Puglia – region nie odkryty przez turystów. Najpiękniejsze kurorty, plaże i przyrodnicze atrakcje w Apulii

Puglia to mało znany region Włoch. Wyjątkiem jest uwielbiany przez turystów nadadriatycki kurort Bari. Apulia zachwyca krajobrazami zielonych wzgórz, przepięknymi przybrzeżnymi jeziorami i mierzejami oraz klimatycznymi miasteczkami. Witaj w krainie domków trulli, dziewiczej przyrody i długich, piaszczystych plaż.

puglia
Ocena

Apulia leży w południowo-wschodniej części Italii, na pięcie i obcasie włoskiego buta. Nie jest tak popularna, jak choćby Toskania czy Lombardia, choć można tu spędzić wspaniały urlop. Latem możesz plażować i kąpać się w szmaragdowych falach Adriatyku, które są ciepłe aż do połowy października. Pozostała część roku to pora świetna na aktywne zwiedzanie, trekking czy poznawanie regionu z perspektywy roweru. Puglia spodoba się wszystkim, którzy nie przepadają za komercyjnymi metropoliami, lecz chcą poznać codzienne życie południowych Włochów i tutejszą przyrodę.

Puglia – powierzchnia, mieszkańcy i zarys historii

Powierzchnia regionu wynosi 19348 km², a długość linii brzegowej aż 784 km. W Apulii mieszka około 4 mln ludności, która zajmuje się rolnictwem, głównie uprawą oliwek, cytrusów i winorośli oraz hodowlą zwierząt. Podobnie jak w Umbrii, istnieje tu tradycja domowej produkcji wędlin, serów i wina oraz prowadzenia skromnych restauracji, zwanych trattoriami. Smak regionalnej kuchni poznasz też, wynajmując pokój w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych. Mieszkańcy nadmorskich miejscowości wypoczynkowych utrzymują się głównie z turystyki. Ciekawostką jest fakt, że w starożytności wybrzeża Puglii były skolonizowane przez Greków, a wpływy greckie widać dotąd w stylach architektonicznych, kulturze i kulinariach.

Jak dojechać do Apulii?

W Bari znajduje się międzynarodowe lotnisko, na którym lądują też samoloty z Polski. Tu możesz wynająć samochód, którym wygodnie zwiedzisz całą Apulię. Wielu turystów dociera tu też od strony północy, samolotem lub pociągiem z Kampanii czy z Rzymu. Kolejna możliwość to rejs promem na Bari podczas wczasów w Czarnogórze, Albanii czy chorwackim Dubrowniku.

Najciekawsze miasta w Apulii

W regionie znajduje się kilka ciekawych miast i miasteczek. Oto najładniejsze z nich:

 • Bari – stolica Puglii i popularny nadmorski kurort;
 • Gallipoli i Lecce na Półwyspie Salatyńskim;
 • Barletta nad Zatoką Manfregonia;
 • Capoiale na mierzei między morzem, a jeziorem Lago di Varano;
 • Alberobello i Locorotondo w centrum Apulii;
 • Vieste na Półwyspie Gargano;
 • Taranto nad Morzem Jońskim.

Atrakcje turystyczne w Bari

To wypoczynkowe miasto słynie z długich, kamienistych i żwirowych plaż oraz cennych zabytków. Planujesz podróż do Bari? Spójrz, co warto tam zwiedzić:

 • Bazylika św. Mikołaja wraz z grobowcem polskiej królowej Bony;
 • Katedra San Sabino z przełomu XII i XIII wieku;
 • Castello Normano-Svevo – zamek obronny z XII wieku;
 • molo Sant’ Antonio;
 • piaszczysta plaża Canalone w dzielnicy Marconi;
 • rejsy z portu promem na greckie wyspy i do Dubrownika w Chorwacji.

Co warto zobaczyć w Brindisi?

W tym portowym mieście z długą historią jest wiele miejsc wartych obejrzenia. Oto wybrane z nich:

 • marmurowe rzymskie kolumny z II wieku n.e.;
 • akwedukt rzymski, zasilający fontanny;
 • zamek obronny Castello Svevo z XIII wieku;
 • kościół św. Benedykta z XI wieku;
 • romańska katedra z przełomu XI i XII wieku;
 • muzeum archeologiczne Francesco Ribezo;
 • rejsy statkiem na greckie wyspy.

Atrakcje turystyczne w Alberobello

To miasto słynie ze ślicznych domków zwanych trulli. Wybudowano je na planie koła z łupków wapiennych bez użycia zaprawy i przykryto dachem w kształcie stożka. Domy te wyglądają jak z bajki, a jest ich około 1400. Te niezwykłe budowle wpisano na listę UNESCO. Pochodzą one z okresu od końca XVIII do początku XX wieku. Zbudowano je w ten sposób prawdopodobnie po to, aby uniknąć płacenia wysokich podatków za trwałe, murowane budynki. Domki okazały się być praktyczne, bo w zimie jest w nich ciepło, a latem chłodno. W wielu z nich można nawet zarezerwować pobyt.

Półwysep Gargano. Najpiękniejszy zakątek przyrodniczy w Apulii

Na terenie półwypsu utworzono narodowy park Gargano. Obejmuje on ochroną florę i faunę przybrzeżnych jezior Lago di Varano i Lago di Lesina, oddzielonych od Morza Adriatyckiego wąskim pasem mierzei. Są to jeziora słone, połączone z morzem dwoma kanałami, które zapewniają wymianę wody. Od strony południowej otoczone są malowniczymi, skalistymi wzgórzami i śródziemnomorską roślinnością. Na mierzei ulokowały się wypoczynkowe miejscowości z cudownymi, piaszczystymi plażami Spiaggia di Levante, Baia di Peschici, Spiaggia di Foce Varano i kilka innych. W okolicy jest wiele pół namiotowych, kempingów, a także luksusowych hoteli i prywatnych apartamentów. Najciekawsze miasteczka to: Lesina, Capoiale, Lido del Sole i Rodi Garganico.

Apulia to region z malowniczymi widokami, przepięknym wybrzeżem i miasteczkami z ujmującym grecko-włoskim folklorem. Właśnie tu, na południu Włoch, możesz spędzić wspaniałe i niedrogie wakacje, a przy tym poznać prawdziwą, mniej turystyczną Italię.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *