Sytuacja w Iranie jest, mówiąc delikatnie, skomplikowana. Tamtejsza gospodarka ma coraz większe problemy, a to przekłada się na zawirowania giełdowe. Historyczna waluta Iranu, rial irański, jest obecnie bardzo słaba. W 2020 roku rząd tego kraju zdecydował o wprowadzeniu tomanów, które nie są jednak uznawane na świecie, gdzie cały czas obowiązującą walutą Iranu jest rial. Pytanie brzmi – jak się w tym wszystkim połapać?
Rial irański – historia i najważniejsze informacje
Pierwsze wzmianki o rialach pochodzą z 1798 roku, gdy pojawiła się moneta o wartości 1250 dinarów. W takiej czy innej formie waluta funkcjonowała na terenie obecnego Iranu. Obecnego kształtu nabrała w 1932 roku i funkcjonuje do dzisiaj. Oczywiście w międzyczasie zmieniały się ustawy i przepisy, a także – co naturalne – wartość riala. W tej chwili mamy do czynienia z nie do końca zrozumiałym podziałem na riale i tomany. Te ostatnie wprowadzono w 2020 roku.
Podział waluty
1 rial (IRR) dzieli się na 100 dinarów. Z powodu niskiej wartości waluty dinary nie są powszechnie używane. Wprowadzono za to wspomniane już tomany – w założeniu 1 toman równa się 10 rialom. W obiegu dostępne są następujące jednostki monetarne:
- monety: 50, 100, 250, 500 riali;
- banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 riali.
Banknoty o niższych nominałach – od 100 do 5000 – nie są praktycznie używane, ponieważ ich wartość jest zbyt niska.
Waluta Iranu – aktualny kurs
Kurs waluty Iranu jest od wielu miesięcy dramatycznie niski. Wynika to oczywiście z bardzo dużej inflacji, która panuje w tym kraju, a także nałożonych na tej kraj sankcji. Obecnie 1 IRR kosztuje 0,00011 PLN. W tych okolicznościach dużo bardziej przejrzystym porównaniem będzie, że za 1000 IRR zapłacić trzeba 0,11 PLN. Widać więc wyraźnie, że powód, dla którego wspomniane wcześniej niższe nominały nie są praktycznie używane, jest w pełni uzasadniony.
Bankomaty i płatność bezgotówkowa w Iranie
Jadąc do Iranu, przygotuj się na problemy związane z płatnościami. Wymieniaj walutę na możliwie jak największe nominały, żeby uniknąć problemu noszenia ze sobą dużych ilości banknotów. Znalezienie riali, a tym bardziej tomanów w polskich kantorach może być dużym problemem. Rozwiązaniem jest przyjazd do Iranu z twardą walutą – dolarami amerykańskimi lub euro. Wymiana na miejscu jest możliwa, choć trzeba uważać na oszustów zawyżających kursy.
W Iranie jest bardzo mało bankomatów, a nawet jeśli są – nie obsługują najbardziej znanych kart (Visa, Maesteo czy MasterCard). Jedynie te wydawane przez irańskie banki. W tych okolicznościach lepiej nie ryzykować. Podobnie ma się sytuacja z transakcjami bezgotówkowymi. Handel w Iranie kwitnie głównie na bazarach i straganach, gdzie przyjmowana jest jedynie gotówka. Jedyny środek płatniczy mający wartość dla przeciętnego Irańczyka.
Ceny w Iranie a sankcje
W państwach islamskich, takich jak Iran, ceny często są niższe, niż w Europie. Jeśli planujesz robić zakupy na straganach, na pewno zauważysz, że wiele produktów można kupić sporo taniej. Można się również targować. Ceny mogą się wahać w zależności od sprzedawcy i miejsca, w którym się je kupuje.
Uogólniając jednak, w Iranie podstawowe produkty kupić można w następujących cenach (w przeliczeniu na złotówki):
- chleb – bochenek: 2 PLN;
- papierosy – opakowanie: 3 PLN;
- obiad: 10 PLN;
- woda mineralna – 1,5 litra: 2 PLN;
- piwo alkoholowe (tylko na czarnym rynku): 40 PLN.
Nowa waluta Iranu miała poprawić komfort transakcji gotówkowych, ale wprowadziła jeszcze większe zamieszanie. Obcokrajowcy mogą mieć problem ze zrozumieniem, jak to wszystko działa, co doprowadza do oszustw i nadużyć. Dodatkowo przyjezdni muszą liczyć się z tym, że będą mieli problemy z wymianą gotówki na walutę Iranu – niezależnie od tego, która tam faktycznie obowiązuje. Rozwiązanie dotyczące płatności są rozwiązywane centralnie, czyli przez rząd, ale ulica o wolny rynek rządzą się swoimi prawami. Na początku może być trudno je zrozumieć i się do nich dostosować.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety