Zakazane Miasto w Pekinie – dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing.

Zakazane Miasto w Pekinie było domem kolejnych cesarzy z dynastii Ming i Qing przez prawie 500 lat. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Chinach. Co warto o nim wiedzieć?

zakazane miasto

Zakazane Miasto ma kształt prostokąta o wymiarach 961 m z północy na południe i 753 m ze wschodu na zachód. Jest otoczone fosą i posiada łącznie ponad 9 tys. pokoi. Zakazane Miasto zostało zbudowane przy użyciu tradycyjnej chińskiej architektury i służyło jako ważny symbol władzy cesarskiej. Obecnie jest to popularne miejsce turystyczne, do którego przyjeżdżają goście z całego świata, aby zobaczyć jego wspaniałe wnętrze. Czytaj dalej!

Zakazane Miasto w Pekinie – podstawowe informacje

Zakazane Miasto, zwane również Pałacem Cesarskim lub Purpurowym Miastem, znajduje się w centrum Pekinu. Był to pałac cesarski dynastii Ming i Qing, a obecnie jest atrakcją turystyczną. Jest to największy i najlepiej zachowany starożytny kompleks pałacowy w Chinach. Zakazane Miasto zostało uznane za obiekt światowego dziedzictwa w 1987 roku.
Zakazane Miasto ma kształt prostokąta i ma łączną powierzchnię 720 m². Jest otoczone fosą i murem. W Zakazanym Mieście znajduje się ponad 9 tys. pokoi, a dachy pokryte są złotymi, glazurowanymi płytkami. Jest ono symbolem władzy i bogactwa.
Najlepszym czasem na zwiedzanie Zakazanego Miasta są wiosna i jesień (kwiecień, maj, wrzesień i październik). W tych miesiącach pogoda jest zazwyczaj łagodniejsza, co sprawia, że zwiedzanie jest przyjemniejsze. Tłumy są również zazwyczaj mniejsze w tych miesiącach.

Historia Zakazanego Miasta

Zakazane Miasto to największy i najlepiej zachowany starożytny kompleks pałacowy w Chinach. Został uznany za światowe dziedzictwo w 1987 roku i jest wpisany na listę UNESCO jako największy zbiór zachowanych starożytnych struktur na świecie. Zakazane Miasto było chińskim pałacem cesarskim od czasów dynastii Ming do końca dynastii Qing (lata 1420–1912). Znajduje się on w centrum Pekinu w Chinach i obecnie mieści się w nim Muzeum Pałacowe.
Zakazane Miasto było nie tylko domem cesarzy, ale również służyło jako ceremonialne i polityczne centrum chińskiego rządu przez prawie 500 lat. Składa się z 980 budynków i ponad 9 tys. pokoi i jest otoczone 6-metrowym murem.
Zakazane Miasto zostało zaprojektowane przez cesarza Yongle jako miejsce dla jego nowej stolicy, Nankinu. Yongle przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu w 1421 roku, a budowa Zakazanego Miasta rozpoczęła się w 1406 roku. W ciągu swojej historii kompleks był wielokrotnie rozbudowywany i uzupełniany, a ostatnie większe zmiany nastąpiły pod koniec panowania dynastii Qing, na przełomie XIX i XX wieku.
Zakazane Miasto jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Chinach. Rocznie odwiedza je ponad 14 mln osób.

Jakie znaczenie ma pałac cesarski dynastii Ming i Qing?

Zakazane Miasto znajduje się w centrum Pekinu, w Chinach, na północ od placu Tiananmen. Podczas panowania cesarza Yongle (1403–1424), Zakazane Miasto zostało zbudowane jako pałac cesarski. Był on następnie powiększany podczas późniejszych rządów. Otoczony jest fosą o głębokości 2 m i murem miejskim o wysokości 8 m.
W Zakazanym Mieście znajduje się wiele starożytnych artefaktów i dzieł sztuki. Jako siedziba cesarzy z dynastii Ming i Qing, Zakazane Miasto było centrum władzy w Chinach przez ponad 500 lat. Zostało zbudowane w latach 1406–1420 i składa się z 980 budynków, otoczonych murem o grubości 6 m, fosą i zewnętrznym murem obwodowym. Jako dom 24 cesarzy – 14 z dynastii Ming i 10 z dynastii Qing – Zakazane Miasto było ceremonialnym i politycznym sercem Chin przez pół wieku.

O czym warto pamiętać przed wizytą w tym miejscu?

Zakazane Miasto, znane również jako Pałac Cesarski, to znany na całym świecie kompleks pałacowy w Pekinie, w Chinach. Jest jednym z największych i najbardziej okazałych kompleksów pałacowych na świecie. Przez 500 lat był to pałac cesarski dynastii Ming i Qing.
W 1925 roku w Zakazanym Mieście powstało Muzeum Pałacowe. Zakazane Miasto zostało uznane za obiekt światowego dziedzictwa w 1987 roku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chinach.
Zakazane Miasto jest otwarte dla zwiedzających od kwietnia do października. Zwiedzający mogą wejść do pałacu przez Bramę Południową i Wschodnią. Bilety są dostępne w kasie Muzeum Pałacowego.
Zakazane Miasto to duży kompleks pałacowy z wieloma budynkami i dziedzińcami. Główne budynki w Zakazanym Mieście to Sala Najwyższej Harmonii, Sala Pełnej Harmonii, Sala Zachowania Harmonii i Sala Zjednoczenia. Zakazane Miasto posiada również wiele ogrodów, sal, pawilonów i świątyń.
W Muzeum Pałacowym znajduje się kolekcja sztuki i artefaktów z pałacu cesarskiego. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, a w poniedziałki zamknięte.

Zakazane Miasto w Pekinie było chińskim pałacem cesarskim od czasów dynastii Ming do końca dynastii Qing. Służyło jako dom cesarzy, a także jako ceremonialne i polityczne centrum chińskiego rządu przez prawie 500 lat. Zbudowane w latach 1406–1420, Zakazane Miasto składa się z 980 budynków z ponad 9 tys. pokoi. Znajduje się na liście UNESCO jako jeden z największych na świecie zbiorów starożytnych konstrukcji.

Zobacz też:
Terakotowa Armia – figury znajdujące się w grobowcu chińskiego Cesarza Qin

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *