znajduje się wiele popularnych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Plaza de la Independencia, który jest głównym placem w mieście i domem dla ekwadorskiego budynku rządowego, Palacio de Gobierno. Inne popularne atrakcje, to Basílica del Voto Nacional, największa neogotycka bazylika na świecie oraz Iglesia de San Francisco, XVII-wieczny kościół jezuitów.
TelefériQo to kolejna popularna atrakcja. Jest to najwyższa kolejka linowa w Ameryce Południowej. Quito jest również domem dla wielu muzeów, w tym Museo Nacional del Banco Central, w którym znajduje się kolekcja sztuki ekwadorskiej. Muzeum Casa del Alabado jest poświęcone sztuce prekolumbijskiej, natomiast muzeum de la Ciudad kronikarsko przedstawia historię Quito od jego założenia do dnia dzisiejszego.

Jaka jest liczba ludności stolicy Ekwadoru?

Liczba ludności w Quito wynosi około 2 mln osób. To sprawia, że jest to najliczniejsze miasto w Ekwadorze. Quito jest również stolicą Ekwadoru. Znajduje się na Wyżynie Andyjskiej. Miasto jest położone na wysokości 2850 m n.p.m. To sprawia, że jest to druga najwyżej położona stolica na świecie (po La Paz w Boliwii). Quito zostało założone w XVI wieku i stało się stolicą Ekwadoru w XIX wieku. Miasto ma długą historię bycia ważnym ośrodkiem kulturalnym i politycznym w Ameryce Południowej.

Jaki jest klimat w Quito?

Klimat w Quito jest łagodny przez cały rok. Średnia temperatura wynosi 20 °C, z niską 13 °C i wysoką 27 °C. Pora deszczowa trwa od października do maja, ze średnią i maksymalną miesięczną sumą opadów 280 mm w lutym. Pora sucha trwa od czerwca do września, a średnia miesięczna suma opadów wynosi 0 mm. W mieście występuje niewielki smog i zanieczyszczenie powietrza.

Jak wygląda życie nocne w Quito?

Quito oferuje wiele opcji życia nocnego, aby zapewnić turystom rozrywkę. Większość barów i klubów znajduje się w dzielnicy Mariscal, w której znajduje się również wiele hoteli i restauracji. Wiele barów jest otwartych do 3 rano lub dłużej, a w klubach obowiązuje opłata za wstęp w wysokości 5–10 dolarów.
W Quito jest również żywa scena muzyki ulicznej, z wieloma muzykami występującymi na placach i w centrach handlowych. Ogólnie rzecz biorąc, życie nocne w Quito oferuje różnorodność opcji dla turystów, którzy chcą cieszyć się nocną atmosferą.

Jakie są niektóre z najlepszych restauracji w Quito?

Niektóre z najlepszych restauracji w Quito to Casa Gangotena, Zazu i La Finca. Te restauracje są znane ze świeżych, lokalnie pozyskiwanych składników, kreatywnej kuchni i uważnej obsługi. Casa Gangotena mieści się w zabytkowej rezydencji w sercu miasta i oferuje pomysłowe menu, które zmienia się codziennie.
Zazu to modna restauracja typu farm-to-table (ruch społeczny, który promuje serwowanie lokalnych potraw w restauracjach i stołówkach szkolnych) z sezonowym menu zawierającym dania kuchni ekwadorskiej.
La Finca to rodzinna restauracja, która specjalizuje się w tradycyjnych daniach ekwadorskich.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Quito?

Quito jest jednym z najstarszych miast w Ameryce Południowej. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to również jedno z najbardziej zielonych miast na świecie.
Niektóre z zabytków w Quito to Iglesia de la Compania de Jesus, Basílica del Voto Nacional, Casa del Alabado Museum i Museo de la Ciudad.
Iglesia de la Compania de Jesus to kościół jezuitów znajdujący się w historycznym centrum Quito. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w mieście. Kościół został zbudowany w XVII wieku i słynie z barokowej architektury.
Basílica del Voto Nacional jest największą neogotycką katedrą w obu Amerykach. Znajduje się ona na wzgórzu El Panecillo. Katedra została zbudowana w XIX wieku i jest jednym z najważniejszych zabytków w Quito.
Muzeum Casa del Alabado znajduje się w historycznym centrum Quito. Jest to muzeum, w którym prezentowana jest sztuka prekolumbijska z Ekwadoru.
Museo de la Ciudad jest muzeum, które przedstawia historię Quito. Muzeum znajduje się w historycznym centrum miasta. Zostało założone w XX wieku i jest jednym z najważniejszych obiektów w Ekwadorze.
Miasto Quito jest stolicą Ekwadoru w Ameryce Południowej. Jest drugą najwyższą stolicą świata po La Paz w Boliwii. Miasto ma klimat tropikalny, chociaż może być dość chłodno w nocy z powodu dużej wysokości. Ulice miasta są wyłożone kolonialnymi budynkami zbudowanymi z kamienia wulkanicznego. Odwiedzający to miejsce mogą zwiedzić kolonialne centrum miasta, odwiedzić jedno z wielu muzeów lub wybrać się na jednodniową wycieczkę do amazońskiej dżungli.
Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: