Coraz więcej osób wybiera samolot jako środek transportu, ponieważ podróżowanie nim jest niesamowicie szybkie i przyjemne. Nie można też pominąć faktu, że promocyjne ceny biletów niejednokrotnie pozytywnie zaskakują i zachęcają do tego, aby wybrać się w podróż choćby weekendową. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, trzeba jednak dobrze przygotować się do lotu. Jedną z istotnych kwestii jest bagaż podręczny. Ryanair przewiduje dla niego własne wymiary. Jakie? Co można do niego zabrać? Czy trzeba za niego płacić? Dowiedz się tego, by uniknąć przykrych sytuacji i nieprzewidzianych opłat!

Bagaż podręczny: Ryanair i koszty związane z kabinówką

Bagaż podręczny to – jak sama nazwa wskazuje – bagaż, który możesz mieć pod ręką na pokładzie samolotu. Musi on mieścić się pod siedzeniem, które znajduje się przed tobą. Można powiedzieć, że jest to bagaż bezpłatny, choć tak naprawdę koszty z nim związane są wliczone w inne opłaty pasażerskie. Niemniej nie musisz dopłacać za wniesienie na pokład samolotu bagażu podręcznego. Ryanair nie obciąży cię kosztami, jeśli bagaż spełnia jasno określone w regulaminie linii lotniczych wymogi. Jak one brzmią? Czytaj poniżej!

Ryanair: bagaż podręczny – wymiary

Wiele osób zastanawia się, jakie maksymalne wymiary może mieć bagaż podręczny. Ryanair, tak jak inne linie lotnicze, ściśle to określa. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą niewielki plecak, musi on mieć wymiary nie większe niż 40 x 20 x 25 cm (40 cm – wysokość, 20 cm – głębokość, 25 cm – szerokość). Rozmiar niedużej torby podręcznej to 20 cm x 25 cm x 40 cm, czyli nie może być wyższa niż 25 cm, jej maksymalna szerokość to 40 cm, a głębokość – 20 cm. Dokładnie takie same wymiary może mieć damska torebka. 

Co w sytuacji, gdy chcesz wnieść na pokład samolotu większy bagaż? Wówczas niestety nie będziesz musiał do niego dopłacić. Jeśli okaże się, że jego wymiary są większe niż określone w regulaminie przewoźnika, oczywiście nadal możesz zabrać go ze sobą, ale po dokonaniu stosownej opłaty. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie bagażu o zbyt dużej pojemności w luku bagażowym.

Co zrobić, gdy liczy się czas i wszystko chcesz mieć pod ręką?

Linie lotnicze ustalają bardzo konkretne zasady dotyczące tego, co i ile można wnieść ze sobą do kabiny samolotu, a co musi być przetransportowane w bagażowni (luku bagażowym). Jest to absolutnie koniecznie dla zachowania bezpieczeństwa i uniknięcia kompletnego chaosu. Istnieją jednak pewne odstępstwa. Wybierasz się na spotkanie biznesowe lub na krótki weekend, nie masz ze sobą zbyt wiele rzeczy i nie chcesz tracić cennego czasu, oczekując na wydanie bagażu w terminalu na docelowym lotnisku? Możesz wobec tego wykupić np. pierwszeństwo wejścia i dodatkową sztukę bagażu podręcznego. Dzięki temu twoja podróż odbędzie się znacznie sprawniej.

Bagaż podręczny: Ryanair oferuje dodatkową walizkę na pokładzie

W przypadku, gdy wykupisz opcję dodatkowego bagażu, rzeczywiście możesz zaoszczędzić sporo czasu po dotarciu na lotnisko. Dodatkowy bagaż podręczny nie powinien ważyć więcej niż 10 kg. Może to być walizka na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm. Koniecznie pamiętaj o tym, aby wymiary bagażu podręcznego zgadzały się z wytycznymi. Jeśli nie wybierasz się w długą podróż, z pewnością zmieścisz w niej najpotrzebniejsze rzeczy. 

Co można przewozić w bagażu podręcznym? Ryanair jasno określa

Podróż samolotem to nie to samo co podróż pociągiem, autobusem czy tym bardziej prywatnym samochodem. Ponownie i w tym przypadku – ze względów bezpieczeństwa – to, co można wnieść na pokład samolotu danych linii lotniczych, jasno określa regulamin. Planując lot, koniecznie sprawdź, co możesz mieć przy sobie (oraz w walizce lecącej w luku!). Jeżeli bowiem okaże się, że posiadasz przedmioty niedozwolone, zostaną one skonfiskowane i poddane utylizacji. Ponadto może też dojść do sytuacji, w której usłyszysz odmowę wpuszczenia na pokład! Co zatem można przewozić w bagażu podręcznym? Ryanair udostępnia przejrzystą listę, by nie było wątpliwości. Oto kilka przykładów:

  • laptop (wraz z torbą);
  • inne urządzenia elektroniczne, jak np. telefon, powerbank;
  • książki;
  • środki służące do higieny osobistej (wszystkie płyny nie mogą przekraczać 100 ml i muszą być dodatkowo zapakowane w torebkę foliową);
  • leki – jeśli pasażer koniecznie musi je mieć przy sobie, najlepiej zawczasu uzyskać stosowne zaświadczenie od lekarza;
  • e-papierosy – co ciekawe, na pokładzie niektórych linii można mieć przy sobie e-papierowy oraz inne rodzaje papierosów, ale nie można ich palić!

Inne, na pierwszy rzut oka niecodzienne przedmioty, które można wnieść na pokład, to np.: dron, kamizelka ratunkowa, spadochron. Zgodnie z polityką bagażową Ryanair dozwolone jest też przewożenie prochów pod warunkiem posiadania aktu zgonu i świadectwa kremacji.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym? Ryanair i jego zasady

Znasz już wymiary bagażu podręcznego. Ryanair, w trosce o dobro i bezpieczeństwo pasażerów, określa ponadto, co można wnieść na pokład, a jakie przedmioty są niedozwolone. Lista jest długa, ale znajdują się na niej przedmioty oczywiste, takie jak np.:

  • broń palna;
  • każda inna broń o ostrych krawędziach i końcach;
  • materiały łatwopalne i wybuchowe;
  • różnego rodzaju substancje toksyczne i chemiczne, które mogą zagrozić bezpieczeństwu samolotu, pasażerów i obsługi.

Jeśli planujesz przewieźć jakiś nietypowy przedmiot i nie masz pewności, czy jest to dozwolone, skontaktuj się z lotniskiem. Dzięki temu unikniesz wielu kłopotów!

Podróż samolotem daje możliwość szybkiego i wygodnego dotarcia w najbardziej oddalone zakątki świata. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, pamiętaj o tym, aby się do niej dobrze przygotować. Zadbaj m.in. o odpowiednie wymiary bagażu podręcznego i dokładnie przemyśl, co chcesz do niego spakować! 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety