Zapamiętaj!

  • Macedonia Północna nie wymaga paszportu dla obywateli UE, wystarczy ważny dowód osobisty.
  • Przy wjeździe termin ważności dokumentu musi wynosić co najmniej 3 miesiące.
  • Warto znać przepisy ruchu drogowego i specyfikę prowadzenia pojazdu w Macedonii.

Macedonia paszport – czy jest wymagany od Polaków?

Planujesz podróż do Macedonii? Paszport może być jednym z dokumentów, których potrzebujesz. Warto pamiętać o tym, że Macedonia Północna, powstała po rozpadzie Jugosławii, nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Wjazd na jej terytorium jest kontrolowany przez służby. Czy zatem potrzebny jest paszport? Na szczęście dla obywateli Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty. Wizy nie są wymagane, jeśli pobyt nie przekroczy 90 dni (w okresie 180 dni). Jeżeli jednak planujesz dłuższy pobyt lub posiadasz obywatelstwo spoza UE, konieczne może być posiadanie paszportu i wizy.

Wymagania dotyczące ważności dokumentu

Przed wyjazdem masz obowiązek sprawdzić ważność swojego dokumentu tożsamości. Aby móc wjechać na teren Macedonii, w dni przyjazdu termin jego ważności nie może być mniejszy niż 3 miesiące. Warto więc zadbać o takie kwestie nawet kilka miesięcy przed urlopem.

Te miejsca w Macedonii powinny cię zainteresować:

Wymagania dotyczące przekraczania granicy

Przy przekraczaniu granicy Macedonii Północnej należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim obowiązuje konieczność okazania ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, musisz mieć ze sobą jego dokument tożsamości. W przypadku niepełnoletnich dzieci, które podróżują same, warto zadbać o stosowne upoważnienie od opiekunów prawnych. Jeśli więc chcesz zorganizować rodzinny urlop w Macedonii – paszport lub dowód to dokumenty, które musisz mieć ze sobą.

Podróżowanie samochodem i inne kwestie praktyczne

Jeśli wybierasz się do Macedonii samochodem, warto wiedzieć, że obowiązkowe jest posiadanie prawa jazdy oraz „zielonej karty” potwierdzającej ubezpieczenie OC. Turyści, którzy nie planują przebywać w tym kraju dłużej niż 3 miesiące, mogą bez problemu korzystać z polskiego dokumentu – nie jest konieczne wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy (choć warto je mieć). Pamiętaj także, by przed wyjazdem zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego w Macedonii oraz specyfiką prowadzenia pojazdu w tym państwie.

Macedonia Północna – co warto zobaczyć?

Macedonia Północna to niezwykle urokliwy kraj o bogatej historii i kulturze. Warto zabrać się na spacer po Skopje, stolicy kraju, zwiedzić niezwykłe monastyry, takie jak monastyr św. Jana Teologa oraz monastyr św. Nauma, czy też odwiedzić Jezioro Ochrydzkie. Macedonia Północna oferuje także pyszną kuchnię, której koniecznie trzeba spróbować! 

Kuchnia macedońska – co warto spróbować?

Kuchnia macedońska to połączenie smaków bałkańskich, tureckich i śródziemnomorskich. Wśród najpopularniejszych potraw znajdują się tavče gravče (fasolka pieczona w sosie pomidorowym), pljeskavica (mięsne kotleciki z mięsa mielonego) oraz sałatka szopska (sałatka z pomidorów, ogórków, cebuli, papryki i białego sera). Nie można zapomnieć także o pysznym chlebie macedońskim, który stanowi podstawę każdego posiłku.

Kwestie praktyczne – pieniądze i język

Macedonia Północna nie jest członkiem strefy euro, dlatego jej walutą jest denar macedoński. Warto mieć przy sobie gotówkę, gdyż nie wszędzie można płacić kartą. Jeśli chodzi o język, większość mieszkańców posługuje się językiem macedońskim, jednak w turystycznych miejscach można porozumieć się również po angielsku. Warto jednak znać kilka podstawowych miejscowych zwrotów, co z pewnością usprawni komunikację.

Warto jeszcze raz podkreślić, że planując urlop w takim państwie jak Macedonia, paszport nie jest wymagany. Obywatele Polski i innych krajów Unii Europejskiej mogą podróżować do Macedonii Północnej na podstawie ważnego dowodu osobistego. Jednak warto znać wymagania dotyczące przekraczania granicy, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi czy samochodem. Ze względu na bogate zabytki, piękne krajobrazy i smakowitą kuchnię Macedonia to doskonały cel podróży dla każdego turysty.

Archiwum: czerwiec 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: