Chrysler Building – jeden z symboli Nowego Yorku i architektury art déco

Chrysler Building to wieżowiec w stylu art déco w Nowym Jorku, położony po wschodniej stronie Manhattanu w dzielnicy Turtle Bay. Jest najwyższym na świecie budynkiem z cegły. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy został zbudowany? Odpowiedzi poniżej!

Chrysler Building

Chrysler Building jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków na świecie i został uznany za National Historic Landmark. Po raz pierwszy został pomyślany jako część projektu budowy największego budynku na świecie, ale kiedy rozpoczęto budowę fundamentów Chrysler Building, szybko stało się jasne, że przyćmi on Woolworth Building i stanie się najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Czytaj dalej!

Chrysler Building – podstawowe informacje

Chrysler Building to wieżowiec w stylu art déco znajdujący się w dzielnicy Turtle Bay na Manhattanie w Nowym Jorku. Był najwyższym budynkiem na świecie, aż do momentu powstania Empire State Building w 1931 roku. Jest to nadal najwyższy ceglany budynek na świecie.

Chrysler Building jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców na świecie i symbolem Nowego Jorku. Został zaprojektowany przez architekta Williama Van Alena dla projektu Waltera Chryslera. Kiedy Chrysler Building został otwarty, mieścił najwyższy na świecie kryty basen, na 56. piętrze. Budowla miała również własną stację radiową, WBBR, która nadawała z 77. piętra.

Zobacz też:
Chicago – rzeka, której bieg odwrócono! W marcu przeżywa oblężenie turystów i mieszkańców stanu Illinois w USA

Chrysler Building pojawił się w wielu filmach i programach telewizyjnych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów orientacyjnych Nowego Jorku. Obecnie budynek jest siedzibą wielu firm. Jest to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy został zbudowany wieżowiec Chrysler Building?

Chrysler Building został zbudowany w 1930 roku i znajduje się w Nowym Jorku. W momencie ukończenia był najwyższym budynkiem na świecie i wspaniałym przykładem architektury art déco. Budynek nosi nazwę Chrysler Corporation, która miała w nim swoją siedzibę od 1930 do 1979 roku. Obecnie Chrysler Building jest własnością firmy inwestycyjnej z Abu Dhabi, a jego głównymi najemcami są firmy reklamowe i public relations.

Jak doszło do tego, że Chrysler Building stał się jednym z najbardziej ikonicznych drapaczy chmur na świecie?

Chrysler Building jest jednym z najbardziej ikonicznych drapaczy chmur na świecie. Znajduje się w Nowym Jorku. Został ukończony w 1930 roku, a jego wysokość w tamtym czasie czyniła go najwyższym budynkiem na świecie. Budynek został zamówiony przez prezesa Chryslera Waltera Chryslera i zaprojektowany przez architekta Williama Van Alena.

Wyróżnia się stylem art déco. Posiada siedem promienistych iglic. Chrysler Building był pierwszym budynkiem, w którym zastosowano stalową ramę i jednym z pierwszych, w którym zastosowano ściany osłonowe, co pomogło nadać mu charakterystyczny wygląd.

Zobacz też:
Biały Dom w Waszyngtonie – rezydencja prezydentów Stanów Zjednoczonych

W 1978 roku został uznany za National Historic Landmark. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie.

Jakie są niektóre z najbardziej godnych uwagi cech Chrysler Building?

Chrysler Building to drapacz chmur w Nowym Jorku. Był najwyższym budynkiem na świecie, gdy został ukończony w 1930 roku. Budynek został nazwany na cześć Chrysler Motors, a jego budowa została sfinansowana przez prezesa firmy, Waltera Chryslera. Budynek ma wysokość 319 m. Znajduje się w nim 77 pięter.

Zewnętrzna część budynku wykonana jest ze stali i cegły, a zdobią ją terakotowe orły i gargulce. Lobby jest ozdobione marmurem, niklem i wzorami w stylu art déco. Znajdują się tam również murale autorstwa amerykańskiego artysty Edwarda Trumbulla. Chrysler Building jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków w Nowym Jorku.

Jaki jest obecny status Chrysler Building?

Chrysler Building to wieżowiec w stylu art déco w Nowym Jorku, położony po wschodniej stronie Manhattanu w dzielnicy Turtle Bay. Chrysler Building był najwyższym budynkiem świata przez 11 miesięcy, zanim został prześcignięty przez Empire State Building w 1931 roku. Do dziś pozostaje on najwyższym ceglanym budynkiem na świecie.

Zobacz też:
Jezioro Michigan – charakterystyka jednego z najpopularniejszych zbiorników wodnych

Chrysler Building jest przykładem architektury art déco i przez wielu historyków uważany jest za jeden z najwspanialszych budynków XX wieku. Chrysler Building został zaprojektowany przez architekta Williama van Alena dla projektu Waltera Chryslera.

Po zakończeniu budowy Walter Chrysler postanowił sprzedać swój udział w budynku Williamowi Randolphowi Hearstowi, ponieważ Hearst posiadał więcej nieruchomości przy Ósmej Alei. W 1946 roku Humpty Dumpty Institute zakupił Chrysler Building i posiadał go do 1953 roku, kiedy to został sprzedany deweloperowi Williamowi Zeckendorfowi.

W 1997 roku firma Tishman Speyer Properties nabyła pakiet kontrolny nieruchomości TIAA-CREF, w tym udziały TIAA Office & Industrial Fund w Chrysler Center. W dniu 9 czerwca 2009 roku Tishman Speyer ogłosił, że nie wywiązał się ze spłaty 800 mln dolarów długu typu mezzanine, udzielonego przez Deutsche Bank AG, którego termin przypadał na 2 czerwca 2009 roku, co sprawiło, że około 90% udziałów w Chrysler Center wróciło pod kontrolę pożyczkodawcy – iStar Financial Inc. Finansowanie typu mezzanine to sposób na finansowanie zawieszony między klasycznym kredytem a kapitałem pochodzącym od inwestorów lub akcjonariuszy.

W październiku 2012 roku Abu Dhabi Investment Council (ADIC) zapłacił 800 mln dolarów za 90% udziałów w budynku Chryslera i ogłosił, że zainwestuje dodatkowe 100 mln dolarów w kosmetyczne renowacje lobby i innych wspólnych obszarów, w tym nowy system oświetlenia, który będzie zużywał mniej energii elektrycznej.

Zobacz też:
Yosemite – dlaczego warto zwiedzać Park Narodowy Yosemite?

Jaka przyszłość czeka Chrysler Building?

Chrysler Building to wieżowiec w stylu art déco w Nowym Jorku, położony po wschodniej stronie Manhattanu w dzielnicy Turtle Bay. Był najwyższym budynkiem na świecie od jego ukończenia w 1930 roku do 1931 roku, kiedy to ukończono Empire State Building. Chrysler Building jest obecnie piątym najwyższym budynkiem w Nowym Jorku i ósmym najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych. Budynek jest uważany za ikonę wzornictwa art déco i został uznany za National Historic Landmark.

Przyszłość Chrysler Building jest niejasna. W 2019 roku Abu Dhabi Investment Council (ADIC) sprzedał budynek firmie RFR Holding LLC za 150 mln dolarów. Raporty wskazują, że ADIC szukał możliwości sprzedaży budynku od ponad roku, a RFR planuje zainwestować do 100 mln dolarów na renowację. Nie jest jednak jeszcze jasne, jakie są plany renowacji i jak wpłyną one na zabytkowy budynek.

Na razie Chrysler Building pozostaje jednym z najbardziej ikonicznych zabytków Nowego Jorku i wzornictwa art déco.

Chrysler Building to wieżowiec w stylu art déco w Nowym Jorku, położony po wschodniej stronie Manhattanu w dzielnicy Turtle Bay. Został zbudowany w latach 1928–1930 i był najwyższym budynkiem na świecie do 1931 roku. Chrysler Building jest nadal najwyższym budynkiem z cegły na świecie. Ma stalową konstrukcję, a ściany zewnętrzne wykonane są z cegły i wapienia. Chrysler Building został uznany za zabytek zarówno przez New York City Landmarks Preservation Commission, jak i National Register of Historic Places. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Nowym Jorku.

Zobacz też:
Kennedy Space Center – atrakcje, ceny biletów. Poznaj centrum kosmiczne NASA na przylądku Canaveral na Florydzie!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *