Zamek Mirów znajduje się we wsi o tej samej nazwie położonej w województwie śląskim na Jurze Krakowsko-częstochowskiej. Średniowieczna budowla obronna z fosą i wysokim murem obronnym pełniła niegdyś funkcję mieszkalną. Obecnie klimatyczne ruiny przyciągają liczne grono turystów, którzy chętnie łączą zwiedzanie z wizytą na sąsiednim zamku w Bobolicach.

Zamek Mirów – historia zamku

Według danych archeologicznych i niektórych źródeł historycznych, zamek Mirów powstał w połowie XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Cześć badaczy odrzuca jednak tę tezę, wskazując, że budowla została wzniesiona dopiero po śmierci króla. Obiektywnym faktem jest, że mirowski zamek powstał najpierw jako budynek drewniany, a następnie został zastąpiony kamienną strażnicą o militarnym charakterze. Zamek Mirów miał bronić granicę Rzeczpospolitej przed najazdem sąsiadów. Dodatkowo strażnica podlegała twierdzy w Bobolicach, wraz z którą tworzyła część systemu tzw. Orlich Gniazd.

Strażnica zajmowała powierzchnię około 270 m2, a pierwsze zapisy na jej temat pojawiły się w 1405 roku. Dotyczyły one ówczesnego burgrabi Mirowa – Sasina. W źródłach możemy odczytać, że zamek był otoczony wysokim murem, posiadał jedno piętro, a większość pomieszczeń mieszkalnych była wykuta w skale. Wjazd do zamku znajdował się w południowo-wschodniej części zabezpieczonej dodatkowo przez fosę. Zamek Mirów był stopniowo rozbudowywany przez kolejnych zarządzających nim właścicieli.

Największe uszkodzenia w budynku zamku powstały w czasie potopu szwedzkiego. Posiadłość zamieszkiwana była jednak jeszcze do 1787 roku, kiedy to została ostatecznie opuszczona. Obecnie pozostały po niej jedynie malownicze ruiny, szczątki murów i wieża.

Legenda zamku w Mirowie

Wokół zamku w Mirowie krążą liczne legendy, często obejmujące również sąsiedni zamek w Bobolicach. Według jednego z podań niegdyś warownie były zamieszkiwane przez braci bliźniaków. Obaj włodarze byli zamożni i ukrywali swoje bogactwo w lochach, łączących oba budynki. Skarby strzeżone były przez czarownicę i ducha, który przybierał postać psa. Pewnego dnia jeden z braci powrócił z wojny w towarzystwie pięknej dziewczyny, w której od razu zakochał się również drugi bliźniak.

Zazdrosny brat postanowił rozdzielić zakochanych i zamknąć dziewczynę w lochu strzeżonym przez czarownicę. Drugi brat nie wytrzymał rozłąki i zakradł się do lochów, aby pocałować swoją wybrankę. Zazdrosny bliźniak, który widział całą sytuację, jednym ruchem miecza zabił brata, a następnie rozpił się z rozpaczy, aż do dnia, w którym trafił go piorun. Jakie są losy biednej dziewczyny? Podobno nadal tkwi w lochu, a strzegąca jej czarownica wychodzi na powierzchnię i straszy zbliżających się sekretnego wejścia przechodniów.

Zamek Mirów – ciekawostki

Dla odwiedzających zamek ciekawostką może być fakt, że malownicze ruiny były także planem filmowym takich filmów jak m.in. „Przyjaciel wesołego diabła”, „Powidoki”, „Pan samochodzik i praskie tajemnice” oraz „Nad rzeką, której nie ma”. W Mirowie kręcono także teledysk do piosenki z „Meridy Walecznej”.

Zamek Mirów obecnie

Coraz gorszy stan obiektu, stwarzający realne zagrożenie dla zwiedzających, spowodował, że w ostatnich latach zamek Mirów został ogrodzony i zamknięty dla zwiedzających. Renowacja obiektu wykonywana jest przez aktualnych właścicieli zamku – rodzinę Laseckich. W planach jest ponowne otwarcie obiektu dla zwiedzających oraz utworzenie muzeum dokumentującą historię zamku w Mirowie.

Dodatkowo rozważane jest częściowe zadaszenie zamku i dodanie szklanych tarasów widokowych, tak aby wszystkie dodane elementy były łatwe do odróżnienia i nie utrudniały odbioru średniowiecznej architektury. Celem jest stworzenie bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury turystycznej oraz zabezpieczenie oryginalnej tkanki budynku. Aktualnie właściciele udostępnili zwiedzającym jedynie błonia zamku, na które wejdziemy po zakupie biletu w kasie. Koszt biletu to 7 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy.

Zwiedzanie zamku w Mirowie

Mimo tego, że same ruiny nie są udostępnione do zwiedzania, zamek w Mirowie z całą pewnością wart jest odwiedzenia. Średniowieczne ruiny znajdują się w malowniczej okolicy, pełnej zieleni, wapiennych skałek i turystycznych szklaków. Co więcej, zaledwie 2 km dzielą go od zamku w Bobolicach, należącego do tego samego właściciela. Zamek Mirów znajduje się na szczycie wzgórza, w otoczeniu wapiennych skał. Białe ściany odcinają się od zieleni wzgórza i lasu, tworząc niezwykły krajobraz.

Dojazd do zamku w Mirowie nie jest skomplikowany. Wystarczy dojechać do miejscowości Mirów, z której budowla jest dobrze widoczna. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód. Drugą opcją zwiedzania jest piesza wycieczka czerwony szlakiem Orlich Gniazd od strony zamku w Bobolicach lub Niegowej.

Zamek mirowski i zamek w Bobolicach

Zamki Mirów i Bobolice znajdują się niecałe 2 km od siebie. Trasa wiedzie czerwonym szlakiem Orlich Gniazd – jest dobrze oznakowana i nie należy do trudnych. Do jej przejścia może zachęcać fakt, że druga twierdza jest otwarta dla zwiedzających i umożliwia wejście do środka. Droga powrotna do Mirowa również prowadzi przez skały mirowskie, ale okrąża je od drugiej strony, dzięki czemu trasa zatacza ciekawe koło. Wycieczka nie jest długa. W jedną stronę zajmuje około 40 minut.

Okolica zamku i szlaki turystyczne

Gmina Mirów to nie tylko malownicze zamki, ale także liczne szlaki turystyczne, trasy wspinaczkowe i wszechobecne skały wapienne. Najciekawsza lokalna formacja to skały mirowskie, czyli jurajskie wapienne ostańce, stanowiące fragment szlaku Orlich Gniazd. Na ich terenie znajduje się również jaskinia, w której odkryto zwłoki człowieka neandertalskiego.

Innym ciekawym miejscem są pobliskie Podlesice, czyli niewielkie miasteczko, w którym znajduje się m.in. park linowy. AdrenaLinaPark ma swojej ofercie dwie trasy o różnym stopniu trudności, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłych. Miasteczko posiada bogatą infrastrukturę turystyczną oraz liczne miejsca noclegowe, a wśród nich hotele oraz kwatery u prywatnych gospodarzy, które zachęcają niską ceną i rodzinną atmosferą. To idealna baza wypadowa do odkrywania innych zakątków jury!

Zamek Mirów – malownicze ruiny

Zamek Mirów to najstarsza budowla na szlaku Orlich Gniazd. Malownicze ruiny przyciągają wielbicieli historii, malarzy oraz liczne grono turystów. Zamek zagrał także w kilku filmach. Ze wzgórza zamku rozpościera się wspaniały widok na skały mirowskie i sąsiedni zamek w Bobolicach. Znajdują się tu również ciekawe szlaki turystyczne, umożliwiające odbywanie pieszych wycieczek. Teren jest także popularny wśród fanów wspinaczki skałkowej. Prowadzone przez właścicieli prace renowacyjne mają na celu poprawę kondycji budynku i ponownego oddania go dla zwiedzających.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety