Ho Chi Minh City – dawny Sajgon, dziś największe miasto Wietnamu. Historia, klimat i miejsca, które warto zobaczyć

Formalnie Ho Chi Minh City (wiet. Thành phố Hồ Chí Minh) nie jest stolicą kraju. Dynamiczny rozwój i ciekawa historia prowincji sprawiają, że stanowi główny cel wielu turystów odwiedzających Wietnam. Poznaj atrakcje miasta na zachodnim brzegu rzeki Sajgon!

ho chi minh
Ocena

Jak łatwo się domyślić, nazwa miasta pochodzi od Ho Chi Minha – komunistycznego aktywisty, premiera i prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu (Wietnam Północny). Zmarł w 1969 r., 7 lat przed podbiciem południowej części i zjednoczeniem kraju. Obszar metropolitalny zajmuje ponad 2 tys. km², główne dzielnice miejskie mają 494 km². Ho Cho Minh City słynie m.in. z zabytkowych budynków kolonialnych, muzeów i innych obiektów po wojnie wietnamskiej oraz gwarnego bulwaru Nguyen Hue. Wielką atrakcją są także uliczne targi, zwłaszcza stoiska z pysznym, ulicznym jedzeniem. Podobno szczególnie smaczne są wietnamskie naleśniki z mięsem i warzywami. Podróż z Polski – w zależności od połączenia lotniczego – trwa od ok. 18 do ponad 30 godzin i kosztuje 5–16 tys. zł za bilety w obie strony.

Miasto Ho Chi Minh do 1976 r. nazywało się Sajgon. W przeszłości było stolicą Republiki Wietnamu

Tereny nad rzeką Sajgon (po wietnamsku Sài Gòn) przez stulecia należały do Królestwa Kambodży. Funkcjonowała tu osada rybacka i port Prey Nokor. W XVII w. pozwolono osiedlić się tu pierwszym chińskim i wietnamskim uchodźcom. Z czasem migrantów przybywało, a Kambodża utraciła kontrolę nad tym terytorium. W 1698 r. prowincja została przejęta przez panującą w Wietnamie dynastię Nguyen. W XIX w. Wietnam stał się de facto kolonią – Francuskimi Indochinami. Francuzi zmienili nazwę miasta na Sajgon. Po wycofaniu się Europejczyków w 1954 r. ulokowano tutaj stolicę nowo utworzonej Republiki Wietnamu (Wietnam Południowy). Granicę z północnym państwem wyznaczała linia 17. równoleżnika.

Kup bilety na zwiedzanie Sajgonu!

Wojna wietnamska z lat 1955–1975, w którą przez wiele lat angażowali się Amerykanie, przyniosła sukces komunistom. Powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu, jaka na mapach Azji funkcjonuje do dziś. Stolica podbitego południa została oficjalnie przemianowana na Ho Chi Minh – czasami używa się określenia Ho Chi Minh City lub skrótu HCMC. Formalnie nazwa Sajgon przynależy wyłącznie do miejscowej Dzielnicy Nr 1, ale niektórzy mieszkańcy też się nią posługują. Głównie ci, którzy źle oceniają działalność Ho Chi Minha. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 9 milionów ludzi – w 2019 r. było to ok. 7,1 mln osób. Populacja wietnamskiej stolicy Hanoi liczy 8,4 mln ludzi.

Atrakcje Ho Chi Minh City, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w Wietnamie

W niektórych miejscach w Azji można się poczuć tak, jak w Europie. To zasługa licznych budynków z czasów kolonialnych. Na obszarze obecnego Sajgonu nie brakuje obiektów, które wyglądają niemal tak samo, jak w XIX wieku. Najważniejsze pozostałości po francuskim panowaniu to Główny Urząd Pocztowy oraz katedra Notre-Dame – w dużym stopniu wzorowana na paryskim oryginale. Miejską pocztę zaprojektował Alfred Foulhoux, łatwo pomylić ją z dworcem kolejowym. Budynek ukończono w 1891 r., natomiast kościół zbudowano 11 lat wcześniej. Zarezerwuj wejściówki do atrakcji Ho Chi Minh już teraz!

Miłośnicy historycznych atrakcji turystycznych z pewnością zechcą wybrać się do Muzeum Pamiątek Wojennych. Zgromadzone eksponaty dotyczą obu wojen indochińskich XX w. Warto odwiedzić również tunele Cu Chi, ok. 50 km od centrum Ho Chi Minh. Siły Wietnamu Północnego wykorzystywały sieć ukrytych, podziemnych korytarze do zastawiania pułapek na amerykańskich żołnierzy i błyskawicznego przemieszczania się po polu walki. Tunele okazały się wyjątkowo skuteczne – przez dziesiątki lat wojny służyły także za schron dla ludzi, którzy mieszkali na obszarach bombardowanych nalotami dywanowymi i napalmem przez wojska USA. Inne miejsca, którym warto poświęcić więcej czasu podczas pobytu w Sajgonie, to także:

 • Pałac Zjednoczenia / Pałac Niepodległości (Dinh Thống Nhất) z 1966 r.;
 • Ratusz Miejski z 1908 r.;
 • Świątynia Jadeitowego Cesarza;
 • Teatr Miejski;
 • Świątynia Thien Hau;
 • Miejski Sąd Ludowy;
 • Kościół Ojca Tam;
 • Muzeum Historii Wietnamu;
 • Muzeum Rewolucyjne;
 • Muzeum Kobiet Południa;
 • Galeria Sztuk Pięknych;
 • Park rozrywki Suoi Tien;
 • podobno najpiękniejsza aleja w Wietnamie, czyli bulwar Nguyen Hue;
 • ogrody botaniczne i zoologiczne;
 • drapacz chmur Bitexco Financial Tower, drugi najwyższy budynek w Ho Chi Minh (262,5 m wysokości):
 • punkt widokowy Saigon Skydeck na 49. piętrze;
 • wystawowo-rozrywkowy Świat Heinekena.

Klimat i atmosfera Ho Chi Minh City – kultura, przysłowiowy Sajgon, dane o pogodzie

Wielu turystów odwiedza Wietnam z myślą o zatłoczonych ulicach, pełnych straganów z przyprawami, stoisk gastronomicznych i szeroko pojmowanych rozrywek. Miłośnicy kuchni dalekiej Azji powinni odwiedzić targ Ben Thanh – podobno nigdzie indziej nie serwują równie dobrych sajgonek. Kolejne miejsce, gdzie każdy klient kupi niemal wszystko, to bazar Binh Tay. To miejsca, gdzie jest głośno, tłumnie, a zmysły atakowane są z wszystkim stron. Trzeba uważać na wszechobecne skutery, których kierowcy niekoniecznie zwracają uwagę na pieszych. Boisz się, że zabłądzisz w całym tym Sajgonie? Zamów wycieczkę z przewodnikiem i zanurz się w głąb ulic Ho Chi Minh!

Cały Wietnam charakteryzuje się gorącym, tropikalnym klimatem. Temperatury rzadko spadają poniżej 20°C, największe upały to ok. 36°C – o wiele większym wyzwaniem dla przyjezdnych jest wysoka wilgotność. Pora deszczowa trwa od maja do przełomu października i listopada, a największe opady w Ho Chi Minh występują zwykle we wrześniu. Najlepsza pogoda według europejskich preferencji panuje tutaj od grudnia do marca.

Ho Cho Minh City – bilety do atrakcji


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *