Najważniejsze informacje
- Zawsze przewoź powerbank w bagażu podręcznym, nie w rejestrowanym.
- Baterie litowo-jonowe mogą się przegrzewać i stanowić zagrożenie.
- Maksymalna dozwolona pojemność powerbanku w samolocie to zazwyczaj 100 Wh.
- Wybieraj powerbanki od zaufanych producentów.
- Zakryj porty USB, aby uniknąć zwarcia.
- Naładuj powerbank do około 50–60% przed podróżą.
Powerbank w samolocie a bezpieczeństwo
Powerbank w samolocie to niezastąpione źródło energii, szczególnie gdy twoje urządzenia mają mało pojemne akumulatory, a lot jest długi. Jednak istnieje kilka kwestii, o których warto pamiętać, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym pasażerom.
Przewóz powerbanku w samolocie
Najważniejsza kwestia jest taka, że powerbank zawsze należy przewozić w bagażu podręcznym, a nie rejestrowanym! Dzięki temu w przypadku problemów z baterią załoga samolotu będzie miała szybki dostęp do bagażu podręcznego, w przeciwieństwie do tego znajdującego się w luku bagażowym.
Baterie litowo-jonowe, bardzo popularne w większości powerbanków, są znane z przegrzewania się (chociaż to sytuacje rzadkie), co w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru!
Dozwolona pojemność powerbanku
Kolejny ważny aspekt to pojemność twojego powerbanku. W samolocie można najczęściej przewozić urządzenia o pojemności do 100 Wh, powyżej tej wartości niezbędna staje się zgoda na przewiezienie urządzenia (chociaż niektóre linie lotnicze są w tej kwestii bardziej liberalne).
Jako że sprzedawane w Polsce powerbanki najczęściej mają pojemność podawaną w mAh (miliamperogodzinach), należy przeliczyć tę wartość na watogodziny. Wzór jest prosty:
(miliamperogodziny * napięcie w woltach)/1000
Dla przykładu oznacza to, że powerbank o pojemności 20 000 mAh to 180 Wh. Przewiezienie takiego urządzenia w samolocie będzie problematyczne!
Kupuj sprawdzony sprzęt
Niestety, w przypadku powerbanków wybór zaufanego producenta jest szczególnie ważny! Ten rynek pełen jest także mało znanych, często chińskich marek. Bezpieczeństwo ich produktów bywa co najmniej wątpliwe, a w przypadku ogniw nie ma żartów!
Gdy wybierasz powerbank, zwróć uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa oraz opinie innych użytkowników. Różnica w cenie między znanymi a nieznanymi markami zazwyczaj jest na tyle niewielka, że naprawdę nie warto dla kilku złotych ryzykować zarówno awarii ładowanych urządzeń, jak i pożaru czy, co gorsza, eksplozji! Taki powerbank w samolocie to śmiertelne zagrożenie!
Jak wybrać idealny powerbank do podróży?
Jeśli dopiero wybierasz się na wakacje czy w podróż biznesową, a chcesz mieć pewność, że bateria smartfona nie rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie, zastanów się nad wyborem odpowiedniego powerbanka do samolotu (i nie tylko).
Przede wszystkim zastanów się, jakie urządzenia będziesz głównie ładował. Jeśli to smartfon, wystarczą ci modele o mniejszej pojemności. Jeśli chcesz ładować także tablet, aparat fotograficzny czy przenośną konsolę do gier, warto rozważyć zakup mocniejszego urządzenia, które będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość energii.
Kolejna kwestia to liczba dostępnych portów USB. Podczas samotnych wypraw jeden port z pewnością spełni swoje zadanie. Jeśli jednak masz zamiar dzielić się powerbankiem z rodziną czy przyjaciółmi, zainwestuj w model oferujący co najmniej dwa gniazda. To pozwoli na jednoczesne ładowanie kilku urządzeń, co jest szczególnie przydatne podczas dłuższych podróży.
Nie można również zapomnieć o czasie ładowania samego powerbanku. Choć ten aspekt często jest pomijany, ma on duże znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy czas nagli. Niektóre modele mogą wymagać nawet doby, aby się w pełni naładować, co w przypadku krótkiego postoju będzie problematyczne. Powerbanki z obsługą szybkiego ładowania często są gotowe nawet po kilku godzinach, co czyni je idealnymi dla osób, które są zawsze w ruchu.
Powerbank w samolocie – jak go zabezpieczyć?
Podróżowanie samolotem z powerbankiem wymaga nie tylko wiedzy o przepisach, ale także odpowiedniego zabezpieczenia urządzenia. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym przewiezienie urządzenia odbędzie się bez żadnych problemów.
Opakowanie, pokrowiec, etui
Chociaż większość powerbanków jest solidnie wykonana, warto zabezpieczyć je dodatkowo przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Użyj miękkiego pokrowca lub etui, które amortyzuje wstrząsy. Najlepsze będzie etui z twardej pianki, która dostosowuje się do kształtu urządzenia. Więksi producenci często oferują też dopasowane gotowe produkty.
Tak „zapakowany” powerbank w samolocie będzie naprawdę bezpieczny!
Izolacja portów
Zakryj porty USB plastikową taśmą lub specjalnymi nakładkami. Dzięki temu unikniesz przypadkowego połączenia z innymi metalowymi przedmiotami w bagażu, co może prowadzić do zwarcia.
Naładowanie
Zanim wyruszysz w podróż, naładuj powerbank do około 50-60%. Pełne ładowanie nie jest zalecane! W pełni naładowane baterie litowo-jonowe są bardziej narażone na ewentualne problemy.
Unikaj bezpośredniego światła słonecznego
Wysoka temperatura może wpływać negatywnie na żywotność i bezpieczeństwo baterii w powerbanku. Dlatego zawsze przechowuj go w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia.
Etykieta z danymi
Przyklej na powerbanku etykietę z twoimi danymi kontaktowymi. W przypadku zagubienia lub konieczności kontroli przez służby lotniskowe łatwiej będzie cię powiadomić o sytuacji.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo podczas podróży samolotem powinno być zawsze priorytetem. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie powerbanku, aby zapewnić sobie i innym pasażerom komfort oraz bezpieczeństwo.
Powerbank w samolocie – podsumowanie
Podróżowanie z powerbankiem stało się koniecznością w dzisiejszych czasach, ale wymaga świadomego podejścia. Zawsze przewoź powerbank w bagażu podręcznym, zwracając uwagę na jego pojemność i kupuj od renomowanych producentów. Dbaj o zabezpieczenie urządzenia i śledź aktualne przepisy dotyczące przewozu takich akcesoriów. Poprawne postępowanie z powerbankiem podczas lotu zapewni bezproblemową podróż!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety