Wulkan Pacaya – trekking wśród lawy i popiołu. Jak wędrować po jednym z najsłynniejszych wulkanów Gwatemali?

Wulkan Pacaya jest jedną z ważniejszych atrakcji, jakimi przyciąga turystów Gwatemala. Dlaczego warto wybrać się na trekking po jego zboczach? Jak zaplanować taką wyprawę? Sprawdź najważniejsze informacje!

wulkan pacaya
Ocena

Gwatemala to raj dla turystów zafascynowanych kulturą Majów oraz dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą. Jest to jednocześnie kraj przyciągający licznymi wulkanami, wśród których wulkan Pacaya zajmuje szczególne miejsce. Dlaczego? Sprawdź!

Wulkan Pacaya i jego miejsce na mapie Gwatemali

wulkan pacaya widok z innej góry na wulkan

Wulkan Pacaya to potężny stożek o wysokości 2569 m n.p.m, leżący w odległości zaledwie 25 km od miasta Antiqua, pełniącego funkcję stolicy Gwatemali. Należy on do górskiego pasma Sierra Madre de Chiapas, będącego z kolei częścią Kordylierów Ameryki Środkowej. Rejon ten znany jest też jako „Ring of Fire” – transpacyficzna strefa ognia. Obszar ten wyróżnia się wyjątkową aktywnością sejsmiczną, a erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi są tu normą. Całą wyprawę możesz zarezerwować tutaj — kup bilety!

Czym wyróżnia się wulkan Pacaya?

Wulkan Pacaya jest jednym z 38 wulkanów w tym kraju, a jednak to jemu turyści z całego świata najchętniej poświęcają swój czas. Dlaczego? Bo to jeden z trzech czynnych wulkanów w Gwatemali, a z jego zboczy roztaczają się niezapomniane widoki. Obok niego erupcją wciąż grożą Acatenango oraz Fuego. Co ciekawe, wszystkie te wulkany znajdują się w pobliżu stolicy kraju, a w ich sąsiedztwie mieszka kilka milionów ludzi.kup bilety

Wulkan Pacaya to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w tej części świata. Od XVI wieku odnotowano ponad 20 potężnych erupcji. Jedna z tych największych miała miejsce w 1998 roku, kiedy to pył wulkaniczny unosił się na wysokość dochodzącą do 5 km. I dziś wulkan jest niespokojny, a w XXI wieku doszło już do trzech erupcji (m.in. w 2014).

 

Trekking dla odważnych. Jak go zaplanować?

wulkan pacaya piknik na wulkanie pacaya

Chcesz wybrać się na ten aktywny wulkan Pacaya? Zobacz, jak dostać się do miejscowości leżących u jego stóp i jak zaplanować wędrówkę. Najlepiej wybrać zorganizowaną wyprawę z jedną z wielu firm obsługujących tę trasę. Dzięki temu dotrzesz na szczyt bezpiecznie, a przewodnicy poprowadzą Cię  na najlepszy punkt widokowy. Tutaj możesz kupić bilety wcześniej i od razu planować podróż! Volcano Pacaya and Laguna de Calderas – czy warto odwiedzić ten park?

 

Słynny wulkan Pacaya znajduje się na terenie parku narodowego, a to oznacza, że wycieczka na jego szczyt wiąże się z opłatami około 50 GTQ za osobę. Wchodząc na jego teren, musisz pamiętać, że tu przyroda jest najważniejsza. A co z bezpieczeństwem? I o nie musisz się zatroszczyć. Wędrówka po zboczu wulkanu nie jest zbyt forsowna, za to bardzo emocjonująca. Piękne widoki na okoliczne miasta i miasteczka, możliwość spaceru w pobliżu Laguna de Calderas – jeziora, które powstało na wulkanicznym kraterze – oraz widoki na powulkaniczne jezioro Amatitlan to najważniejsze powody, dla których warto się tu wybrać.kup bilety

Wulkan Pacaya w Gwatemali – jak się tu dostaniesz?

wulkan pacaya wulkan w oddali

Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce, możesz skorzystać z kilku opcji. Jedną z nich jest dojazd ze stolicy Gwatemali albo wynajętym samochodem, albo lokalną komunikacją. Najlepszą opcją jest jednak zorganizowana wycieczka. Dlaczego? Bo w takim przypadku nie musisz się martwić o transport, a dodatkowo przez cały czas wędrujesz w towarzystwie doświadczonego przewodnika. W przypadku wulkanu Pacaya, który w każdej chwili może wybuchnąć, jest to wyjątkowo ważne.

 

Aktywny wulkan Pacaya to idealne miejsce dla tych, którym marzy się wędrówka z dreszczykiem emocji. Szukasz mocnych wrażeń? Chcesz aktywnie spędzić czas w wyjątkowej scenerii? To miejsce będzie dla ciebie idealne.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *