Zapamiętaj!

  • Macedonia Północna kryje niezwykłe zabytki, piękne krajobrazy i bogatą historię.
  • W Skopje znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak Kamienny Most czy stara dzielnica Čaršija.
  • Wśród atrakcji kraju należy wymienić też Jezioro Ochrydzkie i miasto Ochryda na zachodzie.
  • Park Narodowy Mawrowo i Park Narodowy Galiczica są idealnymi miejscami dla miłośników przyrody, oferując malownicze widoki, jeziora i szlaki turystyczne.
  • Inne ważne atrakcje to kanion Matka, Jaskinia Vrelo, ruiny Stobi, Klasztor św. Nauma, Prilep, Kruszewo i Bitola, każde z nich ma unikalne cechy i historyczne znaczenie.

Macedonia atrakcje – nieoczywiste piękno na Bałkanach

Macedonia Północna, leżąca w sercu Półwyspu Bałkańskiego, jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów Europy. To kraj pełen kontrastów, gdzie spotkasz prawosławne klasztory i cerkwie zlokalizowane obok meczetów, a malownicze górskie krajobrazy przeplatają się z pulsującym życiem miast. Podróżując po Macedonii Północnej, z pewnością zauważysz, że kraj ten jest prawdziwą skarbnicą zabytków. Wiele z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co tylko potwierdza ich wyjątkową wartość. Na co zwrócić szczególną uwagę w Macedonii? Atrakcje, które warto obejrzeć, każdy powinien wybrać samodzielnie – niżej prezentujemy najważniejsze.

Jeśli jedziesz do Macedonii Północnej na urlop, na pewno zainteresują cię:

Skopje – macedońska stolica podniesiona z gruzów

Stolicą Macedonii Północnej jest Skopje, miasto o bogatej historii, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Kamienny Most, jeden z najstarszych zabytków w regionie. Po drugiej stronie rzeki Wardar znajduje się stara część miasta, czyli Čaršija, pełna kafejek, sklepów i małych warsztatów rzemieślniczych. Warto zobaczyć również pomnik Aleksandra Macedońskiego (nazywany również wojownikiem na koniu). Skopje wywiera tym większe wrażenie, jeśli pomyślimy, że w 1963 roku zostało niemal doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi.

Turystyczny hit – Jezioro Ochrydzkie i miasto Ochryda

Co jeszcze warto zobaczyć w Macedonii – atrakcje położone na zachód od Skopje. W odległości około 170 km znajduje się jedna z największych perełek przyrodniczych i turystycznych tego kraju, czyli Jezioro Ochrydzkie. Jest to jedno z najgłębszych i najstarszych jezior na świecie, otoczone malowniczymi górami i pełne krystalicznie czystej wody. Turystów przyciąga również miasto Ochryda, które znane jest z dużej liczby świątyń oraz monasterów, a także monumentalnej twierdzy cara Samuela.

Macedonia atrakcje góra Vodno

Kup bilet na wycieczkę n górę Vodno!

Park Narodowy Mawrowo i jego niepowtarzalne atrakcje

Na północ od Skopje, bardzo blisko granicy z Albanią, znajduje się Park Narodowy Mawrowo. To dom dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. W parku można zobaczyć także Jezioro Mawrowo, które jest idealnym miejscem na relaksujący piknik czy popołudniowy kajak. To największy spośród trzech parków narodowych tego kraju!

Park Narodowy Galiczica – królestwo dzikiej przyrody

Park Narodowy Galiczica, położony pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespa, to prawdziwe królestwo dzikiej przyrody. Znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, pełne dzikich kwiatów, górskich strumieni i starych lasów.

Kanion Matka – miejsce dla aktywnych

Blisko Skopje, zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy, znajduje się kanion Matka. Ta niewielka dolina, której dnem płynie rzeka Treska, jest prawdziwym rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz trekkingu. Można tu wspiąć się na skalne urwiska, popływać kajakiem po krystalicznie czystych wodach rzeki czy przejść się malowniczymi szlakami turystycznymi. Sceneria skalnych urwisk, turkusowej wody i bujnej roślinności prezentuje się naprawdę spektakularnie.

Jaskinia Vrelo – podziemny raj dla miłośników przyrody

Niedaleko od Kanionu Matka, znajduje się Jaskinia Vrelo, jedna z najgłębszych podwodnych jaskiń na świecie. Jaskinia, choć niewielka, zachwyca swoim niezwykłym pięknem. W środku możemy zobaczyć stalaktyty i stalagmity tworzące niezwykłe formacje przypominające ludzi, zwierzęta czy nawet całe miasta.

Ruiny Stobi – perła starożytności

Jednym z najważniejszych archeologicznych miejsc w Macedonii Północnej jest Stobi, starożytne miasto położone na południe od Skopje. Znajdują się tu dobrze zachowane ruiny, dzięki którym można podejrzeć ślady życia ludzi antyku. Zwiedzając Stobi, możesz podziwiać m.in. pozostałości teatru, pałacu, różnych domów, a nawet systemu kanalizacyjnego. Warto zajrzeć także do wczesnochrześcijańskiej bazyliki, w której zachowały się ślady wyjątkowych mozaik.

Klasztor św. Nauma – sakralne piękno Macedonii Północnej

Położony na południe od Ochrydy Klasztor św. Nauma to jedna z największych atrakcji turystycznych i najpiękniejszych miejsc sakralnych w całej Macedonii Północnej. Znajduje się tu między innymi przepięknie rzeźbiony ikonostas oraz liczne freski. Otoczony przez góry i położony nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego klasztor oferuje także niesamowite widoki.

Macedonia atrakcje góra Vodno

Kup bilet na wycieczkę n górę Vodno!

Prilep, miasto na skalnych wzgórzach

Co jeszcze warto zobaczyć w Macedonii? Atrakcję stanowi także Prilep, nazywane miastem na skalnych wzgórzach. Samo miasteczko nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak jego okolice słyną z niesamowitych skalnych formacji i malowniczych widoków. Turyści przyjeżdżają tu, by zobaczyć Wieże Marka, a także monaster Treskawec, w którym można podziwiać unikalne freski. Zabytek położony jest poza granicami miasta – odległość od Prilepu wynosi około 14 km. 

Kruszewo – miasto bohaterów

Kruszewo, najwyżej położone miasto w Macedonii, to miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym. Tu bowiem w 1903 roku wybuchło powstanie ilindeńsko-preobrażenskie przeciwko Imperium Osmańskiemu. W mieście znajduje się pomnik Makedonium, upamiętniający to wydarzenie. 

Bitola, miasto tysiąca kawiarni

Bitola, drugie co do wielkości miasto w Macedonii, jest miejscem o unikalnym charakterze. Uważa się je za najpiękniejsze w tym kraju! Znane jest z niezliczonych kawiarni, które sprawiają, że miasto tętni życiem przez cały dzień. W Bitoli warto zobaczyć antyczne ruiny miasta Heraklea Lyncestis, które są jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Macedonii.

Interesują cię atrakcje Macedonii? Sprawdź, jak tu dojechać!

Z Polski do Macedonii najłatwiej i najszybciej dotrzeć samolotem. Bezpośrednie loty z Warszawy do stolicy Macedonii, Skopje, oferuje kilka linii lotniczych. Czas lotu to około 2 godziny. Istnieje również możliwość lotu z przesiadką, np. w Wiedniu czy Frankfurcie. Po przylocie na lotnisko w Skopje, do centrum miasta można dojechać autobusem lub taksówką. Pamiętaj o sprawdzeniu aktualnych ofert i rozkładów lotów!

Wjazd do Macedonii – informacje praktyczne

Podróżując do Macedonii Północnej, obywatele Polski nie muszą posiadać wizy, jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni. Ważnym dokumentem jest paszport lub dowód osobisty. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 dni, konieczne jest zgłoszenie tego faktu najbliższemu posterunkowi policji, jednak tę formalność zazwyczaj załatwiają pracownicy hoteli czy pensjonatów. Pamiętaj, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Mimo że Macedonia Północna nie jest częścią Unii Europejskiej, można tu płacić euro, jednak korzystniej jest wymienić walutę na denary macedońskie.

Gdzie najlepiej zatrzymać się Macedonii?

Skopje, stolica kraju, to doskonałe miejsce na początek podróży. Można tu podziwiać fascynujące zabytki i poczuć pulsujące życie miasta. Ochryda, z jej malowniczym jeziorem, to idealne miejsce dla miłośników natury i relaksu. Bitola z kolei oferuje wiele atrakcji kulturalnych. Jeśli preferujesz aktywny wypoczynek, Macedonia Północna oferuje szereg szlaków turystycznych, zarówno górskich, jak i nad jeziorem. Zakwaterowanie można znaleźć zarówno w hotelach, jak i w prywatnych pensjonatach, hostelach czy apartamentach.

Czym kusi turystów Macedonia? Atrakcje tego kraju to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika podróży. Od historycznych miast, przez malownicze krajobrazy, po bogatą kulturę – zwiedzanie Macedonii Północnej nigdy się nie znudzi!

Archiwum: czerwiec 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: